Poselski projekt uchwały w sprawie stwierdzenia nieważności uchwały Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 czerwca 2024 r. w sprawie wyrażenia przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej posła Michała Piotra Wosia.
Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w latach 2023-2025 oraz niektórych innych ustaw.
Poselski projekt uchwały w 500. rocznicę Hołdu Pruskiego.
Poselski wniosek o wyrażenie wotum nieufności wobec Ministra Nauki Dariusza Wieczorka.
Poselski projekt uchwały w sprawie stwierdzenia nieważności uchwały Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 12 lipca 2024 r. w sprawie wyrażenia przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej zgody na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie posła Marcina Romanowskiego oraz uchwał Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 12 lipca 2024 r. w sprawie wyrażenia przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej posła Marcina Romanowskiego.
Córka Leszka i Danuty. Z zawodu prawniczka. W 2001 ukończyła prawo na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W 2013 została absolwentką studiów doktoranckich w Katedrze Prawa Rolnego tej samej uczelni. Ponadto ukończyła studia podyplomowe na kierunkach integracja europejska – agrobiznes i obszary wiejskie oraz zarządzanie kadrami, a także studia podyplomowe Executive MBA. Od 2006 pracowała w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Była m.in. zastępczynią dyrektora oddziału regionalnego ARiMR w Poznaniu, a w 2018 krótko pełniła obowiązki dyrektora tego oddziału. Zaangażowała się w działalność polityczną w ramach Prawa i Sprawiedliwości, weszła w skład zarządu okręgowego partii. W wyborach w 2004 z listy PiS ubiegała się o wybór do Parlamentu Europejskiego. W 2006 uzyska…
30
5
0
Brak członkostwa w komisjach
Posłanka wygłosiła oświadczenie upamiętniające Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego, podkreślając jego historyczne znaczenie i wkład mieszkańców ziemi jarocińskiej.
Było to 9 listopada 1918 r., w dniu, kiedy Poznań i Warszawa jeszcze nie były wolne, Jarocin już słuchał polskich piosenek narodowych, napawał się widokiem polskich barw narodowych. (Posłanka podkreśla historyczne znaczenie Jarocina w Powstaniu Wielkopolskim)
Zaiste, miasto i powiat Jarocin zdobyły palmę pierwszeństwa! (Posłanka z dumą mówi o wkładzie Jarocina w odzyskanie niepodległości)
Posłanka wygłosiła krytyczną opinię na temat projektu ustawy o rynku pracy. Zwróciła uwagę na obawy dyrektorów urzędów pracy dotyczące braku oddzielenia statusu osoby bezrobotnej od ubezpieczenia zdrowotnego oraz potencjalnych negatywnych skutków dodatku motywacyjnego dla atmosfery w urzędach. Podkreśliła, że wiele osób rejestruje się w urzędach pracy głównie w celu uzyskania ubezpieczenia zdrowotnego.
W tej ustawie dwie rzeczy dziwią.
Pierwsza to taka, że wcześniej mówiono im, jako dyrektorom, że ma nastąpić w ustawie oddzielenie statusu osoby bezrobotnej od ubezpieczenia zdrowotnego.
Co jest powodem tego, że ten dodatek motywacyjny, zamiast łączyć, dzieli pracowników urzędów pracy?
Posłanka z PiS poparła projekt ustawy o Dniu Pamięci Żołnierzy AK, przypomniała historię AK i zapytała o plany rządu dotyczące obchodów, wystaw, renowacji grobów i wsparcia dla organizacji edukacyjnych.
Z dumą przyjęłam informację o projekcie ustawy o upamiętnieniu żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego i złożeniu hołdu kilkuset tysiącom Polek i Polaków, którzy w ramach zorganizowanych struktur stanęli do bohaterskiej walki z niemieckim okupantem. (Poseł Lidia Czechak wyraża aprobatę dla projektu ustawy).
Dowódcy i żołnierze Armii Krajowej przez wiele lat Polski Ludowej byli tępieni i prześladowani. Do 1956 r. wielu z nich znalazło śmierć lub straciło lata życia w ubeckich więzieniach. (Poseł Lidia Czechak opisuje prześladowania żołnierzy AK w czasach PRL).
Zadbajmy o ich pamięć, oddajmy im hołd. Cześć ich pamięci! (Poseł Lidia Czechak apeluje o pamięć i oddanie hołdu żołnierzom AK).
Posłanka wygłosiła apel o wprowadzenie emerytur stażowych. Podkreśliła, że do jej biura poselskiego stale zgłaszają się osoby pytające o termin wprowadzenia tych emerytur. Zwróciła uwagę na dwa projekty ustaw dotyczące emerytur stażowych oczekujące na rozpatrzenie w Sejmie i brak stanowiska rządu w tej sprawie. Zaapelowała do rządu o zajęcie jasnego stanowiska w sprawie emerytur stażowych i poinformowanie obywateli, czy i kiedy zostaną one wprowadzone.
Inaczej niż w przypadku innych wprowadzonych programów, emeryci stażowi nie wyciągają ręki do budżetu po dotacje, chcą tylko własnych pieniędzy.
W Sejmie czekają na rozpatrzenie dwa projekty ustaw dotyczących emerytur stażowych - jeden związkowy, drugi Lewicy.
Jeżeli nie, to niech minister poinformuje ludzi, że rząd nie zamierza wprowadzić emerytur stażowych, ponieważ pieniędzy na takie emerytury po prostu w budżecie nie ma.
Posłanka wygłosiła oświadczenie dotyczące zmniejszenia dofinansowania dróg samorządowych z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Podkreśliła, że samorządy, zwłaszcza małe gminy, są zaniepokojone tą sytuacją i pytają o możliwości pozyskania środków na remonty i budowę dróg. Posłanka skrytykowała również rezygnację z programu Polski Ład, który wspierał samorządy, i zaapelowała o zwiększenie środków na drogi w 2026 roku.
Samorządowcy pytają więc: Jak to będzie teraz, kiedy ta pula jest prawie o połowę mniejsza?
Wiele obiecywaliście samorządom, miały mieć tak dobrze za waszej władzy.
Jeżeli wam zależy na Polsce samorządowej, a mi zależy, bardzo proszę, zwiększcie środki funduszu rozwoju dróg na rok 2026.