projekt dotyczy kompleksowej modernizacji instytucji rynku pracy poprzez udoskonalenie funkcjonowania Publicznych Służb Zatrudnienia (PSZ) i form aktywizacji zawodowej oraz podnoszenie umiejętności kadr gospodarki. Reforma została zapisana w Krajowym Planie Odbudowy.
Projekt ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia ma na celu wykonanie prawa Unii Europejskiej, wdrażając szereg dyrektyw w tym zakresie. Ustawa określa zadania państwa w obszarze aktywności zawodowej, wspierania zatrudnienia i rynku pracy, dążąc do pełnego i produktywnego zatrudnienia, rozwoju zasobów ludzkich oraz zwiększania mobilności na rynku pracy. Projekt został uznany za zgodny z prawem Unii Europejskiej przez Ministra do spraw Unii Europejskiej.
Konfederacja Lewiatan przedstawia negatywną opinię na temat rządowego projektu ustawy o rynku pracy, krytykując ograniczone rozwiązania dotyczące bezrobocia i Krajowego Funduszu Szkoleniowego. Organizacja postuluje m.in. zmianę sposobu podziału środków KFS oraz wznowienie współpracy z prywatnymi agencjami zatrudnienia, argumentując, że jest to skuteczne narzędzie aktywizacji zawodowej.