Poselski projekt uchwały w sprawie zmiany Regulaminu Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej.
Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy - Kodeks pracy.
Poselski projekt uchwały w sprawie upamiętnienia 80. rocznicy Tragedii Górnośląskiej.
Poselski projekt uchwały w sprawie ustalenia liczby wicemarszałków Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej.
Poselski projekt uchwały w sprawie upamiętnienia 105. rocznicy Zaślubin Polski z Morzem w Pucku.
Przedstawiony przez Prezydium Sejmu wniosek w sprawie wyboru składu osobowego Komisji Śledczej do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości działań, a także występowania nadużyć, zaniedbań i zaniechań w zakresie legalizacji pobytu cudzoziemców na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w okresie od dnia 12 listopada 2019 r. do dnia 20 listopada 2023 r.
Przedstawiony przez Prezydium Sejmu wniosek w sprawie wyboru składu osobowego Komisji do Spraw Deregulacji.
Przedstawiony przez Prezydium Sejmu projekt uchwały w sprawie powołania i wyboru składu osobowego Komisji Nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektów ustaw dotyczących rynku pracy oraz cudzoziemców przebywających na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Przedstawiony przez Prezydium Sejmu wniosek w sprawie zmian w składach osobowych komisji sejmowych.
Absolwentka liceum ogólnokształcącego w Łobżenicy. Ukończyła następnie ekonomię na Akademii Ekonomicznej w Poznaniu. Odbyła także studia podyplomowe z zakresu rachunkowości. Od 1985 pracowała w administracji publicznej, początkowo w urzędzie wojewódzkim w Pile i w urzędzie miasta w Czarnkowie. W latach 1989–1990 pełniła funkcję kierownika rejonowego biura pracy, następnie objęła stanowisko sekretarza miasta w Czarnkowie. Funkcję tę pełniła do 2001, przy czym w latach 1996–1998 była zastępcą burmistrza tej miejscowości. Od 2001 pełniła funkcję sekretarza gminy Tarnowo Podgórne. W 2007 przeszła do pracy w biznesie, została dyrektorem w przedsiębiorstwie poligraficznym. W latach 1998–2002 zasiadała w radzie powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego I kadencji. W 2001 bez powodzenia kandydowała do S…
24
5
0
Brak członkostwa w komisjach
Posłanka wygłosiła krytyczne wystąpienie dotyczące afery wizowej za rządów PiS, zarzucając im kłamstwa, manipulacje i narażenie bezpieczeństwa państwa. Podkreśliła hipokryzję PiS, który straszył uchodźcami, a jednocześnie prowadził politykę otwierającą im bramy do Polski. Wskazała na liczne luki w pamięci byłych rządzących podczas przesłuchań komisji śledczej.
Pani marszałek, czy pani mogłaby uciszyć pana Piotra Kaletę, który dokładnie tak jak w tej chwili, chuligańsko zachowywał się na niemal każdym posiedzeniu komisji śledczej? (Posłanka zwraca się do Marszałek Sejmu z prośbą o uciszenie posła Kalety, oskarżając go o chuligańskie zachowanie.)
Jak się powiodło wyborczo z kłamstwem smoleńskim, Polską w ruinie, to również straszyli uchodźcami. (Posłanka oskarża PiS o wykorzystywanie kłamstw i strachu przed uchodźcami w kampaniach wyborczych.)
Czy my mieliśmy, proszę państwa, premiera z zaburzeniami świadomości? On prowadził nasze państwo? (Posłanka ironicznie pyta o stan świadomości byłego premiera, Mateusza Morawieckiego, w kontekście jego odpowiedzi przed komisją.)
Tak, proszę państwa, to jest właśnie obraz państwa i odpowiedzialności za czasów rządów PiS-u. (Posłanka podsumowuje swoje wystąpienie, krytykując rządy PiS.)
Posłanka wygłosiła oświadczenie w imieniu klubu Koalicja Obywatelska dotyczące projektu ustawy o zmianie ustawy o cudzoziemcach. Poparła projekt, podkreślając potrzebę uregulowania kwestii legalnej migracji i zapewnienia bezpieczeństwa. Posłanka skrytykowała program 'Poland. Business Harbour' poprzedniego rządu, zarzucając mu brak podstaw prawnych, nieprawidłowości w procesie weryfikacji migrantów i narażanie bezpieczeństwa państwa. Zwróciła uwagę na amnezję byłych premiera i wicepremiera w sprawie tego programu.
Szanowni państwo, uwaga, jakie talenty IT i technologiczne z Rosji były nam potrzebne? W jakim celu? Może dywersyjnym?
Pan poseł mówił o obawie szpiegostwa? Tak było, proszę pana, za waszych rządów.
Wie pan co? To jest pikuś w kontrze do nadużyć i korupcji, która była formalnie realizowana w MSZ-ecie... pod okiem ministrów, i do amnezji wówczas rządzących.
Posłanka z KO skrytykowała poprzedni rząd za brak polityki migracyjnej i podkreśliła, że obecna ustawa o ochronie cudzoziemców jest odpowiedzią na potrzeby bezpieczeństwa Polski i uwzględnia głos społeczeństwa. Klub KO popiera ustawę i zapowiada poparcie dla poprawki dotyczącej dzieci bez opieki.
Przed chwilą byliśmy świadkami nie przedstawienia stanowiska klubu w kwestii projektu ustawy, tylko wylewania swoich politycznych frustracji. (Krytyka wystąpienia poprzednika z PiS)
Wy potrafiliście jednego dnia złożyć projekt, a następnego dnia go uchwalić, pomijając nawet trzy czytania i cały proces legislacyjny. Was kompletnie nie interesowało to, co ludzie mówią, a my ludzi słuchamy. (Porównanie trybu pracy obecnej i poprzedniej władzy)
Bardzo dobrze pan minister powiedział na posiedzeniu komisji: oby ona nie musiała być użyta. (O nadziei, że przepisy ustawy nie będą musiały być stosowane)
Ta ustawa zakłada sytuacje, w których państwo będzie używało tych środków. (O potencjalnym zastosowaniu środków przewidzianych w ustawie)
Posłanka z KO zaznaczyła, że instytucje rynku pracy muszą nadążać za zmianami na rynku pracy i zapytała o plany szkoleń dla pracowników instytucji i przedsiębiorców w związku z nową ustawą.
Ostatnie dekady diametralnie zmieniły rynek pracy pod względem organizacyjno-technologicznym. (Stwierdzenie otwierające, podkreślające potrzebę zmian)
Rynek zmienił się także pod względem dostępności i kwalifikacji siły roboczej. (Uzasadnienie potrzeby zmian w instytucjach rynku pracy)
Najwyższy czas, żeby zaczęły za tym nadążać instytucje rynku pracy, państwowe instytucje. (Apel o dostosowanie się instytucji do zmian na rynku pracy)
W związku z tym trzeba będzie masowo przeszkolić pracowników instytucji rynku pracy, ale myślę także, że takiej edukacji i przeszkolenia będą wymagały środowiska przedsiębiorców i pracodawców. (Podkreślenie konieczności szkoleń dla różnych grup interesariuszy)