projekt dotyczy uzupełnienia i poprawienia istniejących przepisów w taki sposób aby umożliwić samorządom wywiązywanie się z obowiązku ochrony obywateli w tym tworzenie schronów i budowli ochronnych dla ludności cywilnej a także utworzenia przepisów w taki sposób aby zachęcić obywateli do tworzenia przydomowych schronów
Projekt ustawy wprowadza definicje budowli ochronnych, schronów i ukryć, regulując ich projektowanie i budowę zgodnie z wymaganiami obrony cywilnej (Konwencja Genewska). Nowelizacja obejmuje ustawy o prawie budowlanym, gospodarce nieruchomościami, zarządzaniu kryzysowym, podatkach i opłatach lokalnych oraz o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Projekt przewiduje zwolnienie od podatku dla budowli ochronnych i określa obowiązki organów administracji publicznej w zakresie ewidencji, ostrzegania i alarmowania. Projekt nie jest związany z prawem Unii Europejskiej.
Sąd Najwyższy nie wyda opinii na temat autopoprawki do projektu ustawy o zmianie ustawy - Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw. Uzasadnienie opiera się na art. 1 pkt 4 ustawy o Sądzie Najwyższym, który ogranicza możliwość wydawania opinii jedynie do projektów aktów normatywnych, na podstawie których orzekają sądy, lub które wpływają na sprawy należące do właściwości Sądu Najwyższego. Autopoprawka nie spełnia tych warunków.