Kandydat na członka Trybunału Stanu - Pani Kamila Ferenc.
Poselski wniosek w sprawie wyboru pana Donalda Franciszka Tuska na Prezesa Rady Ministrów.
Poselski projekt uchwały potępiającej zachowania antysemickie posła Grzegorza Brauna.
Poselski wniosek o odwołanie wicemarszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej pana Krzysztofa Bosaka.
Kandydat na stanowisko Wicemarszałka Sejmu RP - poseł Włodzimierz Czarzasty.
Ukończyła II Liceum Ogólnokształcące w Sosnowcu, a w 2009 studia z teatrologii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Była kierowniczką „Klubu Jędruś” w Ośrodku Kultury Kraków-Nowa Huta. Jest aktywistką społeczną i feministką, działaczką na rzecz kultury, członkinią stowarzyszenia Kuźnica i współorganizatorką krakowskich Manif. Współtworzyła Stowarzyszenie „Zakład Usług Miejskich”. W 2016 została członkinią Partii Razem (w 2019 przemianowaną na Lewicę Razem). W wyborach samorządowych w 2018 ubiegała się o urząd prezydenta Krakowa z ramienia Komitetu Wyborczego Wyborców „Razem dla Krakowa”, w których otrzymała 4659 głosów (1,38%). W wyborach tych była również kandydatką tego komitetu do Rady Miasta Krakowa (zagłosowały na nią 1303 osoby). W wyborach parlamentarnych w 2019 uzyskała mandat posłanki…
61
5
0
Brak członkostwa w komisjach
Posłanka z Lewicy argumentowała za wprowadzeniem obowiązkowych okresowych badań lekarskich dla myśliwych, powołując się na liczne tragiczne wypadki z ich udziałem. Podkreśliła, że brak kontroli stanu zdrowia myśliwych stwarza zagrożenie dla ludzi i zwierząt w lasach. Apelowała o poparcie dla zmian w ustawie, aby zwiększyć bezpieczeństwo.
Myśliwy zastrzelił myśliwego. Śmiertelnie postrzelił kolegę na polowaniu. Myśliwy zastrzelił 20-letniego żołnierza. Tragiczny finał wyprawy na polowanie: nie żyje zięć myśliwego. Myśliwy przez pomyłkę zastrzelił 16-letniego chłopca. (Przytoczenie nagłówków prasowych z ostatniego roku, mające na celu zilustrowanie problemu wypadków na polowaniach)
Tłumaczenie myśliwych po wypadku jest zawsze takie samo: pomylili ofiary z dzikiem. (Krytyka tłumaczeń myśliwych po wypadkach)
Człowiek i dzik, proszę państwa, nie wyglądają podobnie, a jeśli myśliwym bardzo regularnie zdarza się mylić dwa gatunki, to okresowe badania wzroku są oczywistym wymogiem. (Argument za wprowadzeniem badań wzroku dla myśliwych)
Utrzymywanie tej sytuacji to proszenie się o to, żeby takich nagłówków, takich tragedii było więcej. To jest drwina z bezpieczeństwa, z ludzkiego życia, z ofiar tragedii, do których dochodzi z olbrzymią regularnością. (Krytyka obecnego stanu prawnego i jego konsekwencji)
Naprawdę tak bardzo nie chcecie państwo iść na kontrolę lekarską, że wolicie ryzykować życie swoje i swoich najbliższych? (Pytanie retoryczne skierowane do środowiska myśliwskiego, podkreślające absurdalność oporu przed badaniami)
Posłanka z klubu Lewicy podkreśliła unikalność Armii Krajowej, jej zróżnicowanie polityczne i rolę kobiet w jej szeregach. Zaznaczyła, że AK walczyła o wolną i sprawiedliwą Polskę, a najlepszym hołdem jest realizacja tych ideałów współcześnie. Zadeklarowała poparcie dla projektu ustawy o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej.
Armia Krajowa to zjawisko unikalne nie tylko w historii Polski, ale również całej okupowanej przez III Rzeszę Europy. (Posłanka podkreśla wyjątkowość AK na tle Europy)
Poza nawiasem Polski Podziemnej pozostawały tylko formacje antydemokratyczne, skrajni nacjonaliści i komuniści. (Posłanka wskazuje, kto nie był częścią Polskiego Państwa Podziemnego)
Kobiety walczyły również w leśnych oddziałach partyzanckich, w oddziałach dywersyjnych i w wywiadzie. Niektóre leczyły rannych, inne zbierały informacje, jeszcze inne walczyły z bronią w ręku. (Posłanka opisuje różnorodność ról kobiet w AK)
Armia Krajowa walczyła nie tylko o Polskę wolną od okupacji, ale też o taką, w której jest miejsce dla osób różnej narodowości, o Polskę, która naprawi krzywdy i błędy II Rzeczypospolitej, o Polskę godnej pracy i godnego życia. (Posłanka przedstawia cele walki AK)
Posłanka przedstawiła dane o push-backach na granicy polsko-białoruskiej, wskazując na łamanie praw człowieka i międzynarodowych konwencji przez Straż Graniczną, szczególnie w odniesieniu do osób z grup wrażliwych i ubiegających się o ochronę międzynarodową.
W 2023 r. organizacje pozarządowe udokumentowały 2800 push-backów z Polski do Białorusi. (Mówiąc o udokumentowanych przypadkach push-backów.)
Dochodziło do sytuacji, w których osoby po przekroczeniu granicy polsko-białoruskiej trafiały do szpitala, a następnie mimo konieczności dalszego leczenia były zawracane na Białoruś. (Opisując sytuacje na granicy.)
Tak wygląda łamanie praw człowieka, łamanie konstytucji, ignorowanie Karty Praw Podstawowych, Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności oraz Konwencji o prawach dziecka. (Podsumowując sytuację na granicy.)
Poseł zaapelował o wsparcie polskiej prezydencji w UE, niezależnie od wewnętrznych sporów politycznych, wzorując się na przykładzie hiszpańskim. Zapytał, czy Polska ma coś do powiedzenia w kontekście ważnych komunikatów Komisji Europejskiej.
Panie premierze, fundamentalnie nie zgadzamy się z pańską polityką wewnętrzną w Hiszpanii, ale w sprawach priorytetów i prowadzenia prezydencji będziemy absolutnie wspierać hiszpański rząd. (Poseł Andrzej Grzyb przytacza słowa przedstawiciela Partido Popular w Parlamencie Europejskim, podkreślając model współpracy ponad podziałami politycznymi w kwestiach prezydencji)
W 2011 r. słyszałem same krytyczne oceny na temat polskiej prezydencji w Parlamencie Europejskim i w chwili obecnej słyszę te same głosy krytyczne również w polskim parlamencie. (Poseł Andrzej Grzyb zwraca uwagę na powtarzającą się krytykę polskiej prezydencji, zarówno w przeszłości, jak i obecnie)
Posłanka wygłosiła apel o merytoryczną dyskusję nad projektami ustaw dotyczącymi rynku pracy i cudzoziemców, podkreślając potrzebę uwzględnienia głosu ekspertów, organizacji i samorządów. Zaznaczyła, że rozwiązania powinny chronić zarówno polskich pracowników, jak i cudzoziemców oraz pracodawców. Posłanka wyraziła nadzieję, że dyskusja nie stanie się przedmiotem kampanijnych rozgrywek i zadeklarowała poparcie dla powołania komisji.
Tę dyskusję należy prowadzić mądrze, bo projektujemy rozwiązania na dekady, rozwiązania chroniące wszystkich, zarówno polskich pracowników, jak i cudzoziemców pracujących w Polsce, ale także uczciwych pracodawców.
Dyskusja nad nimi nie powinna stać się ofiarą kampanijnych rozgrywek, budowania poczucia zagrożenia czy szczucia na obcokrajowców.