projekt dotyczy zgodnie z uzasadnieniem: przesunięcia daty wdrożenia środków technicznych umożliwiających realizację przepisu ustawy poza aktualnie obowiązującą datę graniczną tj. 31 grudnia 2023 r.
Projekt ustawy proponuje zmianę ustawy o doręczeniach elektronicznych, przesuwając termin wdrożenia rozwiązań technicznych z 30 grudnia 2023 r. na okres między 30 marca a 1 stycznia 2025 r. Powodem zmiany jest brak gotowości technicznej operatora wyznaczonego, co narusza art. 155 ust. 12 ustawy. Nowy termin ma zapewnić przewidywalność i bezpieczeństwo prawne, dając więcej czasu na przygotowanie. Projekt nie pociąga za sobą skutków budżetowych i nie wymaga notyfikacji Komisji Europejskiej.
Polska Izba Rzeczników Patentowych w pełni popiera projekt ustawy o zmianie ustawy o doręczeniach elektronicznych. Uzasadnienie podkreśla brak gotowości technicznej operatora wyznaczonego do wdrożenia e-doręczeń i proponuje przesunięcie terminu wdrożenia, zapewniając tym samym przewidywalność i bezpieczeństwo prawne.
Opinia stwierdza, że poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o doręczeniach elektronicznych jest zgodny z prawem Unii Europejskiej. Projekt dostosowuje terminy wdrożenia rozwiązań technicznych, nie naruszając jednak przepisów rozporządzenia 910/2014 ani nie wymagając ponownej notyfikacji Komisji Europejskiej. Kluczowym wnioskiem jest brak naruszenia prawa Unii Europejskiej.
Opinia analizuje projekt ustawy zmieniający termin wdrożenia elektronicznego systemu doręczeń. Projekt przesuwa termin wdrożenia, co wpłynie na podmioty publiczne i prywatne, w tym profesjonalnych pełnomocników, opóźniając jednocześnie korzyści z usprawnienia systemu.