Poselski projekt uchwały w sprawie stwierdzenia nieważności uchwały Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 12 lipca 2024 r. w sprawie wyrażenia przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej zgody na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie posła Marcina Romanowskiego oraz uchwał Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 12 lipca 2024 r. w sprawie wyrażenia przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej posła Marcina Romanowskiego.
Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o sejmowej komisji śledczej.
Poselski projekt uchwały w sprawie stwierdzenia nieważności uchwały Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 czerwca 2024 r. w sprawie wyrażenia przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej posła Michała Piotra Wosia.
Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w latach 2023-2025 oraz niektórych innych ustaw.
Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi.
Ukończył studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Ukończył aplikację prokuratorską i w latach 2009–2012 wykonywał zawód prokuratora. Pracował także w zachodniopomorskim oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia. W 2012 uzyskał wpis na listę adwokatów, rozpoczął prowadzenie własnej kancelarii adwokackiej. Zasiadał w zarządzie Szczecińskiego Stowarzyszenia Dialogu o Prawie. Objął stanowisko przewodniczącego rady nadzorczej Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych. Zaangażował się w działalność polityczną w ramach Prawa i Sprawiedliwości. W 2014 bez powodzenia kandydował do rady miejskiej Szczecina, a w 2015 i 2019 – do Sejmu. W 2018 wybrano go radnym sejmiku zachodniopomorskiego. 30 listopada 2020 został powołany na stanowisko wojewody zachodniopomorskiego, zastąpił …
211
5
0
Brak członkostwa w komisjach
Poseł wygłosił krytyczną opinię na temat niskiej aktywności legislacyjnej obecnego rządu i Sejmu, zarzucając im brak własnych projektów i priorytetyzowanie regulacji unijnych nad ważne ustawy krajowe.
Jeżeli chodzi o ustawy, to ten Sejm i ten rząd są najbardziej leniwymi po 1989 r. podmiotami, które przejęły władzę. (Poseł rozpoczyna od mocnego i kontrowersyjnego stwierdzenia)
No tak, panie marszałku, pan dopuszcza te projekty, bo nie macie swoich. (Sarkastyczna uwaga skierowana do Marszałka Hołowni)
Pytanie: Gdzie jest ośrodek władz? (Retoryczne pytanie wieńczące krytykę posła)
Poseł wygłosił krytyczną opinię na temat Komisji Śledczej ds. legalizacji pobytu cudzoziemców, zarzucając jej kłamstwo i brak dowodów. Bronił działań rządu PiS w zakresie ochrony granic, oskarżając opozycję o chęć wpuszczenia migrantów.
Tzw. komisja wizowa to nie była komisja śledcza, tylko to była komisja kłamstwa, kabaretu i kompromitacji. (Silne, emocjonalne rozpoczęcie wypowiedzi, od razu atakujące komisję.)
Oni ubrali się niczym diabeł w ornat i zaczęli ogonem na mszę dzwonić. (Mocne porównanie, mające zdyskredytować opozycję.)
Panie Mulawo, niech pan nie będzie wspólnikiem Tuska. (Bezpośrednie zwrócenie się do posła Mulawy z oskarżeniem o wspieranie Tuska.)
(Poseł Witold Tumanowicz Przecież ta rekordowa imigracja to za waszych czasów była. Liczby nie kłamią.) (Konfrontacyjna wymiana zdań z innym posłem.)
Poseł wyraził zaniepokojenie brakiem jasnej komunikacji ze strony MSWiA w sprawie ujawnionej przez media, apelując o szybką i rzetelną informację publiczną, chroniącą ofiary i informującą opinię publiczną.
Dlaczego ta sprawa została, można powiedzieć, ujawniona przez dziennikarzy, a nie ma takiej jasnej, prostej, czytelnej i niebudzącej wątpliwości komunikacji ze strony ministra spraw wewnętrznych i administracji, ewentualnie komendanta głównego Policji, w tego rodzaju wypadkach, bardzo szybkiej? (Poseł Bogucki pyta o brak jasnej komunikacji ze strony MSWiA w sprawie ujawnionej przez media)
Poseł wygłosił krytyczną opinię na temat projektu ustawy, nazywając go represyjnym i ograniczającym wolność słowa, szczególnie dla osób o poglądach konserwatywnych i religijnych. Zasugerował, że ustawa jest narzędziem do narzucenia lewicowej ideologii.
To nie jest ustawa o przeciwdziałaniu mowie nienawiści. To jest ustawa, którą można nazwać represyjną, można nazwać kagańcową, bo w istocie zmierzacie do tego, żeby założyć kaganiec na wolność słowa. (Poseł rozpoczyna swoją wypowiedź od ostrej krytyki projektu ustawy.)
I za chwilę w Polsce również, tak jak w niektórych krajach na zachodzie Europy, nie będzie można modlić się np. za dzieci nienarodzone. (Poseł używa ostrej retoryki i porównania do sytuacji w innych krajach, by wzmocnić swój przekaz.)
A sami prowadzicie krucjatę nienawiści pod waszym ośmiogwiazdkowym, nienawistnym i wulgarnym hasłem, które jest waszym programem politycznym. (Zakończenie wypowiedzi mocnym i kontrowersyjnym akcentem.)
Poseł wygłosił oświadczenie dotyczące projektu ustawy o zmianie Kodeksu postępowania karnego, w którym zgodził się z nadużywaniem tymczasowego aresztowania, ale wskazał na jego istotną rolę i zaproponował wydłużenie okresu jego stosowania oraz częstsze posiedzenia sądów w sprawach aresztowych.
Myślę, że te zapisy ustawy, które są dzisiaj, np. tylko miesięczny okres stosowania tymczasowego aresztowania za pierwszym razem, kiedy prokurator musi skierować wniosek na 14 dni przed upływem, właściwie po 2 tygodniach musi kierować wniosek, a sprawa w tym czasie jest w sądzie odwoławczym z zażaleniem... Nad tym musimy jeszcze popracować. (Poseł krytykuje obecne przepisy dotyczące tymczasowego aresztowania, wskazując na ich niepraktyczność.)
Powinniśmy przyjąć również takie założenia, które zobowiązywałyby sąd do tego, żeby w sprawach aresztowych posiedzenia sądu - nie chodzi o działania prokuratora - bo tam najczęściej jest najdłuższe przedłużanie tymczasowego aresztowania, były np. co 2 tygodnie, co pewien okres. (Poseł postuluje częstsze posiedzenia sądów w sprawach aresztowych.)