Kandydat na stanowisko Zastępcy Przewodniczącego Trybunału Stanu - Pan Jacek Dubois.
Kandydat na członka Trybunału Stanu - Pani Sabina Grabowska.
Kandydat na członka Trybunału Stanu - Pan Adam Koczyk.
Kandydat na członka Trybunału Stanu - Pan Marek Mikołajczyk.
Poselski projekt uchwały w sprawie ustalenia liczby wicemarszałków Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej.
Z wykształcenia politolog, ukończył studia na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego. Zajmował się zawodowo badaniami społecznymi i rynkowymi. Później pracował w sektorze obsługi klienta w branży komunalnej i wodociągowej. Uprawiał podnoszenie ciężarów, został sędzią sportowym w tej dyscyplinie, był członkiem zarządu Śląskiego Związku Podnoszenia Ciężarów. W wyborach w 2010 po raz pierwszy uzyskał mandat radnego Piekar Śląskich. Z powodzeniem ubiegał się o reelekcję (z ramienia lokalnego komitetu związanego ze Sławą Umińską-Duraj) w 2014 i 2018. Pełnił funkcje przewodniczącego Obywatelskiego Klubu Radnych oraz Komisji Edukacji, Kultury i Sportu. W 2019 bezskutecznie kandydował do Sejmu z ramienia Koalicji Obywatelskiej. W wyborach parlamentarnych w 2023 uzyskał mandat posła X ka…
76
5
0
Brak członkostwa w komisjach
Poseł wygłosił oświadczenie, w którym podkreślił potencjał polskiej prezydencji w UE do promocji polskiego rolnictwa i regionalnych produktów spożywczych. Zachęcał do promocji polskich specjałów na forum europejskim i wsparcia rodzimych producentów.
Polska prezydencja, którą obejmiemy od stycznia, to ogromna szansa, aby zwrócić uwagę Europy na kluczowe atuty naszego kraju, a jednym z nich jest rolnictwo i wyjątkowe produkty spożywcze, w tym regionalne. (Otwarcie, podkreślenie wagi prezydencji)
Przykładem mogą tu być śląskie specjały, takie jak rolada, kołocz, żur, makówki czy tradycyjne wędliny, ale też z innych regionów kwaśnica, oscypki, kiełbasa lisiecka, miód spadziowy, rogal świętomarciński, obwarzanki, zalewajka, oscypki - wiele można by wymieniać - które są nie tylko naszym kulinarnym dziedzictwem, ale także dowodem na to, jak wielką wagę przywiązujemy do jakości i tradycji. (Długie wyliczenie regionalnych specjałów)
Poseł wygłosił oświadczenie dotyczące wsparcia państwa dla rodzin w wychowaniu dzieci, krytykując dotychczasowe rozwiązania i podkreślając zalety programu „Aktywny rodzic”. Zapytał o zdiagnozowane bariery i obawy samorządowców w kontekście korzystania z narzędzi wspierających opiekę nad małymi dziećmi oraz o adekwatność obecnych form wsparcia.
Dlatego właśnie wdrożony w tym roku przy dużym zaangażowaniu rządu Donalda Tuska i Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej program ˝Aktywny rodzic˝ to nowoczesne, szerokie wsparcie, które oferuje realne narzędzia umożliwiające finansowanie opieki dziennej, rozwój placówek opiekuńczych i funkcjonowanie programów aktywizujących młodych rodziców na rynku pracy. (Poseł chwali program 'Aktywny rodzic' i podkreśla zaangażowanie swojego rządu)
Poseł z KO skomentował działalność IPN w zakresie walki z fałszowaniem historii, wzywając do konsekwencji i unikania selektywności w podejściu do różnych wydarzeń historycznych. Zaznaczył, że walka z nacjonalizmem nie powinna sama przybierać form nacjonalizmu.
IPN, owszem, opowiada się za nakładaniem kar na osoby, które szerzą kłamstwa dotyczące tej kwestii, co samo w sobie może być uzasadnione w kontekście ochrony pamięci ofiar. (Mówiąc o działaniach IPN)
Jeśli rzeczywiście mamy dbać o prawdę historyczną, to powinniśmy to robić konsekwentnie, niezależnie od politycznych okoliczności. (Podkreślając potrzebę obiektywizmu)
Chciałbym również przestrzec przed tym, aby walka z nacjonalizmem i zakłamaniem historycznym prowadzona przez niektóre środowiska (Dzwonek) nie odbywała się poprzez wchodzenie samemu w buty nacjonalizmu. (Wyrażając obawę przed ekstremizmami)
Poseł Ściebiorowski podkreślił symboliczne i geopolityczne znaczenie 105. rocznicy zaślubin Polski z morzem, łącząc to wydarzenie z powstaniami śląskimi i podkreślając ich wspólny cel odzyskania niepodległości. Zwrócił uwagę na wkład Śląska w gospodarkę odrodzonej Polski i wyraził nadzieję, że pamięć o tych wydarzeniach będzie zobowiązaniem do dalszego rozwoju kraju.
W najbliższych dniach będziemy obchodzić 105. rocznicę zaślubin Polski z morzem - symbolicznego aktu, który przypieczętował odzyskanie przez nasz kraj dostępu do Bałtyku (Odniesienie do rocznicy zaślubin Polski z morzem).
Po 123 latach rozbiorów Polska znów mogła patrzeć ku horyzontowi na własnym morzu (Emocjonalne podkreślenie znaczenia odzyskania dostępu do morza).
Ślązacy, którzy wnieśli ogromny wkład w odbudowę gospodarki odrodzonej Polski, dobrze rozumieli znaczenie dostępu do morza (Podkreślenie wkładu Śląska w rozwój gospodarczy Polski).
Poseł wygłosił mowę na temat zmian w Prawie wodnym, krytykując zaniedbania poprzedniego rządu PiS w finansowaniu służb hydrologiczno-meteorologicznych. Z zadowoleniem przyjął proponowane w projekcie ustawy dotacje podmiotowe dla tych służb, mające poprawić ich funkcjonowanie i bezpieczeństwo przeciwpowodziowe. Poseł zadał pytania o konkretne działania dotyczące wałów przeciwpowodziowych, monitorowania zagrożeń i organizacji służb.
Niestety przez lata, zwłaszcza za rządów PiS, te służby były niedofinansowane, zaniedbane i pozbawione odpowiedniego wsparcia.
Stan wałów przeciwpowodziowych, koryt rzek czy monitorowania poziomu wód w Polsce pozostawiał wiele do życzenia, a zaniedbania w tym zakresie miały realny wpływ na bezpieczeństwo obywateli.