projekt dotyczy wdrożenia zmian legislacyjnych w zakresie stosowania środków zapobiegawczych, które mają na celu rozwinięcie standardu wynikającego z dyrektywy PE i Rady 2012/13/UE z dnia 22 maja 2013 r. w sprawie prawa do informacji w postępowaniu karnym, a także w zakresie dostępu obrony do materiałów postępowania w związku ze stosowaniem tymczasowego aresztowania; projekt ma też na celu wzmocnienie prawa podejrzanego do obrony w zakresie tego dostępu poprzez dostęp podejrzanego i jego obrońcy do akt postępowania przygotowawczego i do dowodów wskazujących na potrzebę stosowania tymczasowego aresztowania
Projekt ustawy wprowadza pilne zmiany w Kodeksie postępowania karnego dotyczące tymczasowego aresztowania, mające na celu zgodność z prawem unijnym i orzecznictwem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Zmiany koncentrują się na rozszerzeniu dostępu podejrzanego i jego obrońcy do akt sprawy, wprowadzeniu obowiązku doręczenia podejrzanemu odpisu wniosku o aresztowanie oraz uchyleniu przepisów umożliwiających zdalne posiedzenia aresztowe. Projekt ma przeciwdziałać nadmiernemu stosowaniu aresztu tymczasowego.
Opinia w większości pozytywnie ocenia projekt ustawy o zmianie Kodeksu postępowania karnego, wskazując na usunięcie kontrowersyjnych przepisów i wzmocnienie gwarancji procesowych oskarżonego. Jednakże, niektóre propozycje wymagają dopracowania ze względu na niespójności i wątpliwości, zwłaszcza te dotyczące tymczasowego aresztowania i niezgodności z orzecznictwem ETPC.