Kandydat na członka Trybunału Stanu - Pan Marcin Radwan-Röhrenschef.
Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz niektóre inne dni.
Poselski projekt ustawy o zmianie ustaw w celu wsparcia odbiorców energii elektrycznej, paliw gazowych i ciepła oraz niektórych innych ustaw.
Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o finansowym wsparciu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom.
Kandydat na członka Krajowej Rady Sądownictwa - poseł Tomasz Zimoch.
Przedstawiony przez Prezydium Sejmu wniosek w sprawie wyboru składu osobowego Komisji Regulaminowej, Spraw Poselskich i Immunitetowych.
Przedstawiony przez Prezydium Sejmu wniosek w sprawie zmian w składach osobowych komisji sejmowych.
Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o samorządzie gminnym oraz ustawy o funduszu sołeckim.
Absolwent informatyki, studia ukończył w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Bielsku-Białej. Pracował m.in. w polskich oddziałach przedsiębiorstw Auchan i Tesco. Zawodowo związany z branżą IT, od 2012 jako konsultant w spółce prawa handlowego Proman. W 2002 kandydował na radnego Mikołowa. Mandat objął wkrótce po rozpoczęciu kadencji. Utrzymywał go w dwóch kolejnych wyborach samorządowych (2006 i 2010), sprawując go do 2014. W wyborach w tymże roku bez powodzenia kandydował na radnego powiatu z ramienia KWW Gminy Ziemi Mikołowskiej. Mandat radnego powiatu mikołowskiego uzyskał natomiast w wyniku wyborów w 2018, startując również z lokalnego komitetu. Przystąpił później do Polski 2050 Szymona Hołowni, objął funkcję członka zarządu regionu śląskiego partii. W wyborach parlamentarnych …
46
5
0
Brak członkostwa w komisjach
Poseł zapytał Ministra Cyfryzacji o planowane działania w związku z zapowiedziami poluzowania regulacji w mediach społecznościowych, obawiając się wzrostu hejtu i fake newsów w Polsce. Poseł chciałby wiedzieć, jak Polska zamierza się bronić i aktywnie przeciwdziałać tym zagrożeniom.
W mediach, w Internecie pojawił się filmik pana Marka Zuckerberga, szefa Instagrama i Facebooka, w którym zapowiada on generalnie, powiedziałbym, luzowanie wszystkich aspektów prawnych związanych z tym, co będzie mogło pojawiać się w social mediach. (Poseł informuje o potencjalnych zmianach w regulacjach mediów społecznościowych)
Mówimy tutaj o potencjalnym zagrożeniu związanym z tym, że będziemy mieli więcej hejtu, więcej mowy nienawiści, więcej fake newsów. (Poseł ostrzega przed konsekwencjami zmian w regulacjach mediów społecznościowych)
Jak my jako Ministerstwo Cyfryzacji, jako Polska mamy pomysł na to, żeby się przed tym bronić? (Poseł pyta o plan działania Ministerstwa Cyfryzacji w obliczu potencjalnych zagrożeń)
Ja spróbowałbym wręcz iść o krok dalej. Jak będziemy chcieli tu zaatakować? (Poseł sugeruje aktywne działania w celu ochrony przed negatywnymi skutkami zmian w mediach społecznościowych)
Poseł zapytał ministra o działania podjęte w celu zabezpieczenia wyborów prezydenckich przed ingerencją zewnętrzną, w tym manipulacją w mediach społecznościowych i rozprzestrzenianiem fake newsów. Zapytał o współpracę z koncernami medialnymi, rekomendacje dotyczące kont kampanijnych i analizę wpływu botów.
W ostatnich latach mamy coraz częściej do czynienia z ingerencją obcych państw, z ingerencją koncernów medialnych, z ingerencją osób trzecich generalnie, które w różny sposób starają się wpłynąć na to, co dzieje się w polskim Internecie, w social mediach, i przez to wpływać na m.in. wyniki wyborów. (Mówiąc o zagrożeniach dla wyborów w Polsce)
Zaledwie miesiąc temu Rumunia podjęła decyzję o anulowaniu pierwszej tury wyborów właśnie ze względu na to, że udowodnione zostało manipulowanie algorytmami w social mediach. (Podając przykład manipulacji wyborczych w innym kraju)
Poseł zapytał o postęp prac nad wdrożeniem dokumentów urzędowych do mObywatela w kontekście dyrektywy eIDAS 2 oraz odniósł się do wcześniejszej wypowiedzi innej posłanki, chwaląc działania premiera Gawkowskiego w kwestii NCBR i sztucznej inteligencji.
eIDAS 2 to rozwiązania, które mają zapewnić bezpieczne, zaufane i nowoczesne transakcje elektroniczne m.in. w polskim Internecie, dla polskich obywateli. (Mówiąc o celach regulacji eIDAS2)
Na jakim etapie jesteśmy, jeśli chodzi o przygotowanie właśnie tych rozwiązań, tzn. jak dużo pracy potrzebujemy jeszcze wykonać, aby mObywatel i nasz portfel elektroniczny mogły realizować kwestie związane z tymi dokumentami? (Pytanie o postęp prac nad wdrożeniem eIDAS2)
Z tego, co pamiętam, to właśnie pan premier Gawkowski dzięki temu, że uratował kwestie związane z NCBR, doprowadził do tego, że kwestie sztucznej inteligencji są dzisiaj zaopiekowane, a nie jest to... (Odnosząc się do wcześniejszej wypowiedzi posłanki Paluch, chwaląc działania premiera Gawkowskiego)
Poseł rozpoczął od porównania tempa zmian technologicznych na przestrzeni dziejów, by przejść do problemów internetu takich jak patostreaming i hejt. Podkreślił potrzebę ochrony osób bezbronnych w sieci i zadeklarował poparcie dla omawianego projektu ustawy.
Patostreaming, pornografia, fake newsy, hejt to są rzeczy, z którymi nasi obywatele, nasze dzieci stykają się na co dzień w Internecie. (Mówiąc o problemach w internecie, na które trzeba reagować)
Ten postęp jest tak duży, tak szybki, tak błyskawiczny, że jeżeli nie zaczniemy bardzo szybko i błyskawicznie reagować na pewne rzeczy, to za kilka, kilkanaście czy kilkadziesiąt lat - jak się obawiamy - będziemy mieli wszyscy bardzo duży problem. (O tempie zmian i potencjalnych problemach w przyszłości)
Poseł sprawozdawca krótko zarekomendował odrzucenie poprawki i przyjęcie projektu w całości, co spotkało się z oklaskami.
Komisja wnosi o odrzucenie poprawki i przyjęcie całego projektu.