Poselski projekt uchwały w sprawie upamiętnienia 80. rocznicy Tragedii Górnośląskiej.
Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o drogach publicznych.
Poselski wniosek w sprawie odwołania członka Rady Mediów Narodowych - Pana Krzysztofa Czabańskiego.
Kandydat na członka Krajowej Rady Sądownictwa - poseł Jarosław Urbaniak.
Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora.
Przedstawiony przez Prezydium Sejmu wniosek w sprawie wyboru nowego składu osobowego Komisji do Spraw Unii Europejskiej.
Przedstawiony przez Prezydium Sejmu wniosek w sprawie wyboru składu osobowego Komisji Regulaminowej, Spraw Poselskich i Immunitetowych.
Ukończył studia z zakresu filologii polskiej na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. W 2003 uzyskał stopień doktora nauk humanistycznych (specjalność literaturoznawstwo) na podstawie pracy „Pismo „śląskiego Października”. Tygodnik społeczno-kulturalny „Przemiany” (1956–1957)”. Prowadził zajęcia na UŚ i w Akademii Polonijnej w Częstochowie. W latach 2002–2005 był radnym rady miejskiej w Tarnowskich Górach. W 2005 z listy Platformy Obywatelskiej został wybrany na posła V kadencji w okręgu gliwickim. W wyborach parlamentarnych w 2007 po raz drugi uzyskał mandat poselski, otrzymując 20 744 głosy. W wyborach w 2011 z powodzeniem ubiegał się o reelekcję, dostał 15 649 głosów. W 2015 został ponownie wybrany do Sejmu, otrzymując 8982 głosy. W Sejmie VIII kadencji został zastępcą przewodniczącego K…
17
5
0
Brak członkostwa w komisjach
Poseł z KO odniósł się do spektaklu 'Mianujom mie Hanka' w TVP, który porusza trudną historię Śląska i tożsamość Ślązaków. Podkreślił emocjonalny odbiór spektaklu i wyraził nadzieję na wzrost zrozumienia Śląska w Polsce.
'Nie mam wątpliwości, że w tysiącach śląskich domów ludzie płakali przed telewizorami.' (Poseł opisuje emocjonalny wpływ spektaklu na widzów na Śląsku.)
'Los bohaterki monodramu, będący syntezą przeżyć wielu Ślązaków, był przejmujący - wcielanie męża i synów do niemieckiej armii, przymusowe włączanie dzieci do organizacji nazistowskich i komunistycznych, cierpienia zadawane przez Niemców, Polaków czy armię sowiecką, której żołnierze, wchodząc na Śląsk, dostali zgodę na bezkarne gwałty, rabunki i zabójstwa.' (Poseł opisuje trudne doświadczenia Ślązaków w XX wieku.)
'Mianujom mie Hanka˝ to przejmujący tekst i brawurowa gra aktorki. Dostarcza przejmujących przeżyć i może być doskonałym sposobem przybliżenia wiedzy o Śląsku i Ślązakach, tego, dlaczego (Dzwonek) wielu z nich podkreśla swoją odrębność i dlaczego mają prawo jak bohaterka sztuki uważać się właśnie za Ślązaków i odrzucać żądanie określenia się, którego brutalnie wymagali od nich funkcjonariusze zarówno niemieccy, jak i polscy.' (Poseł podkreśla znaczenie spektaklu dla zrozumienia śląskiej tożsamości.)
**Głos z sali**: ...nazistów z Polakami.
Poseł wygłosił oświadczenie dotyczące projektu ustawy o zmianie ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora. Ustawa ta ma na celu uregulowanie sytuacji, w której parlamentarzysta, wobec którego orzeczono tymczasowe aresztowanie, uchyla się od odpowiedzialności karnej, jak miało to miejsce w przypadku posła, który uciekł za granicę. Poseł podkreślił, że taka sytuacja uniemożliwia wykonywanie mandatu i uzasadnił potrzebę wprowadzenia zmian w ustawie, którą jego klub będzie popierał.
Czasami życie wykracza poza wyobraźnię prawodawców, poza wyobraźnię parlamentarzystów.
Nikt do tej pory nie przewidział w polskim parlamencie, że może dojść do sytuacji, iż parlamentarzysta, wobec którego są poważne zarzuty, udokumentowane zarzuty ustawiania konkursów w ministerstwie, wydatkowania niezgodnie z prawem i przeznaczeniem środków publicznych, będzie uciekał za granicę przed odpowiedzialnością prawną.
Jeżeli wobec kogoś orzeczono tymczasowe aresztowanie, to ten ktoś albo jest aresztowany, albo się gdzieś ukrywa, albo wyjeżdża za granicę.
Tu nas zaskoczyła sytuacja, że ktoś uciekł na Węgry.