Informacja za 2023 rok na temat działalności Policji, Biura Nadzoru Wewnętrznego, Służby Ochrony Państwa.
Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy - Prawo pocztowe oraz ustawy o zmianie ustawy - Prawo pocztowe.
Poselski wniosek w sprawie wyboru pana Donalda Franciszka Tuska na Prezesa Rady Ministrów.
Brak druków
W 1985 w związku ze współpracą z „Solidarnością” był inwigilowany przez służby specjalne PRL. W 1990 ukończył studia na Wydziale Elektrycznym Politechniki Warszawskiej, a w 1997 na Wydziale Prawa Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 1990–1998 pracował jako kierownik Urzędu Rejonowego w Mińsku Mazowieckim. Od 1998 do 2005 pełnił funkcję radnego i starosty powiatu mińskiego. Działał w Porozumieniu Polskich Chrześcijańskich Demokratów. W 2001 kandydował do Sejmu z listy AWSP. W 2005 z listy Platformy Obywatelskiej został wybrany posłem V kadencji w okręgu siedleckim. W wyborach parlamentarnych w 2007 po raz drugi uzyskał mandat poselski, otrzymując 33 207 głosów (drugi wynik w okręgu po Elżbiecie Jakubiak z PiS). 4 sierpnia 2011 został sekretarzem stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej. W wy…
31
3
0
Brak członkostwa w komisjach
Sekretarz Stanu odparł zarzuty posła dotyczące interwencji policyjnych, podkreślając szybkie i zdecydowane działania ministerstwa w tych sprawach oraz starania o poprawę szkoleń policyjnych.
Polscy policjanci codziennie podejmują około 20 tys. interwencji i chcemy, żeby w ramach każdej z nich każdy policjant miał świadomość tego, że obowiązany jest działać na podstawie i w granicach prawa i cechować się profesjonalizmem. (Podkreślenie ważności profesjonalizmu w policyjnych interwencjach)
Chcemy, by Policja po 8 latach wikłania funkcjonariuszy w działania partyjne odzyskała wiarygodność i zaufanie. (Oskarżenie poprzedniej władzy o upolitycznienie policji)
Było rzeczywiście kilka innych tragicznych zdarzeń związanych z interwencjami policji i w tych innych zdarzeniach działaliśmy podobnie - wyjaśnianie sprawy, w każdym przypadku ocena, czy interwencja była prawidłowa, czy doszło do naruszenia prawa i zasad, nie ukrywanie, tylko wyciąganie wniosków z każdej tej sprawy. (Zapewnienie o konsekwentnym działaniu ministerstwa w sprawach interwencji policyjnych)
I teraz, proszę państwa, szkolenie, o którym mówiłem - od kilku miesięcy próbujemy odtworzyć, odbudować proces i możliwości szkolenia w policji. (Nawiązanie do starań o poprawę szkoleń w policji)
Sekretarz Stanu odparł zarzuty dotyczące pracy policji, podkreślając szybkie reakcje na incydenty i dążenie do profesjonalizmu. Odniósł się do sprawy w Inowrocławiu, gdzie funkcjonariusze zostali szybko wydaleni, i skrytykował poprzednią władzę za upolitycznianie policji. Wyjaśnił też, że zmiany w naborze dotyczą tylko testu sprawności fizycznej, a nie psychologicznego.
Już w ciągu drugiego dnia po zdarzeniu policjanci byli wydaleni ze służby i wszystko odbywało się w sposób jawny. (Mroczek podkreśla szybkie działanie w sprawie Inowrocławia)
Chcieliście Policję zapisać do PiS-u. To się nie udało. (Oskarżenie poprzedniej władzy o upolitycznianie policji)
Nie zmieniliśmy testu psychologicznego, zmieniliśmy zakres testu sprawności fizycznej, dostosowując go do wymagań egzaminu, który corocznie zdają policjanci. (Wyjaśnienie dotyczące zmian w naborze do policji)
Sekretarz Stanu przedstawił dane dotyczące nielegalnej migracji na granicy polsko-białoruskiej i omówił działania rządu mające na celu wzmocnienie bezpieczeństwa na granicy, w tym modernizację istniejących i budowę nowych zapór oraz zmianę taktyki działania służb.
W 2022 r. odnotowano ponad 15 tys. prób nielegalnego przekroczenia tej granicy. W 2023 r. odnotowano prawie 26 tys. prób. W okresie od 1 stycznia do 15 grudnia br. odnotowano 30 tys. (Sekretarz Stanu przedstawia dane dotyczące rosnącej liczby prób nielegalnego przekroczenia granicy.)
Najkrócej mówiąc, jej pokonanie następowało w ciągu 20-30 sekund poprzez fizyczne rozchylenie prętów tej zapory. (Mroczek opisuje, jak łatwo było pokonać starą zaporę.)
To nie jest tak, że żołnierze, by powstrzymać nielegalną migrację, jak się mówiło, muszą używać broni palnej, ostrej amunicji. (Sekretarz Stanu dementuje pogłoski o użyciu ostrej amunicji przez żołnierzy.)
Sekretarz Stanu odniósł się do kwestii migracji na granicy polsko-białoruskiej, podkreślając działania rządu w celu jej ograniczenia i odzyskania kontroli nad polityką wizową. Poinformował o wsparciu finansowym UE i podziękował służbom za ochronę granicy.
Polska legalnie pozbyła się kontroli nad systemem wizowym. Wydawano po kilkaset tysięcy wiz pod rządami PiS-u i ten proces był niekontrolowany. (Oskarżenie poprzedniego rządu o niekontrolowaną politykę wizową)
W ostatnich dniach otrzymaliśmy kwotę 55 mln euro na inwestycje związane ze wzmacnianiem granicy. (Informacja o otrzymanym wsparciu finansowym z UE)
Sekretarz Stanu odniósł się do zarzutów o czystki w Policji, porównując liczbę odwołań komendantów powiatowych za rządów PiS (122) i obecnego rządu (62). Wyjaśnił, że decyzje kadrowe podejmują komendanci, a on sam dowiedział się o odwołaniu komendanta w Iławie z mediów. Podkreślił, że decyzje te opierają się na przesłankach zawodowych, a komendant z Iławy sam zrezygnował po propozycji innego stanowiska. Sekretarz Stanu pochwalił się wzrostem liczby chętnych do służby w Policji, podkreślając poprawę warunków i wzrost uposażeń. Zaznaczył, że w 2024 r. przyjęto więcej policjantów niż odeszło, a w ciągu najbliższych 3 lat liczebność Policji przekroczy 100 tys.
Pan śmie mówić o czystkach?
Te czasy się skończyły. Musicie przyjąć to do wiadomości.
Pół garnizonu nie będzie już strzegło warszawskiego domu prezesa.
W ciągu najbliższych 3 lat odbudujemy liczebność Policji - będzie wynosiła ponad 100 tys. i będzie najwyższa w historii polskiej Policji.