Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o sejmowej komisji śledczej.
Poselski projekt uchwały w sprawie stwierdzenia nieważności uchwały Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 czerwca 2024 r. w sprawie wyrażenia przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej posła Michała Piotra Wosia.
Poselski projekt uchwały w 500. rocznicę Hołdu Pruskiego.
Poselski wniosek o wyrażenie wotum nieufności wobec Ministra Nauki Dariusza Wieczorka.
Poselski projekt uchwały w sprawie stwierdzenia nieważności uchwały Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 12 lipca 2024 r. w sprawie wyrażenia przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej zgody na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie posła Marcina Romanowskiego oraz uchwał Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 12 lipca 2024 r. w sprawie wyrażenia przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej posła Marcina Romanowskiego.
Przedstawiony przez Prezydium Sejmu wniosek w sprawie wyboru składu osobowego Komisji Regulaminowej, Spraw Poselskich i Immunitetowych.
Sprawozdanie Komisji Regulaminowej, Spraw Poselskich i Immunitetowych w sprawie wniosku Komendanta Głównego Policji z dnia 25 marca 2024 r. o wyrażenie zgody przez Sejm na pociągnięcie do odpowiedzialności za wykroczenie posła Marka Suskiego w sprawie o czyny popełnione w dniu 10 marca 2024 r.
Sprawozdanie Komisji Regulaminowej, Spraw Poselskich i Immunitetowych w sprawie wniosku Komendanta Głównego Policji z dnia 25 marca 2024 r. o wyrażenie zgody przez Sejm na pociągnięcie do odpowiedzialności za wykroczenie posła Marka Suskiego w sprawie o czyny popełnione w dniu 10 lutego 2024 r.
Przedstawiony przez Prezydium Sejmu projekt uchwały w sprawie powołania i wyboru składu osobowego Komisji Nadzwyczajnej do spraw ochrony zwierząt.
Syn Janusza i Aliny. Jego przodkowie ze strony ojca pieczętowali się herbem Pomian. Absolwent Pomaturalnego Studium Zawodowego Technik Teatralnych w Warszawie. Przez rok był zatrudniony w Teatrze Wielkim w Warszawie. Następnie do początku lat 90. pracował w zakładzie rzemieślniczym. Od 1993 do 1996 kierował Regionalnym Ośrodkiem Kultury w Tarczynie. W latach 1997–1999 był dyrektorem filii biura poselskiego Jarosława Kaczyńskiego w Radomiu, następnie pracował w spółce akcyjnej „Srebrna”. Współtworzył Porozumienie Centrum, następnie Prawo i Sprawiedliwość. Kandydował bezskutecznie na posła z ramienia PC w 1991 i 1993. Z listy PiS był wybierany na posła w wyborach 2001 i 2005. W Sejmie V kadencji zasiadał w Komisji Regulaminowej i Spraw Poselskich (od 3 listopada 2005 jako jej przewodniczący…
50
5
0
Brak członkostwa w komisjach
Poseł wygłosił krytyczną wypowiedź dotyczącą projektu ustawy o dostosowaniu nomenklatury paliw do standardów unijnych, zarzucając rządowi spóźnienie, błędy w projekcie i faworyzowanie przepisów unijnych nad polskimi. Skrytykował również nieobecność przedstawicieli Orlenu na posiedzeniach komisji i niekompetencję zarządu spółki.
Dlaczego jest takie szybkie tempo? Otóż z pierwszego głównego powodu - rząd się spóźnił z tym projektem ustawy i robi to na ostatnią chwilę, można powiedzieć, że niemalże po trupach, choć nie regulaminu, bo regulamin mówi, że pierwszeństwo przed pracą nad ustawami polskimi mają ustawy dopasowujące polskie prawodawstwo do unijnego, czyli ta koalicja przyjęła taki regulamin, który mówi o tym, że tak naprawdę ważniejsza jest Unia Europejska niż nasz parlament. (Poseł Suski oskarża rząd o spóźnienie i priorytetyzowanie Unii Europejskiej)
Wstyd, koalicjo 13 grudnia, można by dodać jeszcze: ośmiu gwiazdek! (Emocjonalne zakończenie krytyki rządu przez posła Suskiego, nawiązujące do stanu wojennego)
Pytanie jest takie: Dlaczego zarząd Orlenu ukrywa się przed Sejmem? (Poseł Suski kwestionuje nieobecność przedstawicieli Orlenu na posiedzeniach komisji)
Tak niekompetentne są obecne władze przez was tam desygnowane. (Oskarżenie o niekompetencję władz Orlenu)
Poseł rozpoczął od sprostowania dotyczącego kar nałożonych na Polskę. Następnie skrytykował omawianą poprawkę, wskazując na jej błędy i przepisanie z dyrektywy unijnej. Zapytał o wpływ zmian na ceny energii, cytując wypowiedź minister, która przyznała, że być może ceny wzrosną w przyszłości.
To rzeczywiście wy twierdziliście, że jest gorzej niż w Aleppo, nakładano na nas różne kary, przysyłano komisje, blokowano KPO, choć z tym KPO też nie najlepiej wam idzie. (Poseł Suski oskarża opozycję o szkodliwe działania wobec Polski)
Mamy tutaj do czynienia ze zgłoszoną poprawką, mimo że, tak jak mówił pan poseł, to 1,5 strony w zasadzie przepisane z dyrektywy unijnej, i to też przepisane z błędami. (Poseł Suski krytykuje omawianą poprawkę)
Poseł z PiS zapowiedział poparcie dla ustawy o rynku mocy, krytykując jednocześnie opóźnienia rządu w pracach nad nią i podkreślając potrzebę stabilizacji dostaw energii. Zwrócił uwagę na niedopracowanie projektu i skrytykował plany rządu dotyczące zielonej energii.
Ale na szczęście, choć dopiero po roku rządzenia, doszliście do wniosku, że jednak cudów nie ma w gospodarce. (Marek Suski komentuje opóźnienia rządu w inwestycjach w energetykę odnawialną)
Nie wiem, jak tam pani minister Urszula Zielińska, czy zawału nie dostała - nie przyszła na posiedzenie komisji - bo jej wizja zastąpienia węgla legła w gruzach przy tej ustawie. (Marek Suski komentuje nieobecność minister Zielińskiej na posiedzeniu komisji)
Wy chcecie wycinać polskie lasy, żeby stawiać niemieckie wiatraki, choć nie sądzę, żeby polska przyroda pokochała niemieckie wiatraki, bo drzewa chyba raczej wolą CO2, żeby móc produkować swoją masę drewnianą. (Marek Suski krytykuje plany rządu dotyczące energii odnawialnej)
Poseł zapytał ministra, czy rząd zawiesi opłaty za CO2 i czy planuje wycinkę lasów pod wiatraki, zarzucając rządowi działanie na korzyść Niemiec, a nie Polski.
Tylko Polska jest za to karana, że mamy węgiel, a inni tego węgla nie mają.
Czy chcecie zamienić polskie roślinne lasy państwowe w plastikowo-stalowe, wiatrakowe niemieckiego Siemesa? (Marek Suski pyta retorycznie o plany rządu dotyczące lasów i wiatraków)
Bo tu nie ma interesu polskiego, nie ma interesu ekologicznego, jest tylko interes niemiecki. (Marek Suski krytykuje działania rządu, sugerując, że służą one interesom niemieckim)
Poseł skrytykował rząd za zakończenie programów osłonowych cen energii, takich jak tarcze, i odrzucenie obywatelskiego projektu ich przedłużenia. Zarzucił rządzącym hipokryzję, wskazując na sprzeczne deklaracje premiera i prezydenta Warszawy dotyczące ETS 2 i zielonego ładu. Wyraził sceptycyzm wobec rządowych priorytetów, takich jak zwalczanie 'dezinformacji ekologicznej', i wezwał do poparcia omawianego projektu ustawy jako 'ostatniej szansy' na sprawdzenie dobrych intencji rządzących.
Skończyła się władza Prawa i Sprawiedliwości i skończyły się tarcze.
Mieliśmy w czasie komunizmu cenzurę czerwoną, teraz będzie cenzura zielona.
My jesteśmy tutaj najbardziej winni temu wzrostowi temperatury na świecie, bo my mamy węgiel, który spalamy, a węgiel jest brudną energią, dlatego trzeba to zlikwidować, zaorać.
Ten projekt rzeczywiście jest wyjściem naprzeciw potrzebom naszych obywateli, naszej gospodarki i traktujemy to jako ostatnią szansę sprawdzenia waszych dobrych intencji.