Poselski projekt uchwały w sprawie poparcia dla rezolucji Parlamentu Europejskiego dotyczącej białej księgi o przyszłości europejskiej obrony.
Poselski projekt uchwały w sprawie upamiętnienia ofiar Obławy Augustowskiej w jej 80. rocznicę.
Poselski projekt uchwały w sprawie upamiętnienia Marii Dąbrowskiej w 60. rocznicę jej śmierci.
Poselski projekt uchwały w sprawie zmiany Regulaminu Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej.
Poselski projekt uchwały w sprawie ustalenia liczby wicemarszałków Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej.
W 2002 ukończyła Wyższą Szkołę Bankową w Poznaniu, uzyskując tytuł zawodowy magistra w zakresie finansów i bankowości ze specjalizacją w rachunkowości. Ukończyła również Europejską Akademię Dyplomacji w Warszawie (2017) oraz prowadzony przez ALDE Party program European Women’s Academy w Brukseli (2018). W 1998 zajęła się prowadzeniem własnej działalności gospodarczej w branży księgowej i sektorze doradztwa finansowego, którą w 2012 przekształciła w spółkę prawa handlowego. W 2007 została licencjonowanym doradcą podatkowym. Obejmowała stanowiska prezesa zarządu w spółkach prawa handlowego. W 2015 z ramienia Nowoczesnej bez powodzenia startowała w wyborach do Senatu z okręgu nr 90 obejmującego powiat poznański. W wyborach samorządowych w 2018 z listy Koalicji Obywatelskiej uzyskała mandat r…
40
5
0
Brak członkostwa w komisjach
Posłanka wygłosiła krytyczną opinię na temat projektu ustawy o zmianie Ordynacji podatkowej, wskazując na jego braki i potencjalnie negatywne skutki dla systemu prawnego i finansów państwa. Jednocześnie, posłanka zgłosiła wniosek o skierowanie projektu do prac w komisji.
Przypomnę, że duża ilość spraw dotyczących poważnych przestępstw skarbowych, wyłudzenia, grupy przestępcze czy mafie podatkowe, które są prowadzone w sądach karnych i prokuraturach, miałaby zostać umorzona w następstwie uchwalenia zmian zawartych w projekcie. (Posłanka opisuje potencjalne, negatywne skutki proponowanych zmian w ustawie)
Chyba że wnioskodawcom właśnie na tym zależało. (Posłanka retorycznie pyta o intencje autorów projektu)
Ze wstępnych szacunków wynika, że mogłyby to być nawet miliardy złotych. (Posłanka wskazuje na potencjalne straty dla budżetu państwa)
Posłanka KO krytykuje projekty ustaw o VAT, zarzucając PiS demagogię, brak źródeł finansowania i zaniedbania w transformacji energetycznej. Podkreśla, że bon energetyczny rządu Tuska jest lepiej ukierunkowany na potrzebujących. Klub KO wnosi o odrzucenie projektów.
Ale czy pani wie, na czym w ogóle polega mechanizm VAT-u? Polega na tym, że podatnika, a znaczna część firm jest podatnikiem VAT-u, nie obciąża VAT, tylko ten VAT obciąża ostatecznego odbiorcę. (Posłanka tłumaczy mechanizm działania VAT-u).
Jeśli zaś mówicie państwo o zahamowaniu inflacji, proszę państwa, to w lutym 2023 r. była gigantyczna, ponad 18-procentowa inflacja. To nie jest tak, że jak inflacja spada, to spadają nam ceny. Te ceny zostały napompowane przez ostatnie lata państwa rządów i dzisiaj są podnoszone o inflację w wysokości 5%. (Posłanka odnosi się do kwestii inflacji i jej wpływu na ceny).
Pytam posłów PiS-u: Czy potrzebujecie pomocy w zakupie żywności? Czy nie stać was na to, żeby kupić żywność? Te rozwiązania będą również dotyczyć was, nas, wszystkich. (Posłanka kwestionuje zasadność wspierania wszystkich, w tym posłów, w zakupie żywności).
To są takie, wiecie państwo, kolejne projekty: a wrzućmy sobie jakiś projekt, zróbmy sobie zdjęcie, pokażmy w social mediach, że walczymy o ludzi, że jesteśmy bohaterami. (Posłanka krytykuje instrumentalne podejście do projektów ustaw).
I na koniec, panie pośle Kuźmiuk ta mównica nie jest mównicą waszego kandydata na prezydenta - pana Nawrockiego, więc proszę tutaj nie powtarzać jego postulatów. Pana rolą tutaj jest praca parlamentarzysty, a nie rzecznika pana Nawrockiego. W związku z tym niech pan pamięta, że jest pan tu posłem, tylko i wyłącznie. (Posłanka upomina posła Kuźmiuka za promowanie postulatów kandydata na prezydenta).
Posłanka z KO poinformowała, że Ministerstwo Finansów pracuje nad projektem podwyższenia limitu VAT dla mikroprzedsiębiorców, na co czeka wiele małych firm. Zgodziła się z potrzebą wprowadzenia zmian i zasugerowała dalsze prace w komisji nad projektem, nie składając wniosku o jego odrzucenie. Podkreśliła korzyści dla mikroprzedsiębiorców, których odbiorcami są osoby fizyczne.
Mam wrażenie, że pan poseł Kowalski od jakiegoś czasu pomylił te mównicę z areną cyrkową. (Krytyka wystąpień posła Kowalskiego)
I zaskoczę pana: Ministerstwo Finansów jest już na ukończeniu tego projektu. (Informacja o postępach prac w ministerstwie)
To nie jest też tak, że faktura wystawiana bez VAT-u, czyli zwolniona z VAT-u, tego VAT-u nie ma. Ona oczywiście też posiada VAT, bo ten przedsiębiorca kupuje usługi z VAT-em, jak energię, jak telefony. (Wyjaśnienie mechanizmu VAT)
Nie będę się tutaj znęcać nad państwem, panie pośle, ani nad waszym projektem, ani nad tym, co pan powiedział, bo w większości się tak de facto zgadzam - nie z tym, że atakowaliście nas jako koalicję rządzącą, ale z tym, że te rozwiązania rzeczywiście są ważne i potrzebne. (Wyrażenie zgody z założeniami projektu)
Posłanka z KO skrytykowała projekt ustawy o zmianie w PIT autorstwa Konfederacji, wskazując na błędy legislacyjne, nierzetelne oszacowanie kosztów i brak konsultacji. Podkreśliła, że rząd pracuje nad własnym projektem i złożyła wniosek o odrzucenie projektu Konfederacji.
To naprawdę była piękna lekcja propagandy. (Po usłyszeniu wystąpienia posła Konfederacji)
Ja wiem, wasze hasło wyborcze brzmiało: możemy wszystko. No tak, możemy wszystko, możemy tu wyjść, możemy pokłamać, możemy pokrzyczeć, możemy napastować swoje koleżanki i swoich kolegów z partii opozycyjnych. (Komentując hasło wyborcze Konfederacji)
Dlatego klub Koalicji Obywatelskiej składa wniosek o odrzucenie projektu ustawy w pierwszym czytaniu. (Podsumowując swoje argumenty)
Posłanka wygłosiła poparcie dla programu 800+, zaznaczając jego pozytywny wpływ na sytuację finansową rodzin. Jednocześnie podkreśliła konieczność uszczelnienia programu, sugerując powiązanie go z pracą, miejscem zamieszkania i obowiązkiem szkolnym, szczególnie dla rodzin ukraińskich. Posłanka zapytała ministra o dane dotyczące migracji rodzin ukraińskich, narzędzia do ich oceny oraz prognozy migracji w kontekście trwającej wojny.
Program 800+ miał być programem prodemograficznym.
On nie poprawił wskaźników dzietności, ale muszę przyznać, że rzeczywiście poprawił sytuację finansową wielu polskich rodzin.
Zgadzam się z Rafałem Trzaskowskim, że powinien on (program 800+) iść w przypadku rodzin ukraińskich, podkreślmy to, za pracą, za miejscem zamieszkania i za obowiązkiem szkolnym.