Kandydat na członka Trybunału Stanu - Pan Marek Czeszkiewicz.
Kandydat na członka Trybunału Stanu - Pan Jan Majchrowski.
Kandydat na członka Trybunału Stanu - Pan Adrian Salus.
Kandydat na członka Trybunału Stanu - Pan Piotr Sak.
Kandydat na stanowisko Zastępcy Przewodniczącego Trybunału Stanu - Pan Piotr Łukasz Juliusz Andrzejewski.
Przedstawiony przez Prezydium Sejmu projekt uchwały w sprawie powołania i wyboru składu osobowego Komisji Nadzwyczajnej do spraw zmian w kodyfikacjach.
Przedstawiony przez Prezydium Sejmu projekt uchwały w sprawie powołania i wyboru składu osobowego Komisji Nadzwyczajnej do spraw działań przeciwpowodziowych i usuwania skutków powodzi z roku 2024.
Przedstawiony przez Prezydium Sejmu projekt uchwały w sprawie powołania i wyboru składu osobowego Komisji Nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektów ustaw dotyczących rynku pracy oraz cudzoziemców przebywających na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Syn Michała i Zofii, brat biskupa Edwarda Dajczaka. W 1983 ukończył studia na Wydziale Mechanicznym Wyższej Szkoły Inżynierskiej w Zielonej Górze, a w 1997 podyplomowe na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego. Od 1985 do 1992 pracował w Przedsiębiorstwie Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Strzelcach Krajeńskich, następnie do 2007 jako dyrektor Zakładu Komunalnego Sp. z o.o. W latach 1998–2002 zasiadał w sejmiku lubuskim z ramienia Akcji Wyborczej Solidarność. Ponownie uzyskał mandat radnego województwa w 2006 z ramienia PiS, obejmując funkcję wiceprzewodniczącego sejmiku. W wyborach parlamentarnych w 2005 bez powodzenia kandydował do Sejmu, a w wyborach w 2007 został wybrany na senatora z ramienia Prawa i Sprawiedliwości w okręgu lubuskim, otrzymując 90 322 głosy.…
91
5
0
Brak członkostwa w komisjach
Poseł wygłosił oświadczenie dotyczące nadużywania aresztu tymczasowego w Polsce, wskazując na jego systemowy charakter i potrzebę zmian w Kodeksie postępowania karnego. Wyraził zadowolenie z prac nad projektem ustawy w komisjach sejmowych.
To nie jest tak, że to dotyczy jakiegoś jednego konkretnego sądu czy jakichś konkretnych sędziów. To jest problem systemowy. (Poseł podkreśla systemowy charakter problemu nadużywania aresztu tymczasowego)
Ten środek zapobiegawczy, który powinien być stosowany w ostateczności, jest środkiem zapobiegawczym pierwszego wyboru. (Poseł wskazuje na odwrócenie roli aresztu tymczasowego)
Poseł zadeklarował, że pamięć o ludobójstwie wołyńskim jest obowiązkiem Polaków i wyraził poparcie dla ścigania osób propagujących kłamstwa na temat tych wydarzeń oraz ideologii banderyzmu. Podziękował autorom projektu ustawy i wyraził nadzieję na poparcie ze strony Sejmu.
Pamięć o tych dramatycznych, tragicznych wydarzeniach, o ludobójstwie wołyńskim to jest nasz obowiązek.
Naszym obowiązkiem jest też sprawienie, aby ci wszyscy, którzy propagują kłamstwo, bezczelne kłamstwo o tych straszliwych wydarzeniach, ci wszyscy, którzy propagują tę straszliwą ideologię banderyzmu, mogli być ścigani w trybie karnym. (Poseł podkreśla konieczność karania za propagowanie kłamstw o Wołyniu i banderyzmu)
Poseł z PiS przypomniał obietnicę Donalda Tuska dotyczącą szybkiego wprowadzenia propozycji mającej wpływ na zdrowie Polaków i wezwał go do jej realizacji w obliczu rosnącej drożyzny.
Ta propozycja jest dlatego tak ważna, że ona może decydować o zdrowiu, a nawet życiu wielu Polaków.
W związku z tym niech się pan wycofa chociaż z tego jednego kłamstwa i niech pan wprowadzi tę kwotę, którą pan tak solennie obiecywał. (Oklaski)
Poseł PiS krytykuje rząd za projekt ustawy, twierdząc, że służy on jedynie łatanie dziury budżetowej kosztem obywateli, a nie poprawie stanu służby zdrowia. Alarmuje o problemach finansowych szpitali w województwie lubuskim i wstrzymaniu inwestycji w onkologię.
Gdyby to była troska o zdrowie Polaków, to tutaj by dzisiaj siedział przedstawiciel Ministerstwa Zdrowia. (Krytyka braku przedstawiciela ministerstwa zdrowia na sali podczas omawiania ustawy.)
Szpitale są na krawędzi bankructwa, nie ma pieniędzy na wynagrodzenia. (Opis dramatycznej sytuacji finansowej szpitali.)
Pieniądze, które przeznaczyliśmy jeszcze w roku 2023 na onkologię - w Zielonej Górze miało powstać centrum onkologii w Szpitalu Uniwersyteckim - zostały wstrzymane, zabrane i nie wiadomo, czy będą ani kiedy będą. (Krytyka wstrzymania finansowania centrum onkologii.)
Poseł wyraził wątpliwości dotyczące rządowego projektu ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Skrytykował założenie, że nowe urzędy będą bardziej przyjazne niż dotychczasowe, i zakwestionował skuteczność planu dotarcia do 4 mln biernych zawodowo. Poseł dopytywał również o koszty wdrożenia ustawy.
Czyżby dotychczasowe urzędy pracy były nieprzyjazne i niepomocne dla klientów, którzy do nich przychodzą?
Jestem bardzo ciekaw, jak w praktyce będzie się odbywało dotarcie do tych 4 mln ludzi, którzy nie chcą pracować.
Jakie pieniądze będą przeznaczone na wdrożenie w życie tej ustawy?