Kandydat na stanowisko Zastępcy Przewodniczącego Trybunału Stanu - Pan Piotr Łukasz Juliusz Andrzejewski.
Kandydat na członka Trybunału Stanu - Pan Marek Czeszkiewicz.
Kandydat na członka Trybunału Stanu - Pan Jan Majchrowski.
Kandydat na członka Trybunału Stanu - Pan Piotr Sak.
Kandydat na stanowisko Wicemarszałka Sejmu RP - poseł Elżbieta Witek.
Ukończył studia z zakresu filologii polskiej na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Do grudnia 1981 działał w Stowarzyszeniu „Pax”. W latach 80 był m.in. przedstawicielem handlowym tzw. firm polonijnych. Po 1990 należał do Porozumienia Centrum, Ruchu dla Rzeczypospolitej, RS AWS, w 2001 przystąpił do Prawa i Sprawiedliwości. Był ostatnim wojewodą częstochowskim w latach 1997–1998. W latach 90. był głównym udziałowcem i redaktorem naczelnym tygodnika „Gazeta Częstochowska”. Po objęciu funkcji wojewody swoje udziały oraz stanowisko przekazał żonie Urszuli. Od 2000 do 2001 kierował śląskim oddziałem Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. W 2006 startował na urząd prezydenta Częstochowy, uzyskując czwarty wynik (12,56% poparcia). W 2001 i 2005 uzyskiwał man…
42
5
0
Brak członkostwa w komisjach
Poseł przytoczył cytaty z różnych autorów, podkreślając potrzebę dumy narodowej i siły Polski, ostrzegając jednocześnie przed zagrożeniami ze strony Niemiec i Rosji.
Najważniejsze z pytań jest takie, czy Polska może jeszcze być wielka i straszna. Czy może uderzyć duchem na wszystkie słowiańskie plemiona? (Cytat z Jarosława Marka Rymkiewicza, użyty w kontekście rozważań o sile i przyszłości Polski).
Czy położycie się do trumny i zdechniecie razem z tą Europą całą? To już jak wolicie. (Prowokacyjne pytanie retoryczne, mające na celu pobudzenie refleksji nad kondycją Polski i Europy).
To obrona słusznej sprawy dawała Polakom uzasadnione poczucie moralnej wyższości nad zaborcą, a to właśnie było źródłem dumy narodowej, czynnika tak bardzo istotnego dla przetrwania niewoli. (Cytat z prof. Henryka Wereszyckiego, podkreślający znaczenie dumy narodowej w historii Polski).
Niemcy nie znikną i Rosja też nie, podobnie jak ich niechęć i wrogość do istnienia państwa polskiego. (Cytat z prof. Andrzeja Nowaka, wskazujący na trwałe zagrożenia dla Polski).
Poseł zacytował wiersz Andrzeja Waligórskiego, aby wyrazić uznanie dla polskich polonistów i ich roli w zachowaniu tożsamości narodowej. Zadedykował wiersz polskim polonistom i patriotom.
A ty przed nim na kolana, chamie,/ Cały w złocie i volkswagenie! (Poseł cytuje wiersz, akcentując kontrast między materializmem a wartościami humanistycznymi.)
Bo jeżeli jesteś i ja jestem,/ To dlatego, że stojący na warcie/ Polonista znużonym gestem/ Kartki książek wertował uparcie/ Za kajzera i za Hitlera,/ I za cara, i za innych carów paru,/ I dlatego właśnie nie umiera/ Coś ważnego, co nazywa się Naród. (Poseł cytuje wiersz, podkreślając rolę polonistów w zachowaniu tożsamości narodowej.)
Więc zamieszczam na końcu listu/ Ja, satyryk, błazen i ladaco,/ Zdanie proste: Kocham polonistów!/ Rozwinięcie zdania:/ ...bo jest za co! (Poseł kończy cytat wiersza, wyrażając uznanie dla polonistów.)
Poseł skrytykował rząd za słaby start prezydencji w UE, brak wsparcia politycznego i zapytał o konkretne działania w kwestii migracji i rolnictwa. Zapowiedział rozliczenie rządu z realizacji siedmiu priorytetów prezydencji.
Tak jak Donald Tusk był samotny w zatłoczonym teatrze, żadnej głowy państwa, nawet pani von der Leyen nie było, tak pan też dzisiaj jest tu osamotniony. (Porównanie sytuacji Donalda Tuska podczas wydarzenia z obecną sytuacją ministra)
Proszę spojrzeć na pana zaplecze polityczne, które pana nie wspiera. Ma pan więcej urzędników niż polityków za sobą. (Krytyka braku wsparcia politycznego dla ministra)
Przyjęliście siedem priorytetów. Zaczęliście fatalnie. Na koniec będziemy was rozliczać z tych siedmiu. (Zapowiedź rozliczenia rządu z przyjętych priorytetów)
Poseł wygłosił oświadczenie z okazji 162. rocznicy wybuchu powstania styczniowego, podkreślając jego wpływ na polskiego ducha, w szczególności odwołując się do postaci św. Brata Alberta i św. Rafała Kalinowskiego. Przywołał słowa Jana Pawła II o znaczeniu tych postaci dla polskiej duchowości i walki o wolność, a także o potrzebie odnalezienia właściwej miary człowieka.
Powstaniu styczniowemu zawdzięczamy bowiem dwóch wielkich polskich świętych: brata Alberta Chmielowskiego i o. Rafała Kalinowskiego.
˝W dziejach polskiej duchowości św. Brat Albert posiada wyjątkowe miejsce. Dla mnie jego postać miała znaczenie decydujące, ponieważ w okresie mojego własnego odchodzenia od sztuki, od literatury i od teatru, znalazłem w nim szczególne duchowe oparcie i wzór radykalnego wyboru drogi powołania˝.
˝O. Rafał Kalinowski jest jednym z tych, którzy ten kruszec wolności Polaków szczególnie uszlachetnili. Jednym z tych, którzy pozostawili nam najwspanialsze dziedzictwo˝.
˝Są głodni ludzkiego serca. Głodni miłości. (...) Każdy z nich - każdy w sobie właściwy sposób - odsłania przed nami taką hierarchię wartości, bez której życie ludzkie nie osiąga właściwej sobie miary. Właśnie tego potrzebuje każdy z nas najbardziej. Tego potrzebują rodacy i naród: właściwej miary człowieka. Czy ta właśnie miara nie została jakoś zagubiona?˝.
Poseł wygłosił oświadczenie dotyczące genezy Unii Europejskiej. Powołując się na Tony'ego Judta, zwrócił uwagę na pochodzenie ojców założycieli EWWiS, którzy wywodzili się z peryferii swoich państw i posługiwali się językiem niemieckim. Zdaniem posła, już 75 lat temu działali oni w duchu antycypacji niemieckich interesów, tworząc podwaliny pod niemieckie superpaństwo.
Owi święci w garniturach, jak ich dzisiaj niektórzy określają, już 75 lat temu stanowili zaczyn Unii Europejskiej jako docelowej formuły niemieckiego superpaństwa.