Kandydat na stanowisko Zastępcy Przewodniczącego Trybunału Stanu - Pan Jacek Dubois.
Kandydat na członka Trybunału Stanu - Pani Sabina Grabowska.
Kandydat na członka Trybunału Stanu - Pan Adam Koczyk.
Kandydat na członka Trybunału Stanu - Pan Marek Mikołajczyk.
Poselski projekt uchwały w sprawie ustalenia liczby wicemarszałków Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej.
Ukończyła studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Ukończyła studia podyplomowe z zakresu prawa Unii Europejskiej również na tej samej uczelni, z zakresu prawa cywilnego w Instytucie Nauk Prawnych PAN oraz z zakresu public relations w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania im. Prof. Tadeusza Kotarbińskiego w Olsztynie. Zawodowo związana z sądownictwem, jako sędzia orzekała w Sądzie Rejonowym Katowice-Wschód w Katowicach, zajmując się rozpoznawaniem spraw z zakresu prawa cywilnego. W 2011 ubiegała się o wybór na senatora w okręgu dąbrowskim jako kandydatka niezależna – zdobyła 34 890 głosów (22,36%), przegrywając ze Zbigniewem Meresem. W wyborach parlamentarnych w 2015 kandydowała do Sejmu w okręgu sosnowieckim z pierwszego miejsca na liście…
52
5
0
Brak członkostwa w komisjach
Posłanka wygłosiła poparcie dla projektu ustawy rozszerzającego ochronę prawną na osoby należące do określonych grup oraz osoby działające na rzecz ich ochrony. Zapewniła, że o przypadkach mowy nienawiści decydować będą sądy, a nie politycy.
Państwo posłowie z PiS i Konfederacji, nie martwcie się, to nie politycy będą rozstrzygać, czy doszło do mowy nienawiści, tylko, proszę państwa, niezawisłe sądy. (Posłanka uspokaja opozycję, podkreślając rolę sądów)
Widocznie tak się szalenie boicie swoich wystąpień, skoro boicie się ostatecznej decyzji sądu. (Posłanka sugeruje, że obawy opozycji wynikają z ich własnych niewłaściwych wypowiedzi)
(**Głos z sali** Boimy się waszej zawiści.) (Emocjonalna reakcja z sali na słowa posłanki)
Posłanka wygłosiła apel o kompleksowe podejście do zmian w Kodeksie karnym, zwracając uwagę na konieczność zapewnienia odpowiedniej liczby sędziów i pracowników administracyjnych dla sprawnego funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości. Zaprosiła również posłów na posiedzenie komisji.
Nawet jeśli wprowadzimy dobre przepisy, a sprawność postępowania będzie maleć i będzie się ono wydłużać, to i tak, proszę państwa, te przepisy w praktyce nie będą tak funkcjonować, jak powinny. (Posłanka argumentuje za kompleksowym podejściem do reformy wymiaru sprawiedliwości)
Proszę sobie wyobrazić sytuację, że co miesiąc prokurator występuje z wnioskiem o przedłużenie aresztu tymczasowego, który musi obszernie uzasadnić. (Posłanka przedstawia przykład potencjalnych problemów związanych z nowymi przepisami)
Mówicie, że nie chcemy pracować, a potem... (Emocjonalna reakcja posłanki na zarzuty o brak chęci do pracy, przerwana przez Wicemarszałka)
Posłanka wygłosiła krytykę izby kontroli nadzwyczajnej Sądu Najwyższego, zarzucając jej stronniczość i działanie na korzyść PiS. Następnie zaproponowała rozwiązanie dotyczące składu orzekającego o ważności wyborów prezydenckich, który miałby składać się z 15 sędziów o najdłuższym stażu, w tym ośmiu nominowanych przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Posłanka argumentowała, że takie rozwiązanie jest zgodne z konstytucją i zapewnia bezstronność.
Od początku uchwalenia ustawy mówiliśmy, że izba kontroli nadzwyczajnej nie jest zgodna z konstytucją, że została powołana z naruszeniem przepisów konstytucji, że działa w interesie PiS i decyzje tej izby w pełni to potwierdziły.
Ośmieszyły nie tylko państwa, ale przede wszystkim ośmieszyły tę izbę.
Raz przyznaje, że pieniądze powinny być wypłacone, gdy chodzi o PiS, a drugim razem, gdy chodzi o PSL, (...) postępowanie zostaje zawieszone.
Nie możecie więc mówić o tym, że to jest powrót do komunizmu, do PRL-u, bo tym samym obrażalibyście osobę, która jest dla was najważniejsza - pana prezydenta Lecha Kaczyńskiego.
Chcecie podważyć decyzje prezydenta, na którego głosowaliście?
Posłanka zapytała o plany rządu dotyczące cyfryzacji wymiaru sprawiedliwości i wykorzystania sztucznej inteligencji, w tym o strukturę funduszu AI.
Sztuczna inteligencja nie zastąpi i nie powinna zastąpić człowieka na sali rozpraw, ale będzie skutecznie pomocna dla sprawności postępowania. (Stwierdzenie o roli sztucznej inteligencji w sądownictwie)
Posłanka skrytykowała poprzedni rząd za nieprawidłowości w prokuraturze i opóźnianie przystąpienia do Prokuratury Europejskiej. Podkreśliła, że obecny rząd dąży do niezależności prokuratury i popiera współpracę międzynarodową w ściganiu przestępstw.
Umarzanie, odmowa wszczęcia postępowań wobec swoich ludzi, wprowadzenie przepisów dających możliwość odmowy odpowiedzi w trybie informacji publicznej, wprowadzenie przepisu umożliwiającego prokuratorowi wycofanie sprawy z sądu, by następnie umorzyć postępowanie - przykład: sprawa Obajtka - wprowadzenie przepisów pozwalających wydawanie poleceń, można powiedzieć: rozkazów, prokuratorowi prowadzącemu postępowanie, szybkie awanse i stanowiska dla swoich - tyle brudu za paznokciami. (Krytyka działań poprzedniego rządu w kontekście prokuratury)
Dzisiaj mówimy: stop takim działaniom, wszyscy są równi wobec prawa. (Apel o równość wobec prawa)
Prokuratura ma być samodzielna, niezależna od polityków. (Postulat niezależności prokuratury)
Ale wy się tego boicie, dlatego czas upływał za waszych rządów bezskutecznie. (Oskarżenie poprzedniego rządu o strach przed współpracą międzynarodową)