Poselski projekt uchwały w sprawie stwierdzenia nieważności uchwały Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 12 lipca 2024 r. w sprawie wyrażenia przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej zgody na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie posła Marcina Romanowskiego oraz uchwał Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 12 lipca 2024 r. w sprawie wyrażenia przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej posła Marcina Romanowskiego.
Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o sejmowej komisji śledczej.
Kandydat na stanowisko Wicemarszałka Sejmu RP - poseł Elżbieta Witek.
Poselski projekt uchwały w sprawie zatrzymania niebezpiecznych dla Rzeczypospolitej Polskiej zmian Traktatu o Unii Europejskiej oraz Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej.
Poselski projekt uchwały w sprawie stwierdzenia nieważności uchwały Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 czerwca 2024 r. w sprawie wyrażenia przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej posła Michała Piotra Wosia.
Brak druków
Z wykształcenia politolog, absolwent studiów licencjackich w Wyższej Szkole Stosunków Międzynarodowych i Amerykanistyki w Warszawie (2013). Ukończył też studia podyplomowe z bezpieczeństwa energetycznego Polski w Collegium Civitas (2014). Został działaczem Prawa i Sprawiedliwości i dyrektorem biura poselskiego Maksa Kraczkowskiego. W 2006, 2010 i 2014 był wybierany na radnego sejmiku wielkopolskiego. Bezskutecznie ubiegał się o urząd prezydenta Piły w wyborach samorządowych w 2014, otrzymał 16,48% głosów, przegrywając z Piotrem Głowskim. W wyborach parlamentarnych w 2015 kandydował do Sejmu w okręgu pilskim. Uzyskał mandat posła VIII kadencji, otrzymując 6690 głosów. W 2018 ponownie był kandydatem PiS na urząd prezydenta Piły w wyborach samorządowych. Zajął w nich drugie miejsce z poparci…
76
5
0
Brak członkostwa w komisjach
Poseł skrytykował rząd za niespełnioną obietnicę wyborczą dotyczącą ceny paliwa i dopytywał o sposoby jej realizacji oraz o wpływ procedowanych przepisów na ceny.
Minął rok od zaprzysiężenia rządu i to było 12 miesięcy, które Donald Tusk miał szansę wykorzystać na realizację swojej deklaracji wyborczej, że zna prosty sposób, aby paliwo w Polsce było po 5,19 zł. (Poseł podkreśla czas jaki upłynął od wyborów i zarzuca brak realizacji obietnicy wyborczej)
Chciałem spytać, kiedy litr paliwa w Polsce będzie po 5,19 zł zgodnie z deklaracją pana premiera Donalda Tuska. (Bezpośrednie pytanie o realizację obietnicy)
Poseł skrytykował Trzecią Drogę za wewnętrzne konflikty i niespełnione obietnice wyborcze, szczególnie w kontekście służby zdrowia i wsparcia dla rodzin. Zapytał o logikę obciążania służby zdrowia dodatkowymi badaniami.
Kolejna kłótnia w rodzinie, w Trzeciej Drodze, między żółtymi a zielonymi. (Odniesienie do wewnętrznych sporów w koalicji rządzącej)
Kilka tygodni temu wyrzucono do kosza projekt wsparcia dla młodych polskich rodzin, aby mogły zdobyć mieszkania. (Krytyka działań koalicji w zakresie polityki mieszkaniowej)
Obiecywaliście kilkanaście miesięcy temu, że każdy Polak, który w ciągu 30 dni nie uzyska porady u lekarza specjalisty w ramach NFZ, może iść prywatnie i prosić o oddanie środków. Nie wprowadziliście tego. (Zarzut niespełnienia obietnic wyborczych)
Poseł skrytykował rząd za rezygnację z organizacji nieformalnego szczytu w Polsce podczas prezydencji w Radzie UE, sugerując, że wynika to z braku szacunku dla ustawy kompetencyjnej i przywilejów prezydencji.
Natomiast kluczowym momentem danej prezydencji jest nieformalny szczyt.
Chciałem zapytać, dlaczego zrezygnowaliśmy z organizacji nieformalnego szczytu w naszym kraju, najlepiej w Warszawie, ale także wzorem niektórych państw unijnych mogłoby to być w innym mieście, np. w Wielkopolsce, która ma piękną tradycję desygnowania ministrów do spraw europejskich.
Odpowiedź jest prosta, po prostu nie szanujecie ustawy kompetencyjnej, która przywództwo w ramach prezydencji daje panu prezydentowi Andrzejowi Dudzie.
Poseł wygłosił krytyczną wypowiedź wobec koalicji rządzącej, zarzucając jej nielegalne działania w przeszłości, takie jak wyłączenie sygnału TVP i przejęcie Prokuratury Krajowej. Zapytał też o brak wyboru sędziów do Trybunału Konstytucyjnego. Odniósł się do sytuacji sprzed 10 lat, kiedy kandydat jego obozu politycznego wygrał wybory prezydenckie mimo sondaży i stwierdził, że teraz również wygrają, a obecne działania koalicji mają na celu podważenie przyszłego wyniku wyborów.
Gdzie wy byliście, gdy nielegalnie wyłączano sygnał TVP?
Gdzie byliście, gdy nielegalnie przejmowano Prokuraturę Krajową?
Gdzie byliście i gdzie teraz jesteście, gdy od wielu tygodni - co nakazuje nam, naszej Izbie, konstytucja - nie wybieramy nowych sędziów do Trybunału Konstytucyjnego?
To jest wasza praworządność.
Nasz kandydat wygrał i teraz też wygra.
Poseł skrytykował działania rządu, nazywając je serią incydentów i zarzucając mu deptanie konstytucji oraz obchodzenie prawa. Stwierdził, że o mandacie posła decydują wyborcy i ewentualnie sąd, a nie obecna władza. Wspomniał o sondażach i wyraził przekonanie, że rząd szybko upadnie, a jego członkowie sami skorzystają z proponowanych przez siebie rozwiązań.
O tym, kto jest posłem i czy sprawuje swój mandat, decydują, po pierwsze, wyborcy, po drugie, ewentualnie prawomocnym wyrokiem sąd.
Państwo chcecie obejść prawo, obejść konstytucję, kolejny raz ją depczecie.
Właściwie cały ten rząd jest od incydentu do incydentu.
Ten incydent szybko się skończy.