Poselski projekt uchwały w sprawie powołania Komisji Śledczej do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości czynności operacyjno-rozpoznawczych podejmowanych m.in. z wykorzystaniem oprogramowania Pegasus przez członków Rady Ministrów, służby specjalne, Policję, organy kontroli skarbowej oraz celno-skarbowej w okresie od dnia 16 listopada 2015 r. do dnia 20 listopada 2023 r.
Poselski projekt uchwały w sprawie powołania Komisji Śledczej do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości działań podjętych w celu przygotowania i przeprowadzenia wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w 2020 roku w formie głosowania korespondencyjnego.
Poselski projekt ustawy o zmianie ustaw w celu wsparcia odbiorców energii elektrycznej, paliw gazowych i ciepła oraz niektórych innych ustaw.
Poselski wniosek w sprawie wyboru pana Donalda Franciszka Tuska na Prezesa Rady Ministrów.
Poselski projekt uchwały w sprawie powołania Komisji Śledczej do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości działań, a także występowania nadużyć, zaniedbań i zaniechań w zakresie legalizacji pobytu cudzoziemców na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w okresie od dnia 1 stycznia 2019 r. do dnia 20 listopada 2023 r..
W 1986 ukończyła pedagogikę w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Bydgoszczy. Została także absolwentką studiów podyplomowych w zakresie neurologopedii (2002) i surdologopedii (2003) na Uniwersytecie Gdańskim oraz organizacji pomocy społecznej. Pracowała jako nauczycielka i terapeutka w Zespole Szkół w Pęperzynie. Przez trzy lata była p.o. dyrektora Domu Pomocy Społecznej w Kamieniu Krajeńskim, w 2010 została dyrektorką tej placówki. Przystąpiła do Platformy Obywatelskiej. W wyborach samorządowych w 2006 i w 2010 uzyskiwała mandat radnej sejmiku kujawsko-pomorskiego. Była m.in. przewodniczącą klubu radnych PO. Bez powodzenia kandydowała do Sejmu w wyborach w 2007. Powołana w skład zespołu ds. rozwiązań systemowych przy Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej, została też przewodniczącą rady …
90
5
0
Brak członkostwa w komisjach
Posłanka wygłosiła oświadczenie dotyczące leczenia rdzeniowego zaniku mięśni (SMA) w Polsce, podkreślając postępy i pytając ministra o wyniki terapii genowej.
Rdzeniowy zanik mięśni jest jedną z najcięższych chorób genetycznych. Jeszcze do niedawna była to choroba nieuleczalna, ale w ciągu ostatnich lat nastąpiła radykalna zmiana w leczeniu dzieci z SMA w Polsce. (Posłanka rozpoczyna od przedstawienia wagi problemu i postępu w leczeniu)
Polska jest światowym liderem w leczeniu rdzeniowego zaniku mięśni, a nasz program jest modelowym programem, z którego wynoszą doświadczenia inne kraje. (Posłanka podkreśla sukces Polski w leczeniu SMA)
Posłanka wygłosiła krótkie oświadczenie dotyczące projektu nowelizacji Kodeksu postępowania karnego, krytykując obecną praktykę stosowania tymczasowego aresztowania i pytając o opinię Ministerstwa Sprawiedliwości w sprawie proponowanych zmian.
W projekcie proponuje się ograniczenie okresu stosowania tymczasowego aresztowania do 1 miesiąca. (Posłanka pyta o opinię Ministerstwa Sprawiedliwości w sprawie kluczowej zmiany w projekcie).
Posłanka podziękowała ratownikom medycznym za ich pracę i wyraziła zaniepokojenie rosnącą liczbą ataków na nich. Zapytała o formy ochrony prawnej i zabezpieczenia dla ratowników oraz o działania ministerstwa w celu zapewnienia im bezpieczeństwa.
Moje wystąpienie jest też dobrą okazją do tego, aby podziękować ratownikom medycznym za ich odwagę i, jak się okazuje, wielokrotnie niebezpieczną pracę. (Posłanka wyraża wdzięczność ratownikom medycznym).
Niedawno w miejscowości Żółwin doszło do brutalnego incydentu, podczas którego zaatakowani zostali ratownicy medyczni udzielający pomocy pobitemu mężczyźnie. (Posłanka opisuje jeden z ataków na ratowników).
Szczególnie wstrząsającym przykładem jest tragiczne wydarzenie w Siedlcach, gdzie podczas pełnienia obowiązków służbowych wzywający pomocy mężczyzna śmiertelnie ugodził nożem ratownika medycznego. (Posłanka opisuje tragiczny incydent w Siedlcach).
Chciałabym zapytać, jakie formy ochrony prawnej oraz zabezpieczenia przysługują obecnie ratownikom medycznym, ale również innym pracownikom służby zdrowia. (Posłanka pyta o formy ochrony prawnej dla ratowników).
Posłanka pyta o działania resortu zdrowia w celu zapewnienia bezpieczeństwa ratownikom medycznym, postęp prac nad zmianami w przepisach oraz o uwzględnienie sugestii ratowników w tych zmianach.
Chciałabym dowiedzieć się w imieniu ratowników medycznych, którzy spotkali się z przedstawicielami resortu zdrowia, jakie konkretne działania zamierzacie państwo podjąć, aby do takich sytuacji w ogóle nie dochodziło. (Posłanka pyta o konkretne kroki w celu zapobiegania zagrożeniom dla ratowników.)
Jakie sugestie państwo przyjęliście od ratowników medycznych, którzy sami będąc w określonych sytuacjach, wiedzą, do czego są zdolni poszkodowani czy ich rodziny, kiedy zaczyna się akcja ratująca życie? (Posłanka podkreśla znaczenie doświadczeń ratowników w kształtowaniu przepisów.)
Kiedy te prace, miejmy nadzieję, się zakończą i będziemy mieli (Dzwonek) wyraziste dokumenty, które potwierdzą, że ratownicy rzeczywiście są bezpieczni? (Posłanka wyraża nadzieję na szybkie i konkretne działania.)
Posłanka wygłosiła krótkie oświadczenie dotyczące sytuacji uchodźców z Ukrainy w Polsce, podkreślając ich główne źródło dochodu jako pracę i wkład w gospodarkę. Wspomniała o spotkaniu prezydenta Warszawy z prezydentem Ukrainy i podziękowaniach za pomoc. Na koniec zadała ministrowi pytania dotyczące form zatrudnienia Ukraińców, ich wkładu podatkowego i regionów z największą liczbą zatrudnionych obywateli Ukrainy.
Jak pokazują dane Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, głównym źródłem dochodu Ukraińców w naszym kraju jest praca.
W tym momencie chciałabym przypomnieć, że w ubiegłym tygodniu prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski spotkał się z Wołodymyrem Zełenskim, prezydentem Ukrainy, od którego przyjął w imieniu warszawianek i warszawiaków podziękowanie w postaci tytułu ˝Miasta-Ratownika˝.