Kandydat na członka Trybunału Stanu - Pan Marek Czeszkiewicz.
Kandydat na członka Trybunału Stanu - Pan Jan Majchrowski.
Kandydat na członka Trybunału Stanu - Pan Adrian Salus.
Kandydat na członka Trybunału Stanu - Pan Piotr Sak.
Kandydat na stanowisko Zastępcy Przewodniczącego Trybunału Stanu - Pan Piotr Łukasz Juliusz Andrzejewski.
Brak druków
Absolwent metalurgii na Akademii Górniczo-Hutniczej. Kształcił się także z zarządzania firmą w Wyższej Szkole Biznesu – National-Louis University i z wyceny nieruchomości w Warszawskiej Szkole Zarządzania – Szkole Wyższej. Przez ponad 20 lat pracował w Fabryce Łożysk Tocznych w Kraśniku, później działał w prywatnych spółkach. Objął stanowisko prezesa Kraśnickiego Przedsiębiorstwa Mieszkaniowego. W 2016 został dyrektorem lubelskiego oddziału Agencji Nieruchomości Rolnych (a po jego przekształceniu dyrektorem oddziału Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa). Zaangażował się w działalność polityczną w ramach Prawa i Sprawiedliwości. W 2010 bez powodzenia kandydował do rady powiatu kraśnickiego, mandat w niej uzyskał w wyborach 4 lata później. W 2018 kandydował na burmistrza Kraśnika, przegrywa…
22
5
0
Brak członkostwa w komisjach
Poseł skrytykował brak transparentności umowy z Mercosur i zaapelował do ministra rolnictwa o uzgodnienie stanowiska z premierem w tej sprawie, wskazując na rozbieżność z wcześniejszymi deklaracjami.
Ale jak to jest, że ten dokument, co stanowi największy problem i czego się boją rolnicy, nie jest znany, a jest parafowany przez szefową Unii Europejskiej? (Poseł pyta retorycznie o brak dostępu do treści umowy z Mercosur, podkreślając obawy rolników.)
Proszę zatem, żeby pan minister uzgodnił stanowiska z panem premierem, który zapowiadał, że po wyborach prezydenckich zgodzi się na tę umowę. (Poseł apeluje o uzgodnienie stanowisk, wskazując na wcześniejsze deklaracje premiera.)
Poseł PiS zarzuca rządowi, a zwłaszcza Platformie Obywatelskiej, oszustwo wyborcze w związku z niewprowadzeniem kwoty wolnej od podatku w wysokości 60 tys. zł i pyta minister o plany w tej sprawie. Dodatkowo, poseł krytykuje koalicję rządzącą za pogardę wobec Polaków i ostrzega przed wyborami prezydenckimi.
Oznacza to wprost, że obietnica wyborcza Platformy kwoty wolnej od podatku w wysokości 60 tys. zł, podobnie jak inne pozycje ze 100 konkretów, była klasycznym oszustwem wyborczym.
Dlaczego w koalicji 13 grudnia, a szczególnie w Platformie Obywatelskiej, tyle pogardy i lekceważenia dla wszystkich Polaków?
Czy wy uważacie, że Polacy nie widzą, nie potrafią liczyć i myśleć?
Wiceszef Platformy Obywatelskiej, który wówczas współuczestniczył przy tych 100 konkretach, nauczył się, że w kampanii dwa razy oszukać to tak, jakby raz zrobić, ale my, Polacy, już się na to nie nabierzemy. (Oklaski)
Poseł skrytykował poprzednią opozycję za ich wcześniejsze stanowisko wobec programu 500+, podkreślając jego pozytywny wpływ na gospodarkę. Zauważył również, że obecny rząd kontynuuje program, zwiększając świadczenie do 800+, i docenił ten fakt, jednocześnie pytając o dalsze plany rozwojowe rządu. Na koniec poseł zwrócił się z prośbą o informację na temat kwoty wydanej w 2024 roku na świadczenia 800+ dla dzieci ukraińskich.
Gdy program 500+ był wprowadzany przez rząd Prawa i Sprawiedliwości, ta strona Sejmu, jak również poprzedni rządzący z ministrem finansów powiedzieli, że to jest niemożliwe, zrujnuje się cały system finansowy.
Nie zrujnował się.
Czyli znowu wasza zasługa, że tego nie zlikwidowaliście.
Ale gdzie jest wasz imperatyw rozwojowy? Jak chcecie to dalej rozwijać? Tego brak.
Poseł wyraził obawy dotyczące wykorzystania polskiej prezydencji w kontekście cyberbezpieczeństwa i sztucznej inteligencji. Podał przykład polskiej firmy, która nie otrzymała wsparcia w Polsce, a otrzymała je w USA, co skłoniło go do pytania o mechanizmy wspierania rozwoju w kraju.
Pytanie, czy będzie on czasem niewykorzystanych szans w zakresie zwiększenia cyberbezpieczeństwa i rozwoju sztucznej inteligencji, czy czasem, mamy nadzieję, wykorzystanych szans, bo one są duże. (Pytanie o wykorzystanie szans podczas prezydencji w kontekście cyberbezpieczeństwa i AI)
W Stanach Zjednoczonych dostali grant, wdrożyli program, który będzie teraz wykorzystany, ale oczywiście jako firma amerykańsko-polska. (Porównanie sytuacji polskich firm w Polsce i USA w kontekście rozwoju technologii)
Jak zrobić, jak stworzyć mechanizmy, żeby nasi zdolni ludzie nie musieli tego uruchamiać w Stanach, w Chinach czy może w innych krajach? (Apel o stworzenie warunków dla rozwoju polskich talentów w kraju)