Poselski projekt uchwały w sprawie upamiętnienia 80. rocznicy Tragedii Górnośląskiej.
Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o drogach publicznych.
Kandydat na stanowisko członka Rady Mediów Narodowych - Pan Wojciech Król.
Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy - o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta oraz niektórych innych ustaw.
Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy - Kodeks pracy.
Brak druków
W 1983 ukończyła studia psychologiczne na Uniwersytecie Śląskim. Odbyła również studia podyplomowe z psychoterapii i zarządzania w oświacie. Pracowała jako psycholog i psychoterapeuta, została dyrektorką Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Zabrzu. Wstąpiła do Platformy Obywatelskiej. W 2020 została przewodniczącą koła tej partii w Rudzie Śląskiej. W 2010 ubiegała się bezskutecznie o mandat radnej województwa. W wyborach w 2014 po raz pierwszy uzyskała mandat radnej Sejmiku Województwa Śląskiego, otrzymując 4294 głosy. Z powodzeniem ubiegała się o reelekcję w 2018 (z wynikiem 8558 głosów) i 2024 (dostała 18 503 głosy). Sprawowała funkcję wiceprzewodniczącej tego gremium. W 2019 bezskutecznie kandydowała do Sejmu z listy Koalicji Obywatelskiej. Startowała również z ramienia KO w wyborach…
16
5
0
Brak członkostwa w komisjach
Posłanka wygłosiła krótkie oświadczenie dotyczące bezpieczeństwa żywnościowego i wykorzystania funduszy z Krajowego Planu Odbudowy w rolnictwie. Wyraziła obawy o możliwe straty finansowe z powodu opóźnień w realizacji KPO i zapytała ministra o ewentualne wydłużenie terminu wydatkowania tych środków.
Czy istnieje szansa, czy są rozpoczęte rozmowy na temat możliwości uruchomienia mechanizmu mającego na celu wydłużenie terminu wydatkowania środków z KPO w rolnictwie? (Posłanka zadaje pytanie dotyczące wydłużenia terminu wydatkowania środków z KPO, wyrażając tym samym troskę o bezpieczeństwo żywnościowe.)
Posłanka wygłosiła oświadczenie, w którym poparła projekt zmian w Kodeksie Karnym, potępiając przemoc słowną i mową nienawiści. Zwróciła się do ministra z pytaniem o współpracę z Ministerstwem Edukacji w zakresie edukacji młodzieży na temat wolności słowa.
Stosowanie przemocy wobec innych zawsze niszczy. Niszczy życie jednostek, życie emocjonalne i życie psychiczne, ale co najważniejsze, niszczy życie społeczne, a co najgorsze - modeluje sytuację i jest powtarzalne. (Posłanka podkreśla destrukcyjny wpływ przemocy)
Używanie mowy nienawiści wobec innych osób nie jest prawem i nie jest dobrem. Jest niestety przemocą, a przemoc ma różne źródła. (Posłanka definiuje mowę nienawiści jako formę przemocy)
Czy podjęliście współpracę z ministerstwem edukacji po to, aby uświadomić młodym ludziom, czym różni się przemoc od prawa wolności słowa? (Posłanka zadaje pytanie o edukację młodzieży)
Posłanka zapytała ministra o poziom wyszczepialności w Polsce, wpływ rezygnacji ze szczepień na wzrost zachorowań oraz o działania edukacyjne resortu w zakresie szczepień przeciwko grypie, podkreślając niskie wskaźniki szczepień w grupach ryzyka.
To szczególnie istotne w przypadku grup dużego ryzyka, czyli osób powyżej 65. roku życia, dzieci do 5 lat, kobiet w ciąży, a także osób z przewlekłymi chorobami serca, płuc, niedoborami odporności, cukrzycą czy otyłością. (Posłanka wymienia grupy ryzyka, dla których szczepienia są szczególnie ważne)
Niestety, mimo że szczepienia dla tych osób są darmowe, niewielki odsetek z nich korzysta. (Posłanka zwraca uwagę na paradoks niskiego wykorzystania darmowych szczepień)
Tymczasem wiemy, że rekomendowany przez Światową Organizację Zdrowia poziom wyszczepialności powinien wynosić 75%. (Posłanka odwołuje się do rekomendacji WHO, aby podkreślić niedostateczny poziom wyszczepialności w Polsce)
Posłanka zwróciła się do posła (Mentzena) przypominając o historycznych przykładach pomocy dla Polaków za granicą, porównując je do programu 'Rodzina 800+'. Następnie podkreśliła wagę odpowiedzialnego zarządzania tym programem i zapytała minister o metody monitorowania wypłat świadczeń.
Poseł Mentzen to człowiek młody, więc może nie pamiętać, ale powinien się douczyć, że podczas stanu wojennego nasi obywatele korzystali z tzw. polskiego okienka dla Polaków, i to nie tylko w Europie.
Świadczenia socjalne, wypłacane m.in. w ramach programu ˝Rodzina 800+˝, to jeden z ważnych elementów naszego bezpieczeństwa i pokoju.
Posłanka z KO podkreśliła priorytet zdrowia psychicznego młodzieży i bezpieczeństwa w sieci podczas polskiej prezydencji w UE. Zapytała, jak sztuczna inteligencja może wspierać psychiatrię i jak zapobiegać nienawiści w Internecie.
Jednym z priorytetów polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej jest koncentracja na zdrowiu, w tym na zdrowiu psychicznym dzieci i młodzieży, oraz na bezpieczeństwie w sieci. (Kontekst: Mówczyni przedstawia priorytety polskiej prezydencji w UE, akcentując zdrowie psychiczne i bezpieczeństwo w sieci.)
W jaki sposób sztuczna inteligencja może odpowiedzieć na potrzeby zdrowotne w zakresie psychiatrii, jeśli chodzi zarówno o zdrowie psychiczne, jak i o bezpieczeństwo w sieci, w Internecie? (Kontekst: Posłanka zadaje pytanie o wykorzystanie sztucznej inteligencji w psychiatrii i bezpieczeństwie internetowym.)