Kandydat na członka Trybunału Stanu - Pan Adam Koczyk.
Kandydat na członka Trybunału Stanu - Pan Marek Mikołajczyk.
Kandydat na członka Trybunału Stanu - Pan Przemysław Rosati.
Kandydat na członka Trybunału Stanu - Pan Piotr Benedykt Zientarski.
Kandydat na stanowisko Zastępcy Przewodniczącego Trybunału Stanu - Pan Jacek Dubois.
Przedstawiony przez Prezydium Sejmu wniosek w sprawie zmian w składach osobowych komisji sejmowych.
Przedstawiony przez Prezydium Sejmu wniosek w sprawie zmian w składach osobowych komisji sejmowych.
Przedstawiony przez Prezydium Sejmu projekt uchwały w sprawie powołania i wyboru składu osobowego Komisji Nadzwyczajnej do spraw działań przeciwpowodziowych i usuwania skutków powodzi z roku 2024.
Przedstawiony przez Prezydium Sejmu wniosek w sprawie zmian w składach osobowych komisji sejmowych.
Ukończyła studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego. Od 1992 do 1996 była dziennikarką, a następnie redaktorką naczelną „Nowin Raciborskich”, publikowała artykuły popularyzujące zagadnienia związane z prawnymi aspektami funkcjonowania administracji publicznej, integracją europejską oraz funduszami strukturalnymi. Pracowała w sztabie kryzysowym w czasie tzw. powodzi tysiąclecia w 1997, następnie była doradcą w projekcie Banku Światowego na rzecz usuwania skutków i profilaktyki zagrożeń powodziowych. Od 1996 do 2004 pełniła funkcję naczelnika wydziału rozwoju w Raciborzu, a następnie w Rybniku. W latach 2004–2006 kierowała regionalnym biurem projektów europejskich oraz była akredytowanym konsultantem Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. W latach 2007…
34
5
0
Brak członkostwa w komisjach
Posłanka wygłosiła pytanie dotyczące działań polskiego rządu w sprawie modyfikacji prawa odbudowy zasobów przyrodniczych w kontekście prezydencji Polski w UE, zwracając uwagę na specyfikę polskiego rolnictwa i bezpieczeństwo żywnościowe.
Już prawie zapomnieliśmy, że w czerwcu Rada Unii Europejskiej przyjęła prawo odbudowy zasobów przyrodniczych, w tym również jako ekosystemów rolniczych, co budziło tyle obaw i protestów rolników prawie w całej Europie (Posłanka przypomina o kontrowersyjnym prawie i obawach rolników).
W związku z tym polski rząd, jak zapowiedział wcześniej Donald Tusk, głosował przeciwko, podkreślając specyfikę polskiego rolnictwa, kwestię zagrożenia dla bezpieczeństwa żywnościowego, a także kwestię nadmiernych obciążeń biurokratycznych (Posłanka podkreśla sprzeciw polskiego rządu wobec prawa).
Posłanka wygłosiła oświadczenie dotyczące upadłości Rafako, wskazując na odrzucenie przez zarząd i głównego akcjonariusza wielokrotnego wsparcia finansowego oferowanego przez podmioty państwowe i apelując o wyjaśnienie przyczyn tej sytuacji.
Ogłoszenie przez sąd upadłości Rafako i wyznaczenie syndyka jest kolejnym etapem procesu, który został uruchomiony przez zarząd spółki we wrześniu. (Posłanka rozpoczyna od informacji o ogłoszeniu upadłości Rafako)
Szacuje się, że od września 2023 r. zarządca PBG i władze spółki odrzuciły wsparcie w kwocie ok. 200 mln zł. (Posłanka informuje o odrzuceniu znacznego wsparcia finansowego)
Wygląda niestety na to, że zasłaniano się procesem inwestorskim, aby utrzymać władzę w spółce, chociaż było oczywiste, że sytuacja finansowa i majątkowa spółki pogarszała się z każdym miesiącem do tego stopnia, że taki proces był pozbawiony realności. (Posłanka sugeruje, że informacje o inwestorze były pretekstem)
Posłanka dopytywała minister o koszty usunięcia odpadów ze składowisk, mapę drogową w tym zakresie oraz o planowane zmiany legislacyjne uszczelniające system gospodarowania odpadami, zwracając uwagę na problemy gmin i luki prawne.
Czy na podstawie tej listy kilkuset, wtedy 311, składowisk odpadów lokalnych został zidentyfikowany koszt usunięcia tych odpadów? (Posłanka pyta o konkretne dane dotyczące kosztów usunięcia odpadów).
Czy ministerstwo pracuje nad jakąś mapą drogową w zakresie ich usuwania? (Posłanka dopytuje o plany działania ministerstwa).
Nie jest tajemnicą, że mamy problem. (Posłanka podkreśla powszechnie znany problem z odpadami).
Przecież wynajmowane czy dzierżawione były np. puste magazyny, gdzie wjeżdżały ciężarówki z odpadami, a właściciel nagle ginął w niewiadomy sposób. (Posłanka opisuje mechanizm nielegalnego składowania odpadów).
Posłanka sprawozdawczyni przedstawia wniosek o zgodę na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej posła Romanowskiego w związku z nieprawidłowościami w Funduszu Sprawiedliwości. Krytykuje działania ekipy Ziobry, wskazując na przykłady nieprawidłowości w wydatkowaniu środków z funduszu i zarzucając im rewolucję semantyczną.
Macie okazję zobaczyć, jaki rodzaj parlamentaryzmu wprowadza i chce nam wprowadzić opcja Ziobro plus sekundanci. (Wypowiedź na początku przemówienia, charakteryzująca intencje polityczne)
Zostało to dzisiaj określone przez panią marszałek Dolniak jako jakiś rodzaj teatru, ale myślę, że to określenie obraża teatr. Czasami państwa wystąpienia określano też jako cyrk, ale sądzę, że to obraża cyrk. (Ocena zachowania polityków)
Najbardziej interesujące w tym wniosku były dwie kwestie. Jedna dotyczy ośmiu czynów. Pokazała nam obraz, jak działa Fundusz Sprawiedliwości w rękach tak naprawdę zorganizowanej grupy przestępczej. (Opis wniosku)
Chodzi o korespondencję od jednej z uczestniczek, która prowadzi ją pod nazwą: szajsik na duży hajsik, i tak nazywa ten projekt. Myślę, że to jest jedyne trafne określenie, bo tak można nazwać Fundusz Sprawiedliwości w rozumieniu tej formacji. (Odniesienie do afery związanej z Funduszem Sprawiedliwości)
Wam się wydaje, że jak wypowiecie słowo, to ono ciałem się stanie. To jest buta już naprawdę na najwyższych rejestrach. (Krytyka postawy politycznej)