Kandydat na stanowisko Zastępcy Przewodniczącego Trybunału Stanu - Pan Jacek Dubois.
Kandydat na członka Trybunału Stanu - Pani Sabina Grabowska.
Kandydat na członka Trybunału Stanu - Pan Adam Koczyk.
Kandydat na członka Trybunału Stanu - Pan Marek Mikołajczyk.
Poselski projekt uchwały w sprawie ustalenia liczby wicemarszałków Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej.
Przedstawiony przez Prezydium Sejmu wniosek w sprawie zmian w składach osobowych komisji sejmowych.
Przedstawiony przez Prezydium Sejmu wniosek w sprawie zmian w składach osobowych komisji sejmowych.
Przedstawiony przez Prezydium Sejmu wniosek w sprawie zmian w składach osobowych komisji sejmowych.
Przedstawiony przez Prezydium Sejmu wniosek w sprawie zmian w składach osobowych komisji sejmowych.
Przedstawiony przez Prezydium Sejmu wniosek w sprawie zmian w składach osobowych komisji sejmowych.
Córka Mariana i Ewy. Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, a także studiów podyplomowych z zakresu samorządu terytorialnego i rozwoju lokalnego na Uniwersytecie Warszawskim. Pracowała w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych oraz w Powiatowym Urzędzie Pracy w Świeciu. Następnie przez około dziesięć lat zajmowała stanowisko sekretarza powiatu świeckiego. Działaczka organizacji pozarządowych, m.in. członkini Towarzystwa Miłośników Ziemi Świeckiej oraz Towarzystwo Przyjaciół Dolnej Wisły. Została też koordynatorką programu „Pracownia Samorządowa” prowadzonego przez Fundację im. Stefana Batorego. W 2018 wybrana na radną Świecia z ramienia Obywatelskiego Porozumienia Samorządowego. W wyborach parlamentarnych w 2023 uzyskała mandat posłanki X kadencji…
35
5
0
Brak członkostwa w komisjach
Posłanka wygłosiła poparcie dla projektu ustawy o zmianie Kodeksu karnego, podkreślając jego rolę w zwalczaniu mowy nienawiści i budowaniu bardziej sprawiedliwego społeczeństwa. Zaznaczyła powagę problemu mowy nienawiści i jej konsekwencji, a także wspomniała o pracach zespołu ds. prewencji suicydalnej.
Mowa nienawiści to nie tylko słowa. To także realne zagrożenie dla życia i zdrowia. (Posłanka podkreśla realne konsekwencje mowy nienawiści)
Czy możemy pozwolić, aby dalej tak wyglądała nasza rzeczywistość? Odpowiedź brzmi: nie. (Retoryczne pytanie i stanowcza odpowiedź angażują słuchaczy)
Razem możemy sprawić, że Polska stanie się krajem bardziej sprawiedliwym, równym i bezpiecznym dla wszystkich, niezależnie od tego, kim są i kogo kochają. (Apel do wspólnego działania i wizja lepszej Polski)
Posłanka wygłosiła poparcie dla projektu ustawy zmieniającej Kodeks postępowania karnego w zakresie tymczasowego aresztowania, z zastrzeżeniem co do sztywnego limitu czasowego i sugestią dalszych konsultacji.
Tymczasowo aresztowanie nie jest karą - jest środkiem zapobiegawczym, i to najsurowszym z nich. (Posłanka podkreśla istotę tymczasowego aresztowania)
Władza powinna sama się ograniczać, a nie poszerzać swoich uprawnień kosztem obywateli. (Posłanka wyraża pogląd na temat roli władzy w kontekście praw obywatelskich)
Posłanka wygłosiła krytykę poprzedniego rządu PiS dotyczącą niewykorzystanych szans na rozwój opieki żłobkowej. Zwróciła uwagę na cel nowelizacji ustawy, czyli lepszą realizację programu „Aktywny rodzic” (wcześniej „Maluch+”). Zadała pytanie o finansowanie programu w 2023 roku.
Rząd PiS-u zaprzepaścił szansę na to, aby już 2 lata wcześniej polskie dzieci mogły korzystać z opieki żłobkowej, a ich rodzice z możliwości podjęcia pracy, zaprzepaścił szansę likwidacji białych plam na mapie miejsc opieki nad dziećmi do lat 3. (Posłanka oskarża rząd PiS o zaniedbania w rozwoju opieki żłobkowej)
Posłanka pyta o działania naprawcze w Funduszu Sprawiedliwości po wykryciu nieprawidłowości w latach 2016-2023 oraz o mechanizm działania byłego ministra Marcina R. w przekazywaniu dotacji.
1200 tomów akt, 200 świadków, 2000 dowodów do przedstawienia w sądzie, akty oskarżenia wobec 6 kolejnych osób - to efekty solidnej pracy zespołu śledczego badającego nieprawidłowości w Funduszu Sprawiedliwości. (Posłanka wymienia efekty pracy zespołu śledczego)
To pokazuje skalę przekroczenia uprawnień i nielegalnego działania w latach 2016-2023 urzędników Ministerstwa Sprawiedliwości Ziobry, którzy zamiast wspierać ofiary przestępstw, wspierali popełnianie przestępstw. (Posłanka oskarża urzędników MS o wspieranie przestępstw)
Na jakim etapie przekazywał on zaprzyjaźnionym podmiotom wytyczne, dzięki którym zdobywały one dotacje? (Posłanka pyta o mechanizm działania byłego ministra)
Posłanka z KO skrytykowała projekt ustawy o IPN autorstwa PiS, zarzucając im instrumentalne wykorzystywanie historii do celów politycznych i zaniedbania w kwestii upamiętnienia ofiar Wołynia. Podkreśliła potrzebę głębszej analizy i kompleksowych zmian w ustawie, które uwzględnią również zbrodnie nazistowskie. Wyraziła obawę, że proponowane zmiany mogą zaszkodzić negocjacjom z Ukrainą w sprawie godnego pochówku ofiar.
Niestety, w ostatnich latach IPN zamiast historią zajmował się teraźniejszością. Instytut opanowany przez PiS pod rządami Karola Nawrockiego sprzeniewierzył się swojej misji. (Krytyka upolitycznienia IPN)
Czy ostatnie 2 lata waszych rządów w warunkach wojny w Ukrainie i wielkiego wysiłku społeczeństwa i państwa polskiego na rzecz Ukrainy nie dały wam najlepszej w dziejach możliwości, żeby rozwiązać sprawę pochówku pomordowanych na Wołyniu ofiar? (Pytanie retoryczne o zaniedbania PiS w kwestii Wołynia)
Nie słychać ze strony IPN i Prawa i Sprawiedliwości oburzenia na próby puszczania w niepamięć niemieckich zbrodni nazistowskich... (Zarzut o brak reakcji na relatywizowanie zbrodni nazistowskich)
Projekt złożony przez posłów Prawa i Sprawiedliwości w tym momencie i w takiej formie może tylko nasypać piachu w tryby tego delikatnego procesu i uniemożliwić rodzinom pomordowanych na kolejne lata godne uczczenie ich pamięci. (Obawa o negatywny wpływ projektu na negocjacje z Ukrainą)