Kandydat na członka Trybunału Stanu - Pan Marek Czeszkiewicz.
Kandydat na członka Trybunału Stanu - Pan Jan Majchrowski.
Kandydat na członka Trybunału Stanu - Pan Adrian Salus.
Kandydat na członka Trybunału Stanu - Pan Piotr Sak.
Kandydat na stanowisko Zastępcy Przewodniczącego Trybunału Stanu - Pan Piotr Łukasz Juliusz Andrzejewski.
Przedstawiony przez Prezydium Sejmu projekt uchwały w sprawie powołania i wyboru składu osobowego Komisji Nadzwyczajnej do spraw zmian w kodyfikacjach.
Przedstawiony przez Prezydium Sejmu wniosek w sprawie wyboru składu osobowego Komisji Śledczej do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości działań, a także występowania nadużyć, zaniedbań i zaniechań w zakresie legalizacji pobytu cudzoziemców na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w okresie od dnia 12 listopada 2019 r. do dnia 20 listopada 2023 r.
Przedstawiony przez Prezydium Sejmu wniosek w sprawie zmian w składach osobowych komisji sejmowych.
Syn Wiesława i Ewy. Ukończył studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. Odbył też studia podyplomowe z podatków i prawa podatkowego na tej uczelni. Uzyskał uprawnienia radcy prawnego po odbyciu aplikacji w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie. Pracował w Departamencie Programowania Prac Rządu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, zasiadał w radzie nadzorczej przedsiębiorstwa Tauron Polska Energia. W 2019 został zatrudniony w Ministerstwie Aktywów Państwowych, był zastępcą dyrektora Departamentu Nadzoru Właścicielskiego I, odpowiadając za nadzór m.in. nad PZU i przedsiębiorstwami energetycznymi. W czerwcu 2020 powołany na stanowisko podsekretarza stanu w tym resorcie. Wstąpił do Prawa i Sprawiedliwości. W wyborach parlamentarnych w 2023 uzyskał mandat…
107
5
0
Brak członkostwa w komisjach
Poseł skrytykował rząd za zagubienie transportu min przeciwpancernych, co uznał za zagrożenie dla bezpieczeństwa. Zarzucił ministrowi kłamstwa i zażądał wyjaśnień, dlaczego opinia publiczna dowiedziała się o zdarzeniu dopiero po kilku miesiącach od jego wystąpienia. Poseł pytał również o działania podjęte w celu zabezpieczenia min, rolę SKW oraz konsekwencje dla odpowiedzialnych osób.
Zagubienie min przeciwpancernych przez was to nie tylko kompromitacja, to także poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa.
Panie ministrze, pan jest specjalistą od atakowania innych osób w sposób kłamliwy, nieprawdziwy, co chwilę posługuje się pan nieprawdą.
Dlaczego opinia publiczna, mieszkańcy dowiedzieli się o tym zagubionym transporcie nie bezpośrednio w lipcu, wtedy kiedy pan organizował imprezę w Helenowie dla swoich działaczy Platformy Obywatelskiej, tylko dowiedzieli się dopiero w grudniu, w momencie kiedy opisała to prasa?
Jakie konsekwencje poniesie szef SKW oraz komendant Żandarmerii Wojskowej?
Poseł skrytykował Ministra Obrony za brak odpowiedzi na pytania i posługiwanie się nieprawdą w sprawie incydentu z rakietą. Podkreślił, że generał Piotrowski dowiedział się o sprawie z mediów, a dowódca operacyjny, zgodnie z ustawą o obronie Ojczyzny, powinien był poinformować ministra.
Nie odpowiedział pan na żadne pytanie, a posługiwał się pan nieprawdą.
Sytuacja rakiety została wyjaśniona od lewa do prawa.
Nawet pan gen. Piotrowski poinformował, że dowiedział się o tym wtedy, kiedy poinformowały o tym media.
Poseł PiS krytykuje poprzednika za kłamstwa i prorosyjską narrację w kwestiach budżetowych, wychwalając osiągnięcia gospodarcze PiS i zarzucając obecnemu rządowi niekompetencję w zarządzaniu finansami i obronnością.
Pan co zdanie mijał się z prawdą, co zdanie kłamał. (Oskarżenie przedmówcy o kłamstwa)
To, co mówicie o inflacji, o kwestiach związanych ze wzrostem gospodarczym, jest po prostu rodem z Kremla. (Stwierdzenie o prorosyjskiej narracji)
Jesteście partaczami. (Podsumowanie oceny kompetencji rządu w kwestiach obronności)
Poseł z PiS argumentował za przyjęciem projektu ustawy dotyczącego IPN, podkreślając jego znaczenie dla upamiętnienia ofiar ludobójstwa na Wołyniu i budowania zdrowych relacji polsko-ukraińskich. Apelował o poparcie projektu przez wszystkie siły polityczne.
Dziś procedujemy nad bardzo ważnym projektem, który ma kluczowe znaczenie dla prawdy historycznej i pamięci o ofiarach ludobójstwa na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej, ofiarach brutalnych morderstw dokonanych z zimną krwią przez ukraińskich nacjonalistów z OUN-UPA. (Poseł Śliwka rozpoczyna swoje wystąpienie, podkreślając wagę procedowanego projektu.)
Ta ustawa to nie tylko sprawiedliwość dla ofiar - to także troska, troska o to, żeby budować zdrowe relacje z naszym partnerem, naszym sąsiadem (Dzwonek) w Europie Środkowo-Wschodniej. (Poseł Śliwka argumentuje, że ustawa ma znaczenie dla relacji polsko-ukraińskich.)
Jeżeli mamy budować zdrowe relacje polsko-ukraińskie, to ta sytuacja powinna zostać wyjaśniona. Tu nie ma miejsca, pani marszałek, na uniki, na relatywizowanie czegokolwiek. Tu potrzeba decyzji. (Poseł Śliwka apeluje o konkretne działania i wyjaśnienie kwestii Wołynia.)
Poseł PiS krytykuje posłów partii rządzącej za brak zaangażowania w procedowanie projektu ustawy o podwyższeniu kwoty wolnej od podatku, zarzucając im hipokryzję i przypominając, że to PiS podniosło kwotę wolną od podatku w przeszłości.
Jak to jest, że jak procedowana jest ustawa, która powinna być projektem rządowym, a jest projektem poselskim, wcześniej Prawa i Sprawiedliwości, dziś Konfederacji, to ta część sali jest po prostu wywiana? (Poseł pyta retorycznie o brak obecności posłów partii rządzącej podczas procedowania projektu ustawy).
To jest przykład olbrzymiej hipokryzji ekipy rządzącej. (Poseł oskarża rządzących o hipokryzję w kontekście obietnic dotyczących kwoty wolnej od podatku).
Tylko Prawo i Sprawiedliwość po 1989 r. (Dzwonek) podniosło kwotę wolną od podatku do 30 tys. (Poseł przypisuje PiS zasługę podniesienia kwoty wolnej od podatku).
Tutaj uwaga do serdecznego pana posła Tuduja drogi Krzysztofie, w ubiegłej kadencji niestety głosowałeś przeciwko podwyższeniu kwoty wolnej od podatki. (Poseł zwraca się bezpośrednio do innego posła, przypominając mu jego głosowanie w poprzedniej kadencji).