Poselski projekt uchwały w sprawie upamiętnienia 45. rocznicy powstania Niezależnego Zrzeszenia Studentów.
Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług.
Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług.
Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego.
Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o transporcie drogowym.
Brak druków
Ukończył studia na kierunku politologia na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego. Prowadził własną działalność gospodarczą w ramach spółki prawa handlowego. Zaangażował się w działalność polityczną, przystępując do Prawa i Sprawiedliwości. W 2006 po raz pierwszy został wybrany na radnego Gliwic. Ponownie mandat radnego miejskiego uzyskiwał wyborach w 2010 i w 2014. Powołany w skład zarządu Górnośląskiego Związku Metropolitalnego. W 2014 ubiegał się bez powodzenia także o funkcję prezydenta Gliwic. 8 grudnia 2015 objął stanowisko wojewody śląskiego. W wyborach w 2023 uzyskał mandat posła X kadencji, otrzymując w okręgu gliwickim 23 451 głosów. W konsekwencji 2 listopada tego samego roku przestał pełnić funkcję wojewody. W listopadzie 2023 powołany na stanowisko przewodniczącego …
34
5
0
Brak członkostwa w komisjach
Poseł PiS skrytykował wypowiedź posła Kasprzyka kwestionującą potrzebę tarcz dla przedsiębiorców w 2020 roku, argumentując, że wsparcie finansowe rządu Morawieckiego uratowało wiele miejsc pracy. Zapytał obecnego ministra, czy zgadza się z koniecznością wprowadzenia tarcz w tamtym okresie.
Natomiast ze zdumieniem słuchałem dzisiaj wystąpienia pana posła Kasprzaka, który mówił o tym, że... (reakcja na wypowiedź innego posła)
...który mówił o tym, że polscy przedsiębiorcy nie potrzebują tarcz. (odniesienie się do kontrowersyjnej tezy)
Proszę, żeby on powtórzył tym wszystkim przedsiębiorcom, że oni wówczas, w 2020 r., nie potrzebowali wsparcia państwa, że te 200 mld przekazane i program przygotowany przez pana premiera Mateusza Morawieckiego nie wpłynęły na to, że bezrobotnych mieliśmy zdecydowanie mniej. (wyzwanie skierowane do oponenta)
Właśnie z tego tytułu, że ten program został uruchomiony, uratowaliśmy absolutnie co najmniej kilkaset tysięcy miejsc pracy. (podkreślenie efektów programu)
Czy pana zdaniem należało wprowadzić w 2020 r. tego typu tarcze, aby uchronić miejsca pracy? (bezpośrednie pytanie do ministra)
Poseł PiS przypomniał inicjatywę PO z 2023 roku dotyczącą obniżenia podatków na energię i gaz, apelując o odpowiedzialne podejście do projektów obniżających VAT. Zapytał ministra o plany obniżenia kosztów życia Polaków w kontekście cen energii i żywności.
Myślę, że tak z 30 sekund przerwy po wystąpieniu pani poseł by się przydało, żeby ochłonąć. (Rozpoczęcie wypowiedzi z lekką ironią w stosunku do poprzedniczki).
Bardzo państwa proszę o to, żebyśmy skrajnie i ekstremalnie odpowiedzialnie podeszli do tych projektów. (Apel o odpowiedzialność w kontekście projektów ustaw).
Panie ministrze, jakie planujecie w ciągu najbliższych 3 miesięcy rozwiązanie, aby koszty życia Polaków były niższe, przede wszystkim w odniesieniu do cen energii elektrycznej, gazu i żywności? (Pytanie retoryczne skierowane do ministra).
Poseł PiS skrytykował obecny rząd za niedotrzymywanie obietnic wyborczych w kontekście podatków i opłat, zestawiając to z osiągnięciami podatkowymi rządu PiS.
To za czasów rządów pana premiera Mateusza Morawieckiego, kwota wolna od podatku została podniesiona do 30 tys. Podatek dochodowy - PIT został zmniejszony najpierw z 18% do 17%, a potem do 12%. (Poseł wymienia osiągnięcia podatkowe rządu PiS)
A na co możemy liczyć? Teraz możemy liczyć na wzrost opłaty paliwowej. Możemy liczyć na to, że VAT na żywność jednak będzie wynosił 5%. Nie to obiecywaliście Polakom, naprawdę nie to. (Poseł krytykuje obecny rząd za podwyżki i powrót VAT-u)
Jak tak słucham, oglądam filmiki przedstawiane przez premiera Donalda Tuska, to mam duże wątpliwości, komu tak naprawdę powinno być łyso. (Poseł kwestionuje wiarygodność premiera Tuska)
Poseł wygłosił oświadczenie krytykujące decyzję rządu o anulowaniu projektu Izera, łącząc ją z problemami gospodarczymi, takimi jak upadłość Rafako i rosnąca liczba zwolnień grupowych. Zaapelował o odpowiedzialność i mądre działania.
Projekt polskiego samochodu elektrycznego Izera został wrzucony do kosza. (O anulowaniu projektu Izera)
Tak wygląda, drodzy państwo, realizacja zobowiązań i obietnic, często składanych przez Platformę Obywatelską. (Oskarżenie o niedotrzymywanie obietnic)
Poseł PiS odniósł się do protestu w obronie polskiego przemysłu i elektrowni węglowych, podkreślając ich znaczenie dla bezpieczeństwa energetycznego Polski. Zaapelował do rządu o ochronę przemysłu i o to, by ideologia zielonego ładu nie przysłaniała polskiej racji stanu, kwestionując zdolność rządu do budowy elektrowni atomowej.
Uczestnicy przyjechali nie tylko bronić miejsc pracy, nie tylko bronić swojej przyszłości, swoich rodzin, ale również przyjechali po to, aby bronić przyszłości, bezpieczeństwa energetycznego nas wszystkich, wszystkich Polaków. (Obrona przemysłu i bezpieczeństwa energetycznego)
To dzisiaj system energetyczny oparty na źródłach cieplnych, na elektrowniach węglowych i elektrowniach gazowych gwarantuje stabilny system energetyczny w Polsce. (Argument o stabilności energetycznej)
Ja apeluję do rządu, aby nie doprowadził do upadku polskiego przemysłu, żeby ideologia zielonego ładu nie przysłaniała polskiej racji stanu. (Apel do rządu o ochronę przemysłu)