Kandydat na stanowisko Zastępcy Przewodniczącego Trybunału Stanu - Pan Jacek Dubois.
Kandydat na członka Trybunału Stanu - Pani Sabina Grabowska.
Kandydat na członka Trybunału Stanu - Pan Adam Koczyk.
Kandydat na członka Trybunału Stanu - Pan Marek Mikołajczyk.
Poselski projekt uchwały w sprawie ustalenia liczby wicemarszałków Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej.
Brak druków
Z wykształcenia magister psychologii zarządzania oraz inżynier zarządzania w gospodarce żywnościowej. Studia ukończył na Wydziale Rolniczym Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy oraz na Wydziale Zarządzania Wyższej Szkoły Zarządzania i Bankowości w Poznaniu. Wcześniej w latach 1986–1988 był słuchaczem Studium Programowania Elektronicznych Maszyn Cyfrowych w Bydgoszczy, następnie do 1989 stypendystą berlińskiego Goethe Institut. W 2014 na podstawie pracy zatytułowanej Foresight subregionalny w sektorze turystyki na terenie Północnej Wielkopolski uzyskał stopień doktora nauk ekonomicznych na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Na przełomie lat 80. i 90. odbył trzyletni staż w europejskim oddziale firmy „Gillette D. GmbH und Co.” w Berlinie. Od 1993 prowadził własną dzia…
28
5
0
Brak członkostwa w komisjach
Poseł zgłosił wniosek przeciwny, krytykując działania PiS w rolnictwie, zwłaszcza w kontekście dwóch spółek: GPW Ventures Asset Management i Rolno-Spożywczej Spółki Inwestycyjnej. Zapowiedział wniosek do prokuratury i podkreślił potrzebę wyjaśnienia wydatków.
Co zrobił PiS? W poprzednich latach zbudował dwie stajnie Augiasza. (Poseł Głowski używa ostrej metafory, porównując działania PiS do mitologicznych stajni Augiasza, symbolizujących ogromne zaniedbania i korupcję.)
Jedna nazywa się GPW Ventures Asset Management. To spółka, która bez kontroli działała na giełdzie. Przygotowujemy wniosek do prokuratora. (Zapowiedź konkretnych działań - wniosku do prokuratury - dodaje powagi oskarżeniom.)
Druga to Rolno-Spożywcza Spółka Inwestycyjna, która przez okres od października 2022 r. do końca kadencji przepuściła 200 mln zł, 11 miesięcy działała bez jakiejkolwiek kontroli... 17 miesięcy nie wypełniała swoich zadań statutowych. (Skondensowany opis zarzutów wobec spółki, z podaniem konkretnych kwot i okresów, wzmacnia przekaz.)
Poseł wygłosił oświadczenie dotyczące bezpieczeństwa żywnościowego w kontekście globalnych wydarzeń i nadchodzących wyzwań, takich jak akcesja Ukrainy do UE i jej odbudowa. Zwrócił uwagę na wagę tematyki rolniczej w przyszłych dyskusjach europejskich i pytał o jej miejsce w polskiej prezydencji.
Pandemia, wojny, piraci napadający na statki handlowe, zmuszający armatorów do wydłużania tras, a z tym wiąże się również to, że wydłuża się czas dostaw, i statek, który blokuje kanał Sueski - to wszystko zmienia perspektywę patrzenia na bezpieczeństwo żywnościowe. (Poseł wymienia szereg globalnych kryzysów wpływających na bezpieczeństwo żywnościowe)
Pytanie brzmi, czy ta część rolnicza ma swoją odpowiednią pozycję w ramach polskiej prezydencji w Radzie. (Poseł zadaje kluczowe pytanie dotyczące priorytetów polskiej prezydencji)
Poseł Piotr Głowski z KO przedstawił poparcie dla rządowego projektu ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych, podkreślając jego znaczenie dla rozwoju OZE w transporcie, realizacji celów klimatycznych i wsparcia dla rolnictwa. Nowelizacja ma na celu dostosowanie do dyrektywy RED II, zwiększenie elastyczności systemu i uproszczenie procedur administracyjnych, dając Polsce szansę na liderowanie w dekarbonizacji transportu.
Sektor transportu jest odpowiedzialny za zużycie 1/3 energii końcowej w Unii, z czego znacząca część pochodzi nadal z ropy naftowej. (Poseł podkreśla skalę problemu zależności transportu od paliw kopalnych).
Wprowadzenie limitu na maksymalnym dopuszczalnym poziomie daje rolnikom stabilne warunki produkcji, a jednocześnie pozwala na osiągnięcie celów środowiskowych. (Poseł argumentuje, że ustawa godzi interesy rolników i cele środowiskowe).
Dzięki tym rozwiązaniom Polska ma szansę stać się liderem. (Poseł wyraża optymizm co do przyszłej roli Polski w obszarze biopaliw).
Poseł wygłosił oświadczenie dotyczące umowy między UE a Mercosurem, wyrażając obawy o niższe standardy żywności z państw Mercosur i ich wpływ na polskie i unijne rolnictwo. Zapytał ministra rolnictwa o stanowisko rządu w sprawie ratyfikacji tej umowy.
Polskie i unijne rolnictwo opiera się na najwyższych standardach jakości, bezpieczeństwa, a szeroko rozumiane bezpieczeństwo żywnościowe jest w obecnych czasach gwarancją niezależności od innych państw i podmiotów gospodarczych, zarówno Polski, jak i całej Unii Europejskiej.
Przygotowana przez Komisję umowa takich gwarancji nie daje w stosunku do produktów, które będą mogły być sprowadzane z państw Mercosur.
Poseł zadał ministrowi trzy pytania dotyczące umowy handlowej. Pierwsze dotyczyło dostępności przetłumaczonego tekstu umowy, drugie etapu budowy mniejszości blokującej w Radzie i Parlamencie Unii Europejskiej, a trzecie działań rządu w przypadku wprowadzenia przez Stany Zjednoczone ceł na produkty żywnościowe.
Czy jest już dostępny przetłumaczony tekst?
Na jakim etapie jest budowa mniejszości blokującej w Radzie i w Parlamencie Unii Europejskiej?
Jakie będą działania w przypadku wprowadzenia przez Stany Zjednoczone ceł na produkty żywnościowe?