Kandydat na stanowisko sędziego Trybunału Konstytucyjnego - Pan Marek Ast.
Poselski projekt ustawy o Rzeczniku Rolników.
Sprawozdanie Komisji Kultury i Środków Przekazu o poselskim projekcie uchwały w 500. rocznicę Hołdu Pruskiego.
Poselski projekt uchwały w sprawie uczczenia Macieja Kazimierza Sarbiewskiego w 430. rocznicę urodzin.
Poselski projekt uchwały w sprawie obrony polskiej suwerenności.
Działał w Konfederacji Polski Niepodległej, KPN – Obóz Patriotyczny i Przymierzu Prawicy, następnie przystąpił do PiS. Należał także do Ligi Republikańskiej i kierował podkarpackimi strukturami tej organizacji. Był dyrektorem biur parlamentarzystów KPN i AWS. Od 1995 członek, a od 2001 sekretarz zarządu Podkarpackiego Towarzystwa Historycznego. Od 1999 pracował w Muzeum Podkarpackim w Krośnie. Ukończył studia na Wydziale Nauk Historycznych i Pedagogicznych Uniwersytetu Wrocławskiego z tytułem zawodowym magistra historii w 2007. Był radnym rady miasta w Krośnie. W wyborach samorządowych w 2002, startując z listy Komitetu Wyborczego Wyborców Podkarpacie Razem, został wybrany na radnego sejmiku podkarpackiego. Z ramienia Prawa i Sprawiedliwości w 2001 i 2005 bezskutecznie kandydował do Sejmu…
9
5
0
Brak członkostwa w komisjach
Poseł sprawozdawca przedstawił projekt uchwały w sprawie uczczenia Macieja Kazimierza Sarbiewskiego w 430. rocznicę urodzin, podkreślając jego znaczenie jako wybitnego polskiego poety i intelektualisty. Zwrócił uwagę na jego zapomnianą twórczość w Polsce oraz na podobieństwo jego losów pośmiertnych do losów ks. Stanisława Konarskiego. Nawoływał do przywrócenia pamięci o Sarbiewskim współczesnym i przyszłym pokoleniom Polaków.
Stworzył dzieła teoretyczno-literackie, jak 'O poezji doskonałej, czyli Wergiliusz i Homer' i 'Wykłady poetyki', w tym rozprawę 'O poincie i dowcipie'. (Mówiąc o dorobku literackim Sarbiewskiego)
I dalej Sarbiewski pisze Lub gdy nas gniewa spoczynek niedbały,/ Dajmy przysięgę w jednostajne słowo:/ Że sami dla się i zwycięstw, i chwały,/ Pójdziem się z trudem dobijać na nowo! (Cytując Sarbiewskiego, poseł podkreślał potrzebę nieustannego dążenia do chwały i zwycięstw).
Poseł z PiS odniósł się do dyskusji o uczczeniu Sarbiewskiego, ciesząc się z uwzględnienia wątku wileńskiego i porównując go do innych znanych polskich pisarzy. Wyraził nadzieję, że uchwała przyczyni się do popularyzacji jego twórczości w języku polskim.
Cieszę się, że wybrzmiał wątek Wilna w pierwszym, bardzo wstępnym, dużo szerszym projekcie uchwały. (Poseł wyraża zadowolenie z uwzględnienia Wilna w projekcie uchwały.)
Rzeczywiście słuszna jest ta uwaga. (Poseł zgadza się z wcześniejszą uwagą na temat trudności w przebiciu się Sienkiewicza i Ossendowskiego.)
Myślę, że to jest to wspólne zadanie, że jeśli podejmiemy tę uchwałę, a sądzę, że jest nadzieja, że wspólnie wszyscy podejmiemy tę uchwałę upamiętniającą Macieja Kazimierza Sarbiewskiego, to będzie to jakiś impuls do różnych działań, aby jego twórczość przypomnieć, aby ją wznawiać raczej po polsku, a nie po łacinie, aby go rzeczywiście przypomnieć, tak jak na samym końcu uchwały jest mowa właśnie o tym, aby go przywrócić współczesnym i przyszłym pokoleniom Polaków. (Poseł wyraża nadzieję na jednomyślne przyjęcie uchwały i przypomnienie twórczości Sarbiewskiego.)