Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy - Kodeks postępowania karnego.
Poselski projekt uchwały w sprawie ustanowienia roku 2026 Rokiem Stanisława Staszica.
Poselski projekt uchwały w sprawie upamiętnienia ofiar Obławy Augustowskiej w jej 80. rocznicę.
Poselski projekt uchwały w sprawie upamiętnienia Marii Dąbrowskiej w 60. rocznicę jej śmierci.
Poselski projekt uchwały w sprawie ustalenia liczby wicemarszałków Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej.
Z wykształcenia prawniczka, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. Przez dziewięć lat pełniła funkcję prezesa Spółdzielni Mieszkaniowej „Rotmanka”. W 1998 wybrana w skład rady gminy wiejskiej Pruszcz Gdański, w której pełniła funkcję przewodniczącej komisji rewizyjnej. W wyborach samorządowych w 2002 wystartowała z ramienia Komitetu Wyborczego Wyborców „Wspólna Gmina” jako jedna z czterech kandydatów na stanowisko wójta gminy Pruszcz Gdański. W pierwszej turze uzyskała 2453 głosów (45,95%), natomiast w drugiej turze wygrała z ówczesnym wójtem Danielem Matyją, zdobywając 2475 głosów (51,17%). Czterokrotnie uzyskiwała reelekcję na to stanowisko w pierwszej turze kolejnych wyborów: w 2006 (3943 głosy, 67,10%), 2010 (4108 głosów, 60,38%), 2014 (5033 głosy, 68,77%)…
54
5
0
Brak członkostwa w komisjach
Posłanka wygłosiła krótkie oświadczenie dotyczące projektu zmian w Kodeksie postępowania karnego, zadając pytania ministrowi i wnioskodawcom o szczegóły projektu i zwracając uwagę na konieczność dopracowania proponowanych zmian.
A jeśli akta nie mają charakteru elektronicznego? Co wówczas? (Posłanka pyta o praktyczne konsekwencje proponowanej zmiany w Kodeksie postępowania karnego).
Posłanka podziękowała minister za zaangażowanie w program opieki nad dziećmi, zadała pytania o finansowanie i dynamikę zainteresowania programem, a następnie podkreśliła korzyści z uczęszczania dzieci do żłobka.
Przemierzyła pani Polskę wzdłuż i wszerz i bez baloników, fajerwerków, kogucików na patyku czy waty cukrowej przekazała pani tę wspaniałą ideę. (Posłanka chwali minister za skromny i efektywny sposób promowania programu)
Chcę panu powiedzieć, że uczy się empatii, współczucia, współpracy, wspólnego bawienia się i tolerancji. (Posłanka wymienia korzyści z uczęszczania dziecka do żłobka)
Panu już nie polecam, bo pana pewnie nie przyjmą, ale polecam może pana wnukom. (Żartobliwa riposta posłanki skierowana do posła Romana Fritza)
Posłanka z KO mówiła o potrzebie zwalczania uprzedzeń i agresji w życiu publicznym, podkreślając znaczenie tolerancji i poszanowania wolności innych. Skrytykowała również zachowanie jednego z posłów opozycji podczas prac komisji.
Brutalizacja języka, agresja, publiczne ośmieszanie, poniżanie to, choć bardzo przykro to powiedzieć, nasza codzienność. (Posłanka opisuje problem agresji w życiu publicznym.)
Czas na zwalczenie uprzedzeń, czas na odbudowanie Polski tolerancyjnej. Jesteśmy to winni naszemu społeczeństwu. (Posłanka apeluje o zmiany.)
Wolność człowieka kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność drugiego. Warto o tym pamiętać. (Posłanka podkreśla granice wolności.)
Pan dzisiaj tak cenzuruje posiedzenie komisji, a przecież najpierw długo pan gadał, a potem pan wyszedł. (Posłanka krytykuje zachowanie posła Dajczaka.)
Posłanka KO krytykuje ustawę wiatrakową PiS z 2016 r. za zahamowanie rozwoju OZE i brak inwestycji w sieć energetyczną, co uniemożliwiło przyjmowanie energii z farm wiatrowych. Podkreśla konieczność nadrobienia zaległości w OZE dla obniżenia kosztów życia i deficytu.
Deficyt to pochodna również bardzo wysokich kosztów utrzymania. (rozpoczęcie wypowiedzi)
Powodowała ona absolutne wyhamowanie budowy elektrowni wiatrakowych i spowodowała, że z OZE pozyskiwaliśmy bardzo mało prądu. (o ustawie wiatrakowej)
Ponad 60 mld zł, które miały służyć rozbudowie sieci energetycznych, wyparowało. (o pieniądzach z zielonych certyfikatów)
W związku z powyższym w latach 2016-2022 właściciele sieci energetycznych odmówili ponad 6 tys. podmiotów, które wybudowały farmy, przyjęcia energii do sieci. (o problemach z przyjmowaniem energii z OZE)
Posłanka z KO, z doświadczeniem w samorządzie, wyraziła obawy o finanse samorządów w kontekście zmian podatkowych. Podkreśliła konieczność odpowiedzialnego podejścia, aby nie pogorszyć sytuacji samorządów i zapytała o koszt obniżenia dochodów samorządów. Skrytykowała działania poprzedniej władzy.
I byłam świadkiem przez ostatnie 8 lat, jak były drenowane budżety samorządów. (mówiąc o doświadczeniach z pracy w samorządzie)
Ale doskonale pan wie o tym, że ten budżet nie był nam przekazywany przez długi czas, a potem połowa tego budżetu była wyprowadzona poza ustawę. (krytykując działania poprzedniej władzy)