Kandydat na członka Trybunału Stanu - Pan Marek Czeszkiewicz.
Kandydat na członka Trybunału Stanu - Pan Jan Majchrowski.
Kandydat na członka Trybunału Stanu - Pan Adrian Salus.
Kandydat na członka Trybunału Stanu - Pan Piotr Sak.
Kandydat na stanowisko Zastępcy Przewodniczącego Trybunału Stanu - Pan Piotr Łukasz Juliusz Andrzejewski.
W 2008 ukończył studia z administracji na Wydziale Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Był pracownikiem samorządowym zatrudnionym w administracji samorządowej na różnych szczeblach, począwszy od inspektora. Kierował administracją jednej z dzielnic, a także pracował w Towarzystwie Budownictwa Społecznego. Działał także jako członek zespołu ds. Administracji Publicznej i Bezpieczeństwa Obywateli przy MSWiA oraz jako pracownik Biura Analiz i Ekspertyz Sejmu. Później został członkiem zarządu Przedsiębiorstwa Wulkanizacji Taśm i Produkcji Wyrobów Gumowych Bestgum Polska. Zaangażował się w działalność polityczną w ramach Akcji Wyborczej Solidarność, później należał do Ligi Polskich Rodzin. W 2002 z jej ramienia uzyskał mandat radnego se…
240
5
0
Brak członkostwa w komisjach
Poseł bronił poprzedniego rządu, argumentując, że Zjednoczona Prawica wdrażała tylko korzystne dla Polski przepisy unijne i nie była wśród krajów najczęściej łamiących prawo UE. Następnie skrytykował omawianą ustawę, przewidując wprowadzenie opłat na paliwa w latach 2025-2027 z powodu rzekomego braku środków w budżecie obecnego rządu.
Kraje, które w 2016 r., w 2019 r. najczęściej łamały przepisy prawa Unii Europejskiej, to są według oficjalnego rankingu: Niemcy, Bułgaria, Hiszpania, Belgia, Grecja itd. (Poseł Lorek wymienia kraje, które jego zdaniem częściej łamały prawo UE niż Polska za rządów PiS)
Bo rząd Donalda Tuska nie ma pieniędzy. (Poseł Lorek kończy swoją wypowiedź mocnym oskarżeniem pod adresem obecnego rządu, co spotyka się z oklaskami, a następnie z prześmiewczym komentarzem z sali)
Poseł zadał pytanie dotyczące znaku zakazu dronów przy Lotnisku Chopina, wskazując na potrzebę uregulowania prawnego tej kwestii oraz ładu przestrzennego w powietrzu w związku z rosnącą liczbą statków powietrznych.
Przy Lotnisku Chopina pojawił się znak: zakaz używania dronów. (Opisując zaobserwowaną sytuację)
Życie jest szybsze niż prawodawstwo. (Podkreślając potrzebę dostosowania prawa do rzeczywistości)
Stajemy się bardziej bogatym społeczeństwem. (W kontekście rosnącej liczby dronów)
Poseł wyraził zdziwienie odrzuceniem ustawy i poruszył problem dziedziczenia długów przez gminy, pytając ministra o możliwość zmiany przepisów w tym zakresie.
Nie ma zamrażarki, bo teraz się odrzuca ustawy w pierwszym czytaniu, a im lepsza ustawa, tym szybciej ją trzeba odrzucić. (Poseł ironicznie komentuje odrzucanie ustaw)
Rozumiem, gdyby odziedziczyła, tak jak kiedyś jedna z gmin, samochód Porsche, natomiast gorzej, jeżeli dziedziczy 500 tys. długu i ten dług spada na gminę, czyli wszystkich mieszkańców tej gminy. (Poseł porównuje dziedziczenie samochodu Porsche do dziedziczenia długu przez gminę)
Poseł wygłosił oświadczenie, w którym skrytykował umowę handlową Mercosur i jej potencjalny negatywny wpływ na polskie rolnictwo. Wezwał rząd do zajęcia stanowiska i rozważenia weta, referendum lub uzyskania funduszy kompensacyjnych dla rolników. Zachęcił rolników do ewentualnego złożenia własnego wniosku referendalnego.
Umowa handlowa Mercosur to katastrofa dla polskiego rolnictwa. (Mocne rozpoczęcie, wyrażające sprzeciw wobec umowy)
Już wiemy, że Niemcy chcą, aby Komisja Europejska uniemożliwiła Polsce weto. (Wskazanie na działania Niemiec)
Jeżeli nie uzyskacie odpowiedzi na te pytania, to powinniście sami rozważyć wniosek referendalny zobowiązujący rząd do nieimplementowania tej umowy. (Apel do rolników o podjęcie działań)
Poseł wyraził zaniepokojenie planami Komisji Europejskiej dotyczącymi umowy z Mercosur i zapytał ministra o ewentualne weto ze strony polskiego rządu. Zasugerował również możliwość nieformalnych spotkań rządu w sprawie umowy, co określił jako potencjalną zdradę interesów polskiej wsi.
Już wiemy, że Komisja Europejska myśli o wprowadzeniu wymogu większości kwalifikowanej bez konieczności ratyfikacji umowy z Mercosur. A to oznacza, że Niemcy i ich sprzymierzeńcy mogą przepchnąć umowę w głosowaniu Rady. (Poseł Lorek sugeruje manipulacje ze strony Niemiec i Komisji Europejskiej)
Jeśli tak by było, to byłaby to farsa i zdrada interesów polskiej wsi. (Poseł Lorek wyraża silne emocje i oskarża rząd o potencjalną zdradę)