Kandydat na członka Trybunału Stanu - Pan Marcin Radwan-Röhrenschef.
Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz niektóre inne dni.
Poselski projekt ustawy o zmianie ustaw w celu wsparcia odbiorców energii elektrycznej, paliw gazowych i ciepła oraz niektórych innych ustaw.
Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o samorządzie gminnym oraz ustawy - Kodeks wyborczy.
Kandydat na członka Krajowej Rady Sądownictwa - poseł Tomasz Zimoch.
Przedstawiony przez Prezydium Sejmu wniosek w sprawie wyboru składu osobowego Komisji Śledczej do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości działań, a także występowania nadużyć, zaniedbań i zaniechań w zakresie legalizacji pobytu cudzoziemców na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w okresie od dnia 12 listopada 2019 r. do dnia 20 listopada 2023 r.
Przedstawiony przez Prezydium Sejmu wniosek w sprawie zmian w składach osobowych komisji sejmowych.
W 2005 ukończyła prawo na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, specjalizując się w prawie handlowym. Została również absolwentką studiów podyplomowych z historii sztuki nowoczesnej w Collegium Civitas w Warszawie. Pracowała w radiu RMF FM i telewizji TVN, była m.in. kierowniczką redakcji programu Dzień dobry TVN. Współorganizowała kampanię prezydencką Bronisława Komorowskiego w wyborach w 2010. W latach 2010–2015 zatrudniona w Kancelarii Prezydenta RP, była zastępczynią szefa Gabinetu Prezydenta RP oraz dyrektorką biura pierwszej damy Anny Komorowskiej. Później zajęła się działalnością doradczą i współtworzeniem kampanii komunikacyjnych. W 2018 została dyrektorką w Fundacji Instytut Bronisława Komorowskiego. Związała się z ruchem Polska 2050, została dyrektorką gabin…
25
5
0
Brak członkostwa w komisjach
Posłanka zapytała ministra, jak rząd zamierza wdrożyć unijne przepisy o darmowym podpisie elektronicznym, nie szkodząc komercyjnemu rynkowi.
Unijne eIDAS 2 przewiduje, że każdy obywatel i każda obywatelka będą mieli dostęp do darmowego kwalifikowanego podpisu elektronicznego. (Pytanie o implementację unijnych przepisów dotyczących podpisu elektronicznego w Polsce)
Posłanka skrytykowała brak obowiązku regularnych badań lekarskich dla myśliwych, w przeciwieństwie do innych grup posiadających broń. Zaapelowała o nowelizację przepisów i wprowadzenie równych zasad dla wszystkich użytkowników broni palnej.
Chcielibyście spotkać takiego myśliwego z kniejówką podczas spaceru w lesie? (Pytanie retoryczne o potencjalne zagrożenie ze strony starszych myśliwych)
No ja bym nie chciała. (Reakcja na odpowiedź posła Zapałowskiego, podkreślająca obawę o bezpieczeństwo)
Dlaczego myśliwi, największa grupa społeczna mająca w naszym kraju dostęp do broni palnej i używająca jej często w przestrzeni publicznej, wspólnej przestrzeni publicznej, korzysta z przywileju jednorazowych badań, jednorazowych badań niedostępnych w naszym kraju dla innych grup legalnych użytkowników broni, np. policjantów czy żołnierzy? (Pytanie o nierówne traktowanie różnych grup użytkowników broni)
Bezpieczeństwo jest naszym priorytetem, dlatego najwyższa pora na nowelizację przepisów, zdroworozsądkową ocenę, a nie zasłanianie się partykularnymi interesami jednej grupy społecznej. (Apel o zmianę przepisów z naciskiem na bezpieczeństwo i równość)
Posłanka przedstawiła historię Armii Krajowej, jej strukturę, działania i znaczenie podczas II wojny światowej, wspominając o prześladowaniach żołnierzy AK w okresie powojennym. Podzieliła się osobistą historią swojego dziadka, żołnierza AK, i wyraziła poparcie dla ustanowienia Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej.
W tym działaniu każdy z was musi być dla siebie dowódcą - napisał gen. Okulicki w tajnym rozkazie do komendantów obszarów, okręgów i podokręgów AK. (Cytat z rozkazu gen. Okulickiego, przytoczony przez posłankę, podkreślający samodzielność żołnierzy AK)
Przysięgam być wiernym ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej, stać nieugięcie na straży jej honoru i o wyzwolenie jej z niewoli walczyć ze wszystkich sił, aż do ofiary mego życia. (Fragment przysięgi żołnierzy AK, recytowany przez posłankę, podkreślający ich poświęcenie)
Prezydentowi Rzeczypospolitej i rozkazom naczelnego wodza oraz wyznaczonemu przezeń dowódcy Armii Krajowej będę bezwzględnie posłuszny, a tajemnicy dochowam niezłomnie, cokolwiek by mnie spotkać miało. (Druga część przysięgi żołnierzy AK, recytowana przez posłankę, podkreślająca ich lojalność i dyscyplinę)
Uważam, że pamięć o żołnierzach AK, zachowanie dziedzictwa oraz ideałów tej organizacji jest naszym obowiązkiem. (Podsumowanie wypowiedzi posłanki, podkreślające wagę pamięci o AK)
Posłanka wygłosiła krótkie wystąpienie rekomendujące przyjęcie sprawozdania Rady Języka Polskiego o stanie języka w przekazach rządowych podczas pandemii. Podkreśliła wagę jasnego i precyzyjnego języka w komunikacji kryzysowej, wpływ języka rządowego na zaufanie obywateli oraz konieczność dostosowania komunikacji do zróżnicowanych grup odbiorców. Posłanka wskazała, że sprawozdanie analizuje jakość języka używanego w komunikatach rządowych i ocenia jego wpływ na społeczeństwo. Zaznaczyła, że przyjęcie sprawozdania będzie sygnałem dla instytucji państwowych o wadze ochrony języka polskiego.
W obliczu tego kryzysu zdrowotnego społeczeństwo potrzebowało jasnych, precyzyjnych i zrozumiałych informacji, które pomagałyby w podejmowaniu odpowiednich decyzji oraz w minimalizowaniu ryzyka zdrowotnego.
W czasach kryzysu, w których obywatele oczekują szybkich reakcji, pełnych informacji, a przede wszystkim zrozumiałych komunikatów, prawidłowe użycie języka jest absolutnie niezbędne do zachowania spójności społecznej i umożliwienia skutecznego przekazywania istotnych informacji.