Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o drogach publicznych.
Poselski wniosek o odwołanie ze stanowiska członka Komisji do spraw reprywatyzacji nieruchomości warszawskich - Pana Jana Mosińskiego.
Poselski projekt uchwały w sprawie usunięcia skutków kryzysu konstytucyjnego w kontekście pozycji ustrojowej oraz funkcji Krajowej Rady Sądownictwa w demokratycznym państwie prawnym.
Poselski projekt uchwały w sprawie przywrócenia ładu prawnego oraz bezstronności i rzetelności mediów publicznych oraz Polskiej Agencji Prasowej.
Poselski projekt uchwały w sprawie upamiętnienia 105. rocznicy Zaślubin Polski z Morzem w Pucku.
Przedstawiony przez Prezydium Sejmu wniosek w sprawie zmian w składach osobowych komisji sejmowych.
Przedstawiony przez Prezydium Sejmu wniosek w sprawie zmian w składach osobowych komisji sejmowych.
Przedstawiony przez Prezydium Sejmu wniosek w sprawie zmian w składach osobowych komisji sejmowych.
17
5
0
Brak członkostwa w komisjach
Poseł sprawozdawca przedstawił projekt zmian w ustawie o rynku mocy, który ma na celu poprawę bezpieczeństwa energetycznego i odpowiedzieć na zastrzeżenia Najwyższej Izby Kontroli. Zmiany dotyczą m.in. zasad zawierania umów mocowych i mają na celu zwiększenie efektywności mechanizmu.
Rynek mocy ma na celu zapewnienie średnioterminowego i długoterminowego bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej do odbiorców końcowych, czyli zagwarantowanie odpowiedniego poziomu mocy w systemie, a także zapewnienie dodatkowego finansowania wytwórców energii. (Poseł wyjaśnia cel rynku mocy)
W prognozie pokrycia zapotrzebowania szczytowego na moc w latach 2016-2035 Polskie Sieci Energetyczne oszacowały, że w ciągu 10 lat w Polsce wycofane może zostać od 10% do nawet 30% istniejącej mocy, co przy braku inwestycji modernizacyjnych oraz nowych jednostek wytwórczych konwencjonalnych źródeł energii może grozić powtórzeniem się sytuacji z lata 2015 r., kiedy wystąpiły braki w dostawie energii elektrycznej oraz spadek napięcia prądu dostarczanego do odbiorców przemysłowych. (Poseł opisuje potencjalne zagrożenia)
Chciałbym powiedzieć też, że ustawa ta jest z jednej strony notyfikacją europejskich zmian, ale z drugiej jest jak gdyby odzewem na kontrolę Najwyższej Izby Kontroli, która zauważyła dużo nieścisłości. (Poseł wyjaśnia genezę zmian w ustawie)
Poseł wygłosił oświadczenie na temat najnowszego raportu think tanku Ember. Poinformował, że energia słoneczna po raz pierwszy wyprzedziła węgiel w miksie energetycznym Unii Europejskiej w 2024 roku. Podkreślił spadek udziału paliw kopalnych w produkcji energii i wzrost znaczenia energii słonecznej. Poseł zaznaczył również, że zastąpienie paliw kopalnych odnawialnymi źródłami energii jest kluczowe dla dekarbonizacji i uniezależnienia się od innych krajów. Zakończył optymistyczną uwagą na temat pozytywnego wpływu zwiększenia produkcji energii elektrycznej na ochronę klimatu.
W roku 2024 energia słoneczna po raz pierwszy wyprzedziła węgiel w miksie energetycznym Unii Europejskiej, podczas gdy udział energii wiatrowej utrzymywał się na stałym poziomie.
Paliwa kopalne są obecnie na historycznie niskim poziomie.
Poseł zapytał ministra, czy rozwój OZE mógłby zredukować potrzebę ustawy mocowej, która podnosi koszty energii dla przedsiębiorstw i Polaków, prosząc o analizę wpływu OZE na tę sytuację.
Panie ministrze, gdyby było więcej odnawialnych źródeł, OZE, czyli gdybyśmy normalnie budowali farmy wiatrowe na lądzie, gdybyśmy budowali magazyny, to czy musielibyśmy martwić się o tę ustawę, nad którą dzisiaj procedujemy, ustawę mocową? (Poseł pyta o alternatywne rozwiązanie w postaci OZE zamiast ustawy mocowej).
Wiem o tym, że każda ustawa mocowa wiąże się z podwyżką kosztów energii dla przedsiębiorstw o ok. 20%. (Poseł podkreśla negatywne konsekwencje ustawy mocowej).