Kandydat na członka Trybunału Stanu - Pan Marcin Radwan-Röhrenschef.
Kandydat na członka Trybunału Stanu - Pani Kamila Ferenc.
Kandydat na członka Trybunału Stanu - Pan Maciej Miłosz.
Kandydat na stanowisko Rzecznika Praw Dziecka - Pani Monika Horna-Cieślak.
Kandydat na członka Krajowej Rady Sądownictwa - poseł Tomasz Zimoch.
Przedstawiony przez Prezydium Sejmu wniosek w sprawie zmian w składach osobowych komisji sejmowych.
Przedstawiony przez Prezydium Sejmu wniosek w sprawie zmian w składach osobowych komisji sejmowych.
Przedstawiony przez Prezydium Sejmu projekt uchwały w sprawie powołania i wyboru składu osobowego Komisji Nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektów ustaw dotyczących rynku pracy oraz cudzoziemców przebywających na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Z wykształcenia magister analityki medycznej, w 1998 ukończył studia w tej dziedzinie na Akademii Medycznej w Bydgoszczy. W 2011 na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu uzyskał stopień doktora nauk humanistycznych na podstawie rozprawy pt. Pojęcie przeżycia estetycznego w pracach estetyków polskich XX wieku. Zajął się prowadzeniem własnej działalności gospodarczej w ramach współtworzonej przez siebie sieci laboratoriów medycznych Vitalabo. Przystąpił do Polski 2050 Szymona Hołowni. W wyborach parlamentarnych w 2023 uzyskał mandat posła X kadencji z okręgu bydgoskiego, kandydując z pierwszego miejsca na liście koalicji Trzecia Droga i otrzymując 27 596 głosów. W 2024 z ramienia tej samej koalicji wystartował w wyborach do Parlamentu Europejskiego z okręgu nr 2.
24
5
0
Brak członkostwa w komisjach
Poseł wygłosił oświadczenie popierające rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o VAT i akcyzie. Wskazał na korzyści dla przedsiębiorców i obywateli, takie jak utrzymanie i obniżki stawek VAT na niektóre produkty oraz zmiany w akcyzie. Zadeklarował, że jego klub zagłosuje za dalszym procedowaniem ustawy.
Tylko panom powiem, że to jest takie bardzo ważne dla kobiet alternatywne rozwiązanie. (Poseł Pietrykowski zwraca się do sali, podkreślając znaczenie obniżki VAT na kubeczki menstruacyjne)
Ustawa ma wejść w życie 1 kwietnia 2025 r. (Poseł Pietrykowski informuje o planowanej dacie wejścia w życie ustawy)
Poseł z Polska 2050 - Trzecia Droga poparł nowelizację Ordynacji podatkowej, argumentując, że dostosowuje ona polskie prawo do orzeczeń TSUE, jest sprawiedliwa i ułatwia prowadzenie działalności gospodarczej, szczególnie dla MŚP.
Kiedyś Winston Churchill powiedział, że niektórzy traktują przedsiębiorczość i gospodarkę jak dojną krowę, inni traktują przedsiębiorczość i gospodarkę jak tygrysa, którego najlepiej zastrzelić, ale tylko nieliczni traktują przedsiębiorców jak silnego konia, który ciągnie cały wóz gospodarki i dobrobytu. (Poseł używa metaforycznego porównania, aby podkreślić różne podejścia do przedsiębiorczości).
Chciałbym tylko przypomnieć Wysokiej Izbie, że 60% polskiego produktu krajowego brutto wytwarzają małe i średnie firmy. (Poseł podkreśla znaczenie sektora MŚP dla polskiej gospodarki).
Reasumując zawarte w projekcie zmiany są nie tylko konieczne, ale także sprawiedliwe i społecznie akceptowalne. (Podsumowanie stanowiska posła w sprawie nowelizacji).
Poseł skrytykował polityczne przepychanki podczas dyskusji o prezydencji w UE, apelując o kompromis. Zaznaczył, że Polska powinna inspirować UE swoimi problemami. Odnosząc się do wypowiedzi posłanki, poseł podkreślił jednomyślne poparcie dla Donalda Tuska na szefa Rady Europejskiej, z wyjątkiem jednej siły politycznej.
Z dużą przykrością przyglądam się tym wyrazom entuzjazmu, okrzykom radości, kiedy jedna strona sali politycznej dołoży liderowi drugiej strony sali politycznej i odwrotnie. (Poseł wyraża niezadowolenie z politycznych przepychanek podczas omawiania ważnej kwestii prezydencji w UE)
Wydaje mi się, proszę państwa, nie tylko mi się wydaje, jestem pewien, że w tych kwestiach powinniśmy raczej szukać kompromisu i budować porozumienie, tak aby Polska mogła budować swoją narrację przez te pół roku i podejmować te kwestie i te wątki, które są niezwykle ważne z punktu widzenia budowania spójności wewnątrz Unii Europejskiej. (Poseł apeluje o współpracę i kompromis w kwestiach europejskich)
Jeżeli chodzi o tę drobną satysfakcję i ten styl retoryki, który zaproponowała pani poseł, to chcę powiedzieć, pani poseł, że liderzy państw członkowskich Unii Europejskiej co do osoby Donalda Tuska byli zgodni wszyscy jednomyślnie poparli go jako szefa Rady Europejskiej. (Poseł odnosi się do wcześniejszej wypowiedzi i podkreśla poparcie dla Donalda Tuska na arenie europejskiej)
Posłanka skrytykowała projekt ustawy o SN, argumentując, że jest nieskuteczna, niefortunna i legitymizuje neosędziów. Podkreśliła, że ustawa zaprzecza wcześniejszej walce o praworządność i może pogłębić chaos. Zaapelowała o stosowanie konstytucji i nieprzymykanie oka na problem neosędziów.
To nie jest ustawa incydentalna, to jest ustawa niefortunna, bo incydentalna kolaboracja ze złem jest złem. (O ustawie i jej charakterze)
O ważności wyborów nie mogą orzekać neosędziowie. (O sednie problemu)
Po prostu proponuję, żebyśmy nie pogłębiali chaosu, bo od mieszania herbaty nie robi się ona słodsza, robi się bardziej mętna. (Metafora o konsekwencjach działań)
Obawiam się takiej sytuacji, że jak raz zamieszamy, raz przymkniemy oko w sprawie neosędziów - jak zresztą sam pan marszałek Hołownia komunikował: prezydencie, pan przymknie oko, to my też na chwilę, na sekundkę to oko przymkniemy - i w jakimś takim incydentalnym bycie jednorazowo uznamy, że ci neosędziowie to właściwie to nie jest problem... (O niebezpieczeństwie precedensu)
Poseł z klubu Polska 2050 - Trzecia Droga wyraził poparcie dla rządowego projektu zmian w ustawach podatkowych. Podkreślił, że celem projektu jest ułatwienie prowadzenia działalności gospodarczej poprzez utrzymanie i obniżenie VAT-u na niektóre towary, takie jak wyroby medyczne czy towary rolnicze. Zaznaczył, że choć zmiany są marginalne, to istotne dla przedsiębiorców. Poseł zapowiedział głosowanie swojego klubu za przyjęciem ustawy, jednocześnie zgłaszając poprawkę dotyczącą wsparcia dla instytutów badawczych.
Celem nas wszystkich tutaj powinno być przede wszystkim ułatwienie prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce.
Możemy mówić o tym, że ten projekt wprowadza zmiany marginalne, oczywiście, tak, ale są to zmiany istotne z punktu widzenia polskich przedsiębiorców.
Chodzi o utrzymanie tego 8-procentowego VAT-u dla wyrobów medycznych bezterminowo, utrzymanie 8-procentowego VAT-u dla towarów rolniczych, 0%-procentowa stawka VAT-u dla statków rolniczych i łodzi ratunkowych i obniżenie z 23% na 5% tych alternatywnych rozwiązań dla kobiet.