Kandydat na członka Trybunału Stanu - Pan Jan Majchrowski.
Kandydat na członka Trybunału Stanu - Pan Adrian Salus.
Kandydat na członka Trybunału Stanu - Pan Marcin Wawrzyniak.
Poselski projekt uchwały w sprawie zatrzymania niebezpiecznych dla Rzeczypospolitej Polskiej zmian Traktatu o Unii Europejskiej oraz Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej.
Kandydat na stanowisko Wicemarszałka Sejmu RP - poseł Elżbieta Witek.
Przedstawiony przez Prezydium Sejmu wniosek w sprawie zmian w składach osobowych komisji sejmowych.
Przedstawiony przez Prezydium Sejmu projekt uchwały w sprawie powołania i wyboru składu osobowego Komisji Nadzwyczajnej do spraw działań przeciwpowodziowych i usuwania skutków powodzi z roku 2024.
Ukończył studia na Wydziale Eksploatacji Siłowni Okrętowych Wyższej Szkoły Morskiej w Gdyni, studia podyplomowe w zakresie telekomunikacji cyfrowej na Akademii Techniczno-Rolniczej w Bydgoszczy, a także liczne kursy w zakresie zarządzania i finansów. Pracował na statkach armatorów zachodnich jako oficer, a następnie w firmie budowlanej. Zajmował kierownicze stanowiska w spółkach prawa handlowego, m.in. był członkiem rady nadzorczej Operatora Logistycznego Paliw Płynnych, a od 25 stycznia 2007 pełnił funkcję wiceprezesa zarządu Zakładów Azotowych w Tarnowie-Mościcach S.A. Od 13 sierpnia 2007 do 16 listopada 2007 sprawował urząd ministra gospodarki morskiej w rządzie Jarosława Kaczyńskiego. Wstąpił później do Prawa i Sprawiedliwości. W wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2009 został wybr…
43
5
0
Brak członkostwa w komisjach
Poseł wygłosił oświadczenie dotyczące strategicznego znaczenia rozwoju morskiej energetyki wiatrowej dla Polski. Podkreślił rolę rządu PiS w tym obszarze i wyraził zaniepokojenie możliwym przeniesieniem części inwestycji do Danii, apelując o dokończenie budowy terminala w Świnoujściu.
Rozwój morskiej energetyki wiatrowej, czyli MEW, jest jednym z kluczowych elementów transformacji energetycznej Polski. (Poseł rozpoczyna od podkreślenia wagi MEW)
Doniesienia o przeniesieniu części działań związanych z budową morskich farm wiatrowych na duńską wyspę Rönne rzucają cień na realizację strategicznego projektu budowy terminala instalacyjnego w Świnoujściu. (Poseł wyraża zaniepokojenie przeniesieniem inwestycji)
Inwestycja w Świnoujściu musi zostać jak najszybciej dokończona, a potencjał rozwoju morskich farm wiatrowych na Bałtyku - w pełni wykorzystany, aby umożliwić polskim podmiotom gospodarczym skuteczną konkurencję na rynku europejskim i jednocześnie wzmocnić bezpieczeństwo i suwerenność energetyczną naszego kraju. (Poseł kończy apelem o dokończenie inwestycji)
Poseł wygłosił krytyczną opinię na temat planów utworzenia Parku Narodowego Doliny Dolnej Odry, argumentując, że będzie to hamowało rozwój gospodarczy i żeglugi śródlądowej, a generowało koszty. Zamiast tego, postulował inwestycje w infrastrukturę wodną i porty.
Plany utworzenia Parku Narodowego Doliny Dolnej Odry muszą zostać odrzucone. (Poseł Gróbarczyk kategorycznie sprzeciwia się utworzeniu parku.)
Zamiast inwestować w kosztowną administrację i biurokrację związaną z zarządzaniem parkiem, środki te powinno się skierować na rozwój żeglugi, modernizację Odrzańskiej Drogi Wodnej oraz rozbudowę portów, które są motorem rozwoju gospodarczego regionu i całego kraju. (Poseł proponuje alternatywne wykorzystanie środków.)
Poseł z PiS argumentuje, że droga wodna przez Mierzeję Wiślaną jest kluczowa dla polskiej niezależności i rozwoju Elbląga, ale opóźnienia w inwestycjach portowych, w tym unieważnienie przetargu, zagrażają temu potencjałowi. Apeluje o pilne działania w celu rozbudowy portu i pogłębienia toru wodnego.
Dzięki niej jednostki pływające po Zalewie Wiślanym oraz Zatoce Gdańskiej nie muszą już pytać o zgodę Rosjan na przepłynięcie przez Cieśninę Pilawską, co w kontekście agresji na Ukrainę oraz wrogiego nastawienia Rosji wobec Rzeczypospolitej jest bezcenne i zwiększa naszą niezależność i bezpieczeństwo. (Podkreślenie strategicznego znaczenia inwestycji w kontekście geopolitycznym)
Niestety 23 stycznia 2025 r. przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej został unieważniony przez Urząd Morski w Gdyni. (Stwierdzenie faktu, który jest przyczyną problemów)
Trudno jednoznacznie stwierdzić, czy jest to wynik niekompetencji, czy celowego opóźniania inwestycji, jednak konsekwencje tego stanu rzeczy są bardzo poważne. (Wyrażenie podejrzeń co do przyczyn opóźnienia inwestycji)
W 2024 r. port w Elblągu przeładował zaledwie 12 tys. t towarów, co stanowi najgorszy wynik od 2009 r. (Podkreślenie negatywnych skutków opóźnień inwestycyjnych)
Poseł skrytykował rezygnację rządu z organizacji szczytów podczas prezydencji w UE, zarzucając oddanie kompetencji Brukseli i pominięcie polskich interesów na Morzu Bałtyckim. Zakończył wypowiedź ironią o cenie masła.
Decyzja o rezygnacji ze szczytów, tych formalnych i nieformalnych, to jakaś przerażająca groteska, którą dzisiaj prezentujecie. (Krytyka decyzji rządu o rezygnacji ze szczytów)
Bruksela będzie przygotowywała szczyty, a Polacy będą za nie płacić? (Pytanie retoryczne o koszty organizacji szczytów)
Ale może się uda panu, panie ministrze, to masło za 5 zł po tej prezydencji załatwić. (Ironiczne nawiązanie do obietnic wyborczych)
Poseł skrytykował projekt ustawy o rozpoznawaniu przez Sąd Najwyższy spraw związanych z wyborami, nazywając go farsą i burleską, porównując do filmu 'Dwunastu gniewnych ludzi'. Zasugerował, że projekt jest szkodliwy dla państwa i lepszy dla wytwórni filmowej. Zakończył pytaniem retorycznym, czy celem projektu jest ingerencja w wybory i sugestią, by wygrał ten, kto zdobędzie najwięcej głosów.
To przedłożenie przypomina raczej farsę czy burleskę.
Idźcie z tym do TVN-u czy gdzieś indziej, nakręćcie sobie film, ale nie przychodźcie do Sejmu z rozwiązaniami, które są po prostu szkodliwe, generalnie szkodliwe dla państwa polskiego.
Czy nie jest przypadkiem tak, że również tutaj chcecie ingerować w wybory? Może trzeba wprowadzić bardzo proste rozwiązanie: niech wygra ten, kto będzie miał najwięcej głosów?