Poselski projekt uchwały w sprawie upamiętnienia 45. rocznicy powstania Konfederacji Polski Niepodległej.
Poselski projekt uchwały w sprawie ustanowienia Dnia Pamięci Ofiar Zagłady Osób z Zaburzeniami Psychicznymi na terenach okupowanej Polski podczas II wojny światowej.
Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o ochotniczych strażach pożarnych oraz niektórych innych ustaw.
Kandydat na członka Państwowej Komisji do spraw przeciwdziałania wykorzystaniu seksualnemu małoletnich poniżej lat 15 - Pan Konrad Ciesiołkiewicz.
Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie zwierząt.
Brak druków
Jest córką Henryka i Teresy. W 1990 ukończyła studia magisterskie w krakowskiej Wyższej Szkole Pedagogicznej na Wydziale Filologii Polskiej. Przez 15 lat pracowała jako nauczycielka w szkołach podstawowych. Jako dziennikarka współpracowała z „Gościem Niedzielnym”, Radiem Plus Tarnów oraz z katolickim portalem Opoka, w którym redagowała informacje na podstawie serwisu polskiej sekcji Radia Watykańskiego. Była prezenterką w radiu RDN Małopolska. Współpracowała z Biurem Prasowym Konferencji Episkopatu Polski, redagując codzienny przegląd prasy. Pisała dla polonijnego miesięcznika „Nasze Słowo” w Hanowerze. Była członkinią zarządu Katolickiego Centrum Edukacji Młodzieży „Kana” w Tarnowie. W 2005 z listy Platformy Obywatelskiej została wybrana na posłankę V kadencji w okręgu tarnowskim. W wybo…
17
5
0
Brak członkostwa w komisjach
Posłanka odniosła się do wypowiedzi posła Sachajki, prostując, że Rada Języka Polskiego składa raport przed Sejmem i Senatem, a nie rządem. Zwróciła uwagę na hipokryzję w dyskusji o szkodliwości mowy i wskazała na Krajową Radę Radiofonii i Telewizji jako instytucję odpowiedzialną za język w mediach publicznych. Zapowiedziała też debatę w Komisji Kultury i Środków Przekazu na temat potrzeb i finansowania Rady Języka Polskiego.
Gwoli wyjaśnienia chciałabym powiedzieć panu posłowi Sachajce, że Rada Języka Polskiego składa raport przed Sejmem i Senatem, a nie przed rządem.
Bardzo łatwo przychodzi tutaj wszystkim mówić o tym, jak to słowem można ranić, jak słowem można zabijać, tylko każdy widzi w kimś innym winowajcę, a nie w sobie samym.
Instytucją, która powinna dbać o to, żeby w mediach publicznych mówiona była prawda, i to mądrym językiem, jest Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, która dostaje na ten cel ogromne miliony.
Posłanka wygłosiła pochwałę dla Rady Języka Polskiego za ich raport o stanie języka w czasie pandemii, podkreślając jego profesjonalizm i pozytywną ocenę warstwy językowej przekazów rządowych. Zwróciła uwagę na ćwierćwiecze działalności Rady, jej pracę pro bono i potrzebę stabilnego finansowania. Posłanka skrytykowała tworzenie nowych instytucji dublujących zadania Rady, jak Instytut Rozwoju Języka Polskiego, i zaapelowała o lepszą dbałość o język ojczysty. Na koniec pochwaliła kampanię społeczną Rady „Ty mówisz – ja czuję” i zadeklarowała pozytywny głos KO nad raportem.
Rada powinna uświadamiać nam, co się w języku dzieje, bo to jest jednocześnie refleksja nad tym, co się dzieje w społeczeństwie, jakie zachodzą reakcje, co się nowego w tym społeczeństwie wydarza, na co powinniśmy reagować.
Chwała wam za to.
Bo dbałość o język ojczysty to jest, proszę państwa, nasz obowiązek, w moim głębokim przekonaniu to jest nasza odpowiedzialność i to jest wyraz naszego patriotyzmu.
Chcieliśmy odbiorcom naszej kampanii pokazać moc słów, ich siłę sprawczą. Chcieliśmy uzmysłowić, że słowem można uszczęśliwić i zranić, że słowa mogą nagradzać i niszczyć.