Kandydat na stanowisko Zastępcy Przewodniczącego Trybunału Stanu - Pan Jacek Dubois.
Kandydat na członka Trybunału Stanu - Pani Sabina Grabowska.
Kandydat na członka Trybunału Stanu - Pan Adam Koczyk.
Kandydat na członka Trybunału Stanu - Pan Marek Mikołajczyk.
Poselski projekt uchwały w sprawie ustalenia liczby wicemarszałków Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej.
Absolwentka studiów prawniczych na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. Wraz z mężem zajęła się prowadzeniem ekologicznego gospodarstwa rolnego. Podjęła pracę na stanowisku inspektora w urzędzie miasta w Biłgoraju. Została też współwłaścicielką przedsiębiorstwa działającego w sektorze doradztwa biznesowego. W 2010 wstąpiła do Platformy Obywatelskiej, została przewodniczącą partii w powiecie biłgorajskim. W wyborach w 2010 została wybrana na radną gminy Księżpol. Bez powodzenia kandydowała do rady powiatu w 2014 i 2018. Działaczka organizacji pozarządowych (m.in. wiceprezes lokalnego koła gospodyń wiejskich). Wchodziła w skład Rady Działalności Pożytku Publicznego Województwa Lubelskiego, pełniła funkcję przewodniczącej tej instytucji. W 2019 bezskutecznie …
49
5
0
Brak członkostwa w komisjach
Posłanka wygłosiła krytyczną wypowiedź wobec działań PiS w sprawie migracji, zarzucając im hipokryzję i nieskuteczność, a także straszenie wyborców migrantami.
PiS straszył migrantami w kampanii przed wyborami w 2015 r., później w 2019 r. a na koniec, w 2023 r., na koszt Polek i Polaków zrobiliście referendum, gdzie graliście na psychice wyborców. (Posłanka atakuje PiS za instrumentalne traktowanie migrantów w kampaniach wyborczych)
ci nielegalni migranci, których wprowadziliście, powinni być deportowani, ale na koszt polityków PiS... (Posłanka domaga się deportacji migrantów na koszt polityków PiS)
ilu cudzoziemców, którymi tak straszył PiS w kampanii wyborczej, mówiąc, że roznoszą pierwotniaki i inne choroby egzotyczne, pracowało legalnie w Polsce w latach 2020-2023 w sektorze polskiego rolnictwa? (Posłanka konfrontuje retorykę PiS z rzeczywistością)
Posłanka wygłosiła oświadczenie dotyczące wpływu akcesji Ukrainy do UE na polskich rolników i konieczności podjęcia działań w ramach polskiej prezydencji w UE. Zasugerowała rewizję Krajowego Planu Odbudowy i zapytała ministra o planowane mechanizmy wsparcia.
Oprócz pytania o umowę z Mercosurem polscy rolnicy oczywiście zadają sobie pytanie dotyczące akcesji Ukrainy do Unii Europejskiej. (Posłanka rozpoczyna wypowiedź od podkreślenia ważnej kwestii dla polskich rolników.)
Uważam, panie ministrze, że Krajowy Plan Odbudowy wymaga rewizji i przekierowania środków finansowych na inne tereny, szczególnie tereny Polski wschodniej, tak abyśmy mogli dopuścić do równowagi w zakresie realizacji naszych głównych postulatów, czyli skracania łańcucha dostaw, ale także budowania jak największej liczby zakładów przetwórczych. (Posłanka postuluje zmiany w KPO i wskazuje na potrzebę inwestycji na wschodzie Polski.)
Posłanka wygłosiła poparcie dla sprawozdania Rady Ministrów dotyczącego opieki nad dziećmi do lat 3, chwaląc działania obecnego rządu i krytykując poprzedni za opóźnienia w programach wsparcia. Podkreśliła wzrost dofinansowanych podmiotów, poprawę warunków pracy opiekunek oraz zwiększenie dostępności miejsc w żłobkach i klubach dziecięcych.
Tak jak pani minister powiedziała, wy w 2023 r. umieliście dofinansować tylko cztery podmioty, my dofinansowaliśmy 132 podmioty. (Posłanka chwali rząd za zwiększenie dofinansowania żłobków i klubów dziecięcych)
Dlaczego się tak ociągaliście z tymi zmianami? (Posłanka krytykuje poprzedni rząd za opóźnienia we wdrażaniu programów)
Dobrze, że pani minister podkreśliła, że te opiekunki nie podlegają pod Kartę Nauczyciela, a nasz rząd sprawił to, że dostały dodatek o wartości 1 tys. zł brutto. (Posłanka podkreśla zasługi rządu w poprawie sytuacji opiekunek)
Szanowni państwo, dawniej naprawdę rarytasem była możliwość, żeby dziecko oddać do klubu dziecięcego, do żłobka. (Posłanka zwraca uwagę na zwiększenie dostępności miejsc opieki)
Sekretarz Sejmu ogłosiła harmonogram posiedzeń komisji sejmowych na dany dzień, obejmujący różne obszary tematyczne i godziny.
Posłanka z KO omówiła projekt ustawy o unijnej sieci danych dotyczących zrównoważenia gospodarstw rolnych, podkreślając jego zgodność z przepisami UE i korzyści dla polityki rolnej. Zaznaczyła dobrowolność uczestnictwa rolników i brak wykorzystania danych do kontroli. Klub KO popiera dalsze prace nad projektem.
Od 2025 r. rachunkowość rolna FADN zostaje przekształcona w sieć danych na temat zrównoważonego rozwoju gospodarstw rolnych. (Mówiąc o zmianach w rachunkowości rolnej.)
Podstawowe punkty zawarte w rozporządzeniu to przede wszystkim dobrowolne uczestnictwo rolników w badaniach, a państwa członkowskie Unii Europejskiej mogą stosować zachęty dla rolników. (Podkreślając dobrowolność udziału rolników w badaniach.)
Dane nie będą wykorzystywane do celów kontroli zgodnie z rozporządzeniem Unii Europejskiej oraz do celów podatkowych. (Zapewniając o braku wykorzystania danych do celów kontrolnych.)
Chodzi też o maksymalizację wykorzystania zebranych danych z gospodarstw rolnych w myśl: gromadź dane raz i wykorzystuj je wielokrotnie, czyli zmniejszenie obciążeń administracyjnych dla rolników i podmiotów zbierających dane (Mówiąc o zmniejszeniu obciążeń administracyjnych.)