Kandydat na członka Trybunału Stanu - Pan Marcin Radwan-Röhrenschef.
Kandydat na członka Trybunału Stanu - Pan Maciej Miłosz.
Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz niektóre inne dni.
Poselski projekt ustawy o zmianie ustaw w celu wsparcia odbiorców energii elektrycznej, paliw gazowych i ciepła oraz niektórych innych ustaw.
Kandydat na członka Krajowej Rady Sądownictwa - poseł Tomasz Zimoch.
Córka Stanisława i Teresy. Ukończyła finanse i rachunkowość na Wyższej Szkole Finansów i Zarządzania w Białymstoku (magisterium uzyskała w 2002). Zajęła się prowadzeniem własnej działalności gospodarczej w ramach spółki prawa handlowego „Farbud”, a także sieci sklepów z zabawkami. Weszła w skład rady Fundacji „Białostocka Akademia Musicalowa”. Była zaangażowana w kampanię prezydencką Szymona Hołowni w 2020. Dołączyła do zainicjowanej przez niego partii Polska 2050. W wyborach parlamentarnych w 2023 kandydowała do Sejmu z trzeciego miejsca listy Trzeciej Drogi w okręgu białostockim; uzyskała mandat posłanki X kadencji, otrzymując 3482 głosy. W 2024 z ramienia tej koalicji bez powodzenia startowała w wyborach do Parlamentu Europejskiego z okręgu nr 3 (otrzymała 5785 głosów).
32
5
0
Brak członkostwa w komisjach
Posłanka wygłosiła stanowisko swojego klubu w sprawie opieki nad małymi dziećmi. Z jednej strony doceniła postępy, z drugiej wskazała na konieczność dalszych działań, zwłaszcza w obszarze dostępności i standardów opieki. Ostatecznie, klub posłanki poparł sprawozdanie.
Tylko optymalna dostępność do opieki nad najmłodszymi dziećmi gwarantuje kobietom aktywność na rynku pracy i szybszy powrót po urodzeniu dziecka, a także równy start w przypadku pracy u przedsiębiorców, gdyż wiadomo, że urodzenie dziecka często dyskwalifikuje kobiety, jeśli chodzi o zatrudniane przez przedsiębiorców. (Posłanka zwraca uwagę na istotny problem dyskryminacji kobiet na rynku pracy po urodzeniu dziecka).
Posłanka z Polska2050-TD kwestionowała zasadność ustawy penalizującej ideologię OUN i UPA w obecnej sytuacji międzynarodowej, argumentując, że politykę historyczną buduje się dialogiem, a nie karami. Zwróciła uwagę na problematyczne aspekty historyczne i potrzebę pojednania polsko-ukraińskiego. Zapytała, dlaczego poprzedni rząd nie podjął tych działań wcześniej.
Polityki historycznej nie robi się przez zapisy w ustawie, przez karanie za sformułowania i poglądy. (Podkreślenie, że polityka historyczna wymaga innych metod niż prawne)
Projekt niepodległego państwa ukraińskiego, wymyślony przez Stefana Banderę, bazował na antypolonizmie i antysowietyzmie, projektując faszystowski charakter takiego państwa, i na haśle Ukraina dla Ukraińców, zatem bez Polaków, Rosjan, Ormian, Żydów czy Tatarów. (Krytyczne spojrzenie na historyczne korzenie ukraińskiego nacjonalizmu)
Jeśli ten projekt trafi do komisji sejmowej, będzie okazja do dyskusji i podjęcia decyzji, czy warto dokonywać takich zmian akurat teraz, w obecnej sytuacji międzynarodowej. (Pytanie o odpowiedni moment na wprowadzenie ustawy)
Był wszakże na to czas przed napaścią Rosji na Ukrainę, za rządów PiS-u. Czy te zbrodnie dopiero teraz nabrały mocy? Czy ta sprawa dopiero teraz stała się ważna? (Zarzut wobec poprzedniego rządu o brak wcześniejszych działań)
Posłanka z klubu Polska2050-TD podkreśliła znaczenie 105. rocznicy Zaślubin Polski z Morzem jako symbolu odbudowy państwa i fundamentu rozwoju gospodarczego. Zwróciła uwagę na konieczność rozwijania potencjału gospodarki morskiej i ochrony środowiska naturalnego. Wyraziła pełne poparcie dla upamiętniającej uchwały.
105 lat temu, 10 lutego 1920 r. Polska przywitała się znów z Bałtykiem po wielu latach rozłąki. (Odniesienie do historycznego wydarzenia zaślubin Polski z morzem)
Zaślubiny Polski z morzem to nie tylko akt historyczny, ale także fundament naszego rozwoju gospodarczego i morskiego. (Podkreślenie znaczenia wydarzenia dla gospodarki)
Czy jako państwo i społeczeństwo w pełni rozwijamy potencjał naszych portów, gospodarki morskiej i obecności na morzu? (Pytanie retoryczne mające skłonić do refleksji)
Kluczowe jest więc to, by z tej rocznicy płynął nie tylko szacunek dla przeszłości, ale także zobowiązanie do dalszego wzmacniania roli Bałtyku w strategii rozwoju kraju. (Apel o wykorzystanie rocznicy do wzmocnienia roli Bałtyku)
Posłanka zapytała, czy rząd planuje ograniczyć dostęp dzieci do mediów społecznościowych, w tym TikToka, oraz jak zamierza walczyć z patostreamami i pornografią w Internecie.
Dokładnie wiemy, że jako kraj mamy coraz większy problem z nieodpowiednim wykorzystywaniem Internetu i mediów społecznościowych przez osoby małoletnie, których wiek często jest praktycznie nieweryfikowany. (Stwierdzenie problemu nieodpowiedniego korzystania z internetu przez nieletnich)
Czy planowane jest nałożenie ograniczeń na TikToka wzorem Albanii? (Pytanie o planowane ograniczenia na TikToka)
Posłanka argumentowała za koniecznością wprowadzenia regularnych badań dla osób używających broni, porównując to do badań kierowców. Podkreśliła, że badania te są gwarancją bezpieczeństwa i nie powinny budzić obaw.
Bezpieczeństwo podczas polowań można porównać z bezpieczeństwem w czasie kierowania pojazdami. (Porównanie bezpieczeństwa podczas polowań i prowadzenia pojazdów, argumentując za koniecznością badań psychotechnicznych.)
Jeśli myśliwi nie będą się bali badań, to nikt nie będzie się bał myśliwych. (Podsumowanie argumentacji, podkreślające, że badania zwiększają zaufanie społeczne.)