Kandydat na członka Trybunału Stanu - Pan Jan Majchrowski.
Kandydat na członka Trybunału Stanu - Pan Adrian Salus.
Kandydat na członka Trybunału Stanu - Pan Marcin Wawrzyniak.
Poselski projekt uchwały w sprawie upamiętnienia Eugeniusza Romera w 70. rocznicę śmierci.
Kandydat na stanowisko Wicemarszałka Sejmu RP - poseł Elżbieta Witek.
Brak druków
Ukończyła studia lekarskie na Akademii Medycznej w Lublinie. Podjęła pracę w lokalnym szpitalu w Chełmie na oddziale wewnętrznym i w poradni alergologicznej. Specjalizowała się w zakresie chorób wewnętrznych, alergologii i pulmonologii. W wyborach parlamentarnych w 2019, startując z 24. (ostatniego) miejsca listy Prawa i Sprawiedliwości (jako bezpartyjna kandydatka z rekomendacji Porozumienia) w okręgu chełmskim, została wybrana do Sejmu IX kadencji, zdobywając 13 787 głosów. W 2021 znalazła się wśród założycieli stowarzyszenia OdNowa Rzeczypospolitej Polskiej. W wyborach w 2023 z powodzeniem ubiegała się o poselską reelekcję (z wynikiem 13 910 głosów). W 2024 z ramienia PiS wystartowała w wyborach do Parlamentu Europejskiego z okręgu nr 8. Jest matką Jakuba Banaszka, prezydenta Chełma.
80
5
0
Brak członkostwa w komisjach
Posłanka wygłosiła oświadczenie dotyczące planów rządu na prezydencję Polski w Radzie UE, wyrażając obawy o bezpieczeństwo żywnościowe i brak wystarczającego wsparcia dla polskich rolników w związku z importem produktów z Ukrainy. Domagała się konkretnych działań wspierających rolników i rodzimą produkcję.
Nie ma bezpieczeństwa zdrowotnego bez bezpieczeństwa żywnościowego, a to gwarantują nam polscy rolnicy. (Podkreślenie wagi polskiego rolnictwa)
Jakie konkretne wsparcie dla polskich rolników przyniesie nasza prezydencja? (Bezpośrednie pytanie o wsparcie dla rolników)
Bezcłowy wjazd produktów żywnościowych do Polski z Ukrainy bez realnej ochrony polskich rolników będzie powodem do załamania naszej rodzimej produkcji, a w konsekwencji - braku bezpieczeństwa żywnościowego. (Wyrażenie obaw o skutki importu z Ukrainy)
Posłanka PiS pytała o konkretne kwoty redukcji deficytu budżetowego, powody rezygnacji z inwestycji i plany rządu na zwiększenie przychodów bez podnoszenia podatków, wyrażając obawę o sytuację finansową Polaków.
Jeżeli weźmiemy pod uwagę, że 1% PKB w 2025 r. to ok. 40 mld zł, to oznacza to duże ograniczenie wydatków budżetowych w kolejnych latach, po wyborach prezydenckich o kwoty znacznie wyższe niż te wspomniane 40 mld zł, i to w każdym kolejnym roku budżetowym. (Posłanka argumentuje, że procentowe wyrażenie redukcji deficytu w stosunku do PKB jest mało konkretne i może oznaczać znaczne ograniczenia wydatków).
Spółki Skarbu Państwa, które wcześniej miały duże zyski, teraz ich nie mają. Dlaczego? (Posłanka pyta o powody pogorszenia się sytuacji finansowej Spółek Skarbu Państwa).
Jeśli planowane są tylko wzrost obecnych i wdrażanie nowych podatków, to portfele Polek i Polaków tego nie udźwigną. (Posłanka wyraża obawę przed wzrostem podatków i jego wpływem na sytuację finansową obywateli).
Posłanka PiS apeluje o przyjęcie ustawy mającej na celu zakaz gloryfikacji sprawców ludobójstwa na Wołyniu i pielęgnowanie pamięci o ofiarach, podkreślając potrzebę ponadpartyjnego podejścia do tematu.
Te wydarzenia sprzed ponad 80 lat to wciąż nierozliczona karta naszej historii. (Wprowadzenie do tematu ludobójstwa na Wołyniu)
Nie godzimy się na gloryfikację osób, które przyczyniły się do ludobójstwa, nie godzimy się na afiszowanie symboli, które o tym przypominają. (Wyrażenie sprzeciwu wobec gloryfikacji sprawców)
Pamięć tym osobom, które zginęły, należy się i naszym zadaniem jest pielęgnacja tej pamięci. (Podkreślenie obowiązku pamięci o ofiarach)
Posłanka PiS mówiła o nierozliczonej historii rzezi wołyńskiej i przedstawiła projekt zmian w ustawach o IPN i Kodeksie karnym, mający na celu doprecyzowanie definicji zbrodni ludobójstwa w kontekście działalności OUN-UPA oraz penalizację propagowania ich ideologii.
Te wydarzenia to wciąż nierozliczona karta naszej historii. (Podkreślenie nierozliczonego charakteru rzezi wołyńskiej)
Potomkowie ofiar ludobójstwa na Wołyniu pytają, co jest robione, aby przywrócić pamięć tym, którzy wówczas zginęli, leżą w bezimiennych dołach, a kult tych, którzy wówczas przyczynili się do masowych mordów, wciąż jest żywy i ma się dobrze. (Emocjonalny apel o pamięć i sprawiedliwość)
W drugiej ustawie - Kodeks karny jest propozycja zmian Tej samej karze podlega, kto publicznie propaguje ideologię nazistowską, komunistyczną, faszystowską lub ideologią nawołującą do użycia przemocy w celu wpływania na życie polityczne lub społeczne, w tym ideologię Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów frakcji Bandery i Ukraińskiej Armii Powstańczej, która doprowadziła do ludobójstwa na Wołyniu i w sąsiednich regionach w latach 1943-1945. (Kluczowy fragment o penalizacji propagowania ideologii OUN-UPA)
Dla nas, Polaków, ważna jest prawda. Nie godzimy się na gloryfikację osób, które przyczyniły się do ludobójstwa. Nie godzimy się na afiszowanie symboli, które o nich przypominają. (Stanowcze podkreślenie wartości prawdy i sprzeciwu wobec gloryfikacji sprawców ludobójstwa)
Posłanka wygłosiła pytania dotyczące pobytu obywateli Ukrainy w Polsce. Poruszyła kwestię przedłużenia legalnego pobytu do września 2025 r. i różnych form wsparcia, w tym świadczenia 800+ dla dzieci. Skupiła się na pytaniach o liczbę i finansowanie pobytu niesamodzielnych obywateli Ukrainy w DPS-ach i podobnych ośrodkach, źródła finansowania, w tym środki z Unii Europejskiej, oraz ich adekwatność do potrzeb.
Ilu niesamodzielnych obywateli Ukrainy przebywa w Polsce w DPS-ach lub w podobnych ośrodkach całodobowej opieki?
Jakie są plany co do dalszych losów tych osób, w tym jakie są planowane źródła finansowania ich pobytów?
Jakie środki zostały pozyskane ze wspólnego budżetu Unii Europejskiej na refinansowanie dokonanych wydatków na rzecz obywateli Ukrainy w ciągu ww. minionego czasu?