Kandydat na członka Trybunału Stanu - Pan Józef Zych.
Kandydat na członka Trybunału Stanu - Pan Marcin Radwan-Röhrenschef.
Kandydat na członka Trybunału Stanu - Pani Kamila Ferenc.
Kandydat na członka Trybunału Stanu - Pan Maciej Miłosz.
Kandydat na członka Krajowej Rady Sądownictwa - poseł Tomasz Zimoch.
Absolwent Akademii Ekonomicznej w Poznaniu. Ukończył również programy Szkoła Liderów Społeczeństwa Obywatelskiego oraz Leadership Academy for Poland. Współtworzył i kierował lokalnym stowarzyszeniem zajmującym się realizacją projektów na rzecz gminy Płużnica. W 2006 bez powodzenia kandydował na urząd wójta Płużnicy, przegrywając w drugiej turze głosowania. Został natomiast wybrany na tę funkcję w kolejnych wyborach samorządowych w 2010. Z powodzeniem ubiegał się o reelekcję w 2014 i 2018. W 2019 bez powodzenia kandydował na posła z ostatniego miejsca na liście Koalicji Obywatelskiej w okręgu toruńskim, otrzymując 3983 głosy. Dołączył później do Polski 2050 Szymona Hołowni, objął funkcję sekretarza partii w regionie kujawsko-pomorskim. W wyborach parlamentarnych w 2023 uzyskał mandat posła…
145
5
0
Brak członkostwa w komisjach
Poseł z okazji Światowego Dnia Wyborów podkreślił znaczenie demokracji i odpowiedzialności obywatelskiej, podziękował osobom zaangażowanym w proces wyborczy i zachęcił do udziału w wyborach prezydenckich. Zaapelował do prezydenta Dudy o podpisanie ustawy incydentalnej dotyczącej orzekania o ważności wyborów.
Wolne, uczciwe i powszechne wybory stanowią podstawę każdego demokratycznego państwa.
To właśnie obywatele decydują o kierunku rozwoju swojego kraju, kształcie polityki oraz stosunkach międzynarodowych.
Przy okazji Światowego Dnia Wyborów apeluję do prezydenta Andrzeja Dudy o podpisanie uchwalonej przez Sejm RP tzw. ustawy incydentalnej, zgodnie z którą o ważności wyboru prezydenta w 2025 r. ma orzekać 15 sędziów najstarszych stażem w Sądzie Najwyższym, a nie, jak dotychczas, Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych.
Poseł z Polska 2050 - Trzecia Droga popiera projekt ustawy o unijnej sieci danych dotyczących zrównoważenia gospodarstw rolnych (FSDN), który ma na celu dostosowanie polskiego prawa do wymogów UE w zakresie zbierania danych z gospodarstw rolnych. System jest dobrowolny, ale będzie kosztował budżet państwa dodatkowe środki, mimo wsparcia z UE. Poseł podkreśla korzyści płynące z bardziej szczegółowych danych dla zarządzania sektorem rolnym.
Można by powiedzieć, że to wzrost biurokracji, a obecnie w Unii Europejskiej dużo mówi się o deregulacji. (Poseł zauważa potencjalny paradoks zwiększania biurokracji w kontekście unijnych dążeń do deregulacji)
Klub Parlamentarny Polska 2050 - Trzecia Droga jest za tym, aby dalej procedować nad tym projektem ustawy. (Poseł deklaruje poparcie klubu dla dalszych prac nad projektem ustawy)
Poseł z Polska2050-TD argumentował za potrzebą unijnego systemu danych dla rolnictwa, podkreślając korzyści dla polskich rolników wynikające z członkostwa w UE i zapytał ministra o szczegóły praktycznego funkcjonowania systemu.
System, o którym dzisiaj mówimy, funkcjonuje w Europie od 1965 r., umożliwia podejmowanie decyzji i jest przydatny również dla polskiego rządu. (Podkreślając długotrwałe funkcjonowanie i użyteczność systemu)
Polskie rolnictwo skorzystało na tym, że jesteśmy w Unii Europejskiej. Rolnicy są największymi beneficjentami, jeśli chodzi o uzyskaną pomoc. (Argumentując o korzyściach z członkostwa w UE)
Wie pan, o ile zmniejszyła się liczba gospodarstw w Polsce? (Pytanie posła Fritza, które podważa argumentację posła Skonieczki)
Poseł Marcin Skonieczka mówił o znaczeniu wyzwolenia Pomorza i Torunia, podkreślając rolę Morza Bałtyckiego dla polskiej gospodarki i bezpieczeństwa w kontekście rywalizacji NATO z Rosją. Apelował o wsparcie dla rozwoju Sił Zbrojnych i współpracy w regionie.
Dzisiaj naszym obowiązkiem jest zadbanie o to, żeby Morze Bałtyckie było miejscem, które sprzyja rozwojowi naszej gospodarki, które jest oknem na świat dla naszej gospodarki. (Poseł podkreśla ekonomiczne znaczenie Morza Bałtyckiego dla Polski)
Po wejściu do NATO Finlandii w 2023 r. i Szwecji w 2024 r. jest to również kluczowe miejsce rywalizacji NATO z Rosją. (Poseł wskazuje na strategiczne znaczenie Morza Bałtyckiego w kontekście geopolitycznym)
Poseł Marcin Skonieczka uczcił pamięć zmarłego wójta gminy Płużnica, Janusza Marcinkowskiego, podkreślając jego zasługi dla lokalnej społeczności i pasję do kronikarstwa. Zaapelował o ochronę kronik dokumentujących przeszłość. Złożył kondolencje rodzinie zmarłego.
Nie wystarczy tylko zrobić, co swoje, i odejść. Trzeba to udokumentować, aby ci, którzy będą następni w szeregu, mogli zajrzeć do dokumentów i zobaczyć, co z czego się wzięło i jak to wyglądało. (Słowa Janusza Marcinkowskiego, cytowane przez posła, podkreślające wagę dokumentowania historii.)
Pan marszałek Szymon Hołownia dzisiaj wyjaśniał, że prowadzi postępowanie wyjaśniające i dba o wszystkich posłów, niezależnie od tego, z jakiej partii, z jakiego klubu pochodzą. (Początek wypowiedzi posła, nawiązujący do wcześniejszych wydarzeń w Sejmie.)