Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o dniach wolnych od pracy oraz niektórych innych ustaw.
Poselski projekt uchwały w sprawie 106. rocznicy powstania rządu Daszyńskiego.
Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie zwierząt.
Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy - Kodeks karny.
Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o drogach publicznych.
Przedstawiony przez Prezydium Sejmu wniosek w sprawie wyboru nowego składu osobowego Komisji do Spraw Unii Europejskiej.
Przedstawiony przez Prezydium Sejmu projekt uchwały w sprawie powołania i wyboru składu osobowego Komisji Nadzwyczajnej do spraw ochrony zwierząt.
Przedstawiony przez Prezydium Sejmu wniosek w sprawie zmian w składach osobowych komisji sejmowych.
Przedstawiony przez Prezydium Sejmu wniosek w sprawie zmian w składach osobowych komisji sejmowych.
Ukończył studia socjologiczne na Uniwersytecie Śląskim. Pracował jako specjalista do spraw komunikacji w Zakładzie Oczyszczania Miasta Mysłowice. Organizator akcji charytatywnych, w szczególności mających na celu pomoc dzieciom z niepełnosprawnościami oraz porzuconym zwierzętom. W wyborach samorządowych w 2014 został wybranym na radnego Sosnowca z listy koalicji SLD Lewica Razem. W 2018 z powodzeniem ubiegał się o reelekcję. W 2019 bezskutecznie startował do Sejmu z ramienia Sojuszu Lewicy Demokratycznej, otrzymując 11 773 głosy w okręgu sosnowieckim. Z tego samego okręgu jako członek Nowej Lewicy (powstałej w 2021 z przekształcenia SLD, do którego nie należał), w wyborach parlamentarnych w 2023 z listy tej partii uzyskał mandat posła X kadencji. Startował z ostatniego miejsca na liście, …
19
5
0
Brak członkostwa w komisjach
Poseł Lewicy przedstawił stanowisko popierające rządowy projekt ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych, podkreślając konieczność redukcji emisyjności transportu poprzez wykorzystanie biopaliw i energii elektrycznej. Ustawa wdraża dyrektywę RED II, ustala cele wskaźnikowe i wprowadza zmiany w zakresie kryteriów zrównoważonego rozwoju. Uchylono obowiązek realizacji narodowego celu redukcyjnego, co ma ułatwić realizację celów do 2030 r. Klub Lewicy opowiada się za uchwaleniem ustawy.
Przede wszystkim tę dyskusję powinniśmy zacząć od tego, że sektor transportu jest odpowiedzialny za zużycie 1/3 energii końcowej w Unii Europejskiej, z czego znaczna część pochodzi z ropy naftowej. (Uzasadnienie konieczności zmian w sektorze transportu)
Ustawa o zmianie ustawy o biokomponentach i biopaliwach oraz niektórych innych ustaw wprowadza dyrektywę RED II w zakresie wykorzystywania w transporcie niskoemisyjnych paliw oraz energii elektrycznej, jak również określa poziomy narodowego celu wskaźnikowego, NCW, na kolejne lata. (Wyjaśnienie celu ustawy)
Wprowadza się także zmiany w zakresie kryteriów zrównoważonego rozwoju. (Wspomnienie o zmianach w kryteriach zrównoważonego rozwoju)
Obecnie jego usunięcie stanowi kolejny element działań podejmowanych wobec podmiotów realizujących NCW w celu ułatwienia realizacji tego obowiązku w perspektywie do 2030 r. (Uzasadnienie uchylenia przepisów dotyczących obowiązku realizacji narodowego celu redukcyjnego)
Jako klub Lewicy jesteśmy za uchwaleniem ustawy. (Deklaracja poparcia dla ustawy)
Poseł z Lewicy popiera rządowy projekt ustawy o unijnej sieci danych dotyczących zrównoważenia gospodarstw rolnych (FSDN), podkreślając jego zgodność z prawem UE i brak uwag ze strony klubu Lewicy. Ustawa ma na celu dostosowanie krajowych przepisów do wymogów UE w zakresie zbierania i analizy danych z gospodarstw rolnych, obejmujących aspekty gospodarcze, środowiskowe i społeczne.
W zamyśle przekształca się sieć danych rachunkowych gospodarstw rolnych, tzw. FADN, w sieć danych dotyczących poziomu zrównoważenia gospodarstw rolnych w celu zbierania i analiz danych obejmujących wymiar gospodarczy, środowiskowy oraz społeczny. (Poseł wyjaśnia cel przekształcenia sieci danych.)
Ustawa zakłada, że każde państwo członkowskie wyznaczy agencję łącznikową, do której zadań należą: informowanie komitetu krajowego, komitetów regionalnych oraz biur rachunkowych o obowiązujących zasadach oraz zapewnienie prawidłowego wdrażania tych zasad; przekazywanie Komisji Europejskiej planu i sprawozdań z wyboru gospodarstw przekazujących dane; opracowanie list gospodarstw i list biur rachunkowych gotowych do wypełnienia sprawozdań z gospodarstw rolnych oraz gromadzenie sprawozdań z gospodarstw rolnych przesłanych przez biuro rachunkowe i weryfikowanie ich w oparciu o wspólny program kontroli. (Poseł opisuje zadania agencji łącznikowej.)
Jako klub Lewicy nie wnosimy do omawianej ustawy żadnych uwag. (Poseł podsumowuje stanowisko klubu Lewicy.)