Kandydat na członka Trybunału Stanu - Pani Sabina Grabowska.
Kandydat na członka Trybunału Stanu - Pan Adam Koczyk.
Kandydat na członka Trybunału Stanu - Pan Marek Mikołajczyk.
Kandydat na członka Trybunału Stanu - Pan Przemysław Rosati.
Kandydat na stanowisko Zastępcy Przewodniczącego Trybunału Stanu - Pan Jacek Dubois.
W 1986 ukończył studia w Instytucie Transportu, Eksploatacji i Utrzymania Pojazdów Politechniki Śląskiej w Gliwicach z tytułem zawodowym magister inżynier transportu. W 1996 ukończył podyplomowe studia na Wydziale Organizacji i Zarządzania Politechniki Śląskiej (zarządzanie przedsiębiorstwem), a w 1998 na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego (samorząd lokalny). Absolwent studiów podyplomowych w Collegium Humanum w Warszawie (2020). Od 1991 był zastępcą dyrektora, a w okresie 1996–1998 dyrektorem Międzygminnego Związku Komunikacyjnego w Jastrzębiu-Zdroju. W latach 1998–2005 pełnił funkcję wiceprezydenta tego miasta. Był także radnym miasta Jastrzębie-Zdrój. W 2006 bez powodzenia w wyborach samorządowych kandydował na urząd prezydenta tego miasta. W 1996 przystąpił do Ligi …
40
5
0
Brak członkostwa w komisjach
Poseł zadał pytanie ministrowi, prosząc o zdementowanie informacji o rzekomych podwyżkach cen paliw i energii, które miałyby wynikać z omawianej ustawy. Podkreślił, że te nieprawdziwe informacje były wielokrotnie powtarzane przez PiS.
Panie ministrze, do pana pytanie. Chodzi o to, żeby pan obalił mit, że w ogóle ta ustawa wnosi jakieś podwyżki cen paliw, energii, czegokolwiek, bo ta prawda nieomylna, którą wielokrotnie serwował PiS w tym przekazie, po raz setny, tysięczny, stawała się... To kłamstwo stawało się prawdą. (Poseł Gadowski apeluje do ministra o sprostowanie informacji o rzekomych podwyżkach.)
My tego nie mówiliśmy. (Poseł Suski przerywa i zaprzecza słowom posła Gadowskiego.)
Poseł skrytykował opozycję za brak konkretnych propozycji w debacie o prezydencji UE, zarzucając im ograniczanie się do ogólników i krytyki. Podkreślił, że rząd dąży do obniżenia cen energii i zwiększenia konkurencyjności, w przeciwieństwie do bierności opozycji.
A dzisiaj tylko stek ogólników, haseł: nie tak, nie tak i nie tak. (Poseł krytykuje brak konkretnych propozycji ze strony opozycji).
To jest efekt waszej działalności, 8 lat waszych rządów. (Poseł obarcza poprzedni rząd odpowiedzialnością za obecną sytuację).
Efekt waszych rządów dzisiaj Polacy widzą. (Poseł podsumowuje negatywne skutki rządów poprzedniej władzy).
My chcemy walczyć, żeby ta cena energii w Polsce była niższa, żeby przedsiębiorstwa były konkurencyjne nie tylko na rynku europejskiej, lecz także na świecie. (Poseł deklaruje cele obecnego rządu).
Poseł zapytał Ministra, czy nie można by zredukować liczby aukcji w ustawie o rynku mocy, argumentując to obciążeniem dla firm energetycznych. Zapytał, czy ministerstwo rozważy taką możliwość w przyszłości.
Panie ministrze, ta ustawa wprowadza cztery aukcje roczne i jedną aukcję półroczną. (Poseł przedstawia problematykę ustawy)
Czy nie lepsze byłoby zorganizowanie zblokowania tych aukcji, żeby przedsiębiorstwa energetyczne, które muszą rzeczywiście przeprowadzać przetargi, ba, muszą dodatkowe środki, nakłady przeznaczyć na wejście w tę działalność, muszą wygospodarować środki i czas na przygotowanie tych przetargów? (Poseł sugeruje alternatywne rozwiązanie)
Co stoi na przeszkodzie, żebyśmy to zrobili, i czy w ogóle państwo zamierzacie po tych pierwszych aukcjach rozważyć taką możliwość? (Poseł zadaje pytanie o przyszłe działania)
Poseł wygłosił krytyczną ocenę projektu ustawy o cenach energii, zarzucając poprzedniej władzy brak działań na rzecz ich obniżenia i skupienie się na rozdawnictwie. Podkreślił likwidację kopalń i plany zamykania elektrowni węglowych jako przykłady niespójnej polityki energetycznej, obciążając poprzedników odpowiedzialnością za wysokie ceny energii.
To jest owoc waszej pracy, tego, że nic nie zrobiliście poważnego, żeby cena energii spadała.
Zlikwidowaliście 14 kopalń, to już taki slogan, 12 wpisaliście do umowy społecznej.
Kto to zamykał? Wyście zamykali, a mówicie, jaką wspaniałą byście budowali potęgę i jak fajnie jest z tym węglem.
Dziś Polacy płacą, bo wyście nic nie zrobili, za tę energię.