Poselski projekt ustawy o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej.
Poselski projekt uchwały w sprawie upamiętnienia 80. rocznicy Tragedii Górnośląskiej.
Poselski projekt uchwały w sprawie upamiętnienia bohaterów Rewolucji 1905 roku w 120. rocznicę jej wybuchu.
Poselski projekt uchwały w sprawie upamiętnienia 105. rocznicy Zaślubin Polski z Morzem w Pucku.
Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy - Kodeks pracy.
Brak druków
Syn społecznika i ekonomisty Ryszarda oraz ekonomistki Teresy z domu Stuńdzia. Jego młodszy brat Paweł Adamowicz był prezydentem Gdańska. Piotr Adamowicz w 1980 ukończył VI Liceum Ogólnokształcące w Gdańsku. Od końca lat 70. związany z działalnością opozycyjną, początkowo jako współpracownik ROPCiO, następnie Ruchu Młodej Polski. W trakcie wydarzeń sierpniowych w 1980 zajmował się dystrybucją pism protestujących w Stoczni Gdańskiej im. Lenina. Był etatowym pracownikiem Komisji Krajowej „Solidarności”. Po wprowadzeniu stanu wojennego uczestniczył w strajku w Stoczni Gdańskiej. W styczniu 1982 został internowany, zwolnienie uzyskał w sierpniu tego samego roku. Do 1987 pozostawał bez stałego zatrudnienia, następnie do 1989 pracował w administracji Gdańskiego Towarzystwa Naukowego. Do końca l…
27
5
0
Brak członkostwa w komisjach
Poseł sprawozdawca prezentuje sprawozdanie komisji dotyczące projektu uchwały upamiętniającej 105. rocznicę zaślubin Polski z morzem w Pucku. Projekt został przyjęty przez komisję przez aklamację i rekomendowany do podjęcia przez Sejm.
Projektodawcą tejże uchwały była grupa posłów Koalicji Obywatelskiej, zaś inicjatorem - obecny tutaj poseł Kazimierz Plocke, rodowity Kasz?ba z okolic Pucka, mówiąc po kaszubsku - P?cka. (Poseł podkreśla kaszubskie pochodzenie inicjatora projektu, Kazimierza Plocke, dodając lokalną nazwę Pucka.)
Komisja Kultury i Środków Przekazu po przeprowadzeniu pierwszego czytania oraz rozpatrzeniu tego projektu uchwały na posiedzeniu w dniu 23 stycznia br. wnosi: Wysoki Sejm podjąć raczy załączony projekt uchwały. (Poseł formalnie wnioskuje o podjęcie uchwały przez Sejm.)
Poseł z klubu KO poinformował, że projekt uchwały upamiętniającej 105. rocznicę Zaślubin Polski z Morzem w Pucku został przyjęty przez komisję bez sporów i zaapelował o jego przyjęcie przez aklamację przez Prezydium Sejmu i Konwent Seniorów.
Projekt przyjęty poza jakimkolwiek sporem politycznym na posiedzeniu komisji przez aklamację. (Podkreślenie konsensusu w komisji)
W czasie wystąpień klubowych pełna aprobata bez żadnego sporu ideowo-politycznego. (Zaznaczenie braku sprzeciwu ze strony klubów)
Jeżeli Prezydium Sejmu i Konwent Seniorów znaleźliby jutro chwilę, żeby się pochylić i przyjąć ten projekt przez aklamację, a nie w czasie głosowania, byłoby to bardzo sympatyczne i bardzo symboliczne. (Apel o symboliczne i szybkie przyjęcie uchwały)
Poseł sprawozdawca przedstawił projekt ustawy ustanawiającej Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej, który ma być obchodzony 14 lutego. Projekt został przyjęty przez komisję przez aklamację, a poseł wyraził nadzieję na szybkie procedowanie ustawy.
Jednakże w tymże katalogu świąt narodowych zabrakło Armii Krajowej, najliczniejszej podziemnej struktury walczącej w czasie II wojny światowej o wolność Polski. (Poseł argumentuje potrzebę ustanowienia nowego święta państwowego.)
Będzie to także jakże ważne, symboliczne upamiętnienie, a zarazem złożenie hołdu kilkuset tysiącom Polek i Polaków, którzy w podziemnej armii w czasie II wojny światowej walczyli o niepodległość naszego kraju, a po jej zakończeniu byli prześladowani przez komunistyczne władze. (Poseł podkreśla znaczenie upamiętnienia żołnierzy AK.)
Chciałbym podkreślić, że tenże projekt ustawy został przyjęty na posiedzeniu komisji nie w wyniku głosowania, ale przez aklamację. (Poseł informuje o jednomyślnym poparciu projektu ustawy w komisji.)
Pozostaje nam liczyć na odpowiednio szybką ścieżkę proceduralną ze strony zarówno Senatu RP, jak i prezydenta RP, tak aby dzień 14 lutego był obchodzony już w tym roku jako Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej, jako święto państwowe. (Poseł wyraża nadzieję na szybkie przyjęcie ustawy.)
Poseł skrytykował posłów opozycji za odejście od merytorycznej dyskusji o ustawie o Dniu Pamięci Żołnierzy AK, zarzucając im wycieczki polityczne i brak zrozumienia procedury. Zwrócił uwagę na mylenie funkcji wiceministrów i odniósł się do kwestii pomnika rtm. Pileckiego. Wyraził żal z powodu braku powagi podczas debaty.
Ja naprawdę, panie pośle, nie wiem, pod jakim pseudonim był rejestrowany np. pan Kujda. Chyba pan kojarzy, o kogo mi chodzi. Naprawdę nie wiem, mnie to guzik obchodzi, szczerze mówiąc. (Poseł Adamowicz komentuje personalne wycieczki posłów)
Proszę pana, proszę państwa, ta dyskusja w pewnym momencie zaczęła przypominać ten fragment posiedzenia Komisji Kultury i Środków Przekazu, kiedy to niektórzy posłowie od was, z Prawa i Sprawiedliwości, nie bardzo wiedzieli, czym ta komisja się zajmuje. (Poseł Adamowicz krytykuje zamieszanie posłów PiS)
Mało tego, pan Jacek Karnowski jako prezydent Sopotu raczył doprowadzić do tego, że w roku 1998 w miejscowości Sopot, w mieście Sopot powstał pomnik żołnierzy Armii Krajowej. To tak ? propos tego, co kto kiedy zrobił. (Poseł Adamowicz odpowiada na zarzuty o brak działań na rzecz pamięci AK)
I wiecie, na dziedzińcu przed Muzeum II Wojny Światowej, panie pośle, stoi na pokaźnym postumencie okazały pomnik rtm. Pileckiego. Dodam, że święcił go osobiście metropolita gdański abp Leszek Sławoj Głódź. (Poseł Adamowicz opisuje pomnik Pileckiego w Gdańsku)