Poselski projekt uchwały w sprawie ustanowienia Dnia Pamięci Ofiar Zagłady Osób z Zaburzeniami Psychicznymi na terenach okupowanej Polski podczas II wojny światowej.
Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy - Kodeks karny.
Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o ochotniczych strażach pożarnych oraz niektórych innych ustaw.
Poselski wniosek o odwołanie ze stanowiska członka Komisji do spraw reprywatyzacji nieruchomości warszawskich - Pana Łukasza Kondratko.
Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o drogach publicznych.
Przedstawiony przez Prezydium Sejmu projekt uchwały w sprawie powołania i wyboru składu osobowego Komisji Nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektów ustaw dotyczących rynku pracy oraz cudzoziemców przebywających na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Przedstawiony przez Prezydium Sejmu wniosek w sprawie zmian w składach osobowych komisji sejmowych.
Przedstawiony przez Prezydium Sejmu projekt uchwały w sprawie powołania i wyboru składu osobowego Komisji Nadzwyczajnej do spraw działań przeciwpowodziowych i usuwania skutków powodzi z roku 2024.
Przedstawiony przez Prezydium Sejmu wniosek w sprawie zmian w składach osobowych komisji sejmowych.
Przedstawiony przez Prezydium Sejmu wniosek w sprawie zmian w składach osobowych komisji sejmowych.
Ukończył studia na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. W 2002 na tej samej uczelni na podstawie rozprawy zatytułowanej Interwencjonizm państwowy w polskiej polityce rolnej w procesie integracji z Unią Europejską uzyskał stopień doktora nauk humanistycznych w zakresie nauk o polityce. W 2014 uzyskał stopień doktora habilitowanego nauk społecznych w zakresie nauk o polityce na podstawie dorobku naukowego i rozprawy pt. Polityka regionalna Unii Europejskiej a rozwój polskich regionów – studium przypadku. Ukończył także studia podyplomowe z zakresu badań i analiz strategicznych w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie oraz MBA w Collegium Humanum – Szkole Głównej Menedżerskiej w Warszawie. Jako nauczyciel akademicki związany z Uniwersytetem Zielonogórskim, na którym ob…
18
5
0
Brak członkostwa w komisjach
Poseł wygłosił oświadczenie na temat projektu ustawy o zmianie systemu wizowego i ustawy o cudzoziemcach. Podkreślił wagę debaty dla przyszłości Polski i jej rozwoju. Wskazał na brak rąk do pracy w Polsce (1,2 mln osób) i jednocześnie dużą liczbę ubezpieczonych i zarejestrowanych w ZUS cudzoziemców (ponad 1,1 mln). Zaapelował o ustawę, która umożliwi cywilizowane przyjmowanie uchodźców, z jednoczesną weryfikacją i efektywnością procesu.
Z jednej strony brakuje nam ponad 1 mln osób, 1 mln rąk do pracy, dokładnie 1,2 mln osób, m.in. 150 tys. kierowców i 200 tys. pracowników budowlanych.
Ale z drugiej strony mamy dane Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, że 1 177 452 osoby są ubezpieczone i są zarejestrowane w systemie w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.
Chodzi o to, panie ministrze, żeby ta ustawa z jednej strony uwzględniała i w sposób cywilizowany pozwalała przyjmować uchodźców, właściwie ich weryfikując, ale żeby ten proces, tak jak pan minister zasugerował, był niezwykle efektywny, krótki i żeby uwzględniał ewentualne zagrożenia.
Poseł przedstawił stanowisko swojego klubu w sprawie projektu ustawy o zmianie warunków prowadzenia działalności gospodarczej. Wyraził uznanie dla polskich przedsiębiorców i podkreślił potrzebę kompleksowego podejścia do tematu. Zaznaczył, że niektóre rozwiązania zawarte w projekcie już funkcjonują, ale poparł zwłaszcza te dotyczące relacji przedsiębiorców z administracją skarbową. Zaapelował o współpracę z ministerstwami i przedsiębiorcami w celu wypracowania spójnej koncepcji.
Im silniejszy sektor polskiej gospodarki, im silniejsze polskie podmioty, a jest ich ponad 5 mln, dokładnie 5155 tys., tym większa baza podatkowa.
Im większe sukcesy, im większa rentowność polskich podmiotów gospodarczych, tym zamożniejszy budżet państwa polskiego.
Im zamożniejszy budżet państwa polskiego, tym szczodrzej możemy realizować ważne polityki publiczne w państwie polskim, co jest niezwykle istotne.
Poseł skrytykował polityczne przepychanki podczas dyskusji o prezydencji w UE, apelując o kompromis. Zaznaczył, że Polska powinna inspirować UE swoimi problemami. Odnosząc się do wypowiedzi posłanki, poseł podkreślił jednomyślne poparcie dla Donalda Tuska na szefa Rady Europejskiej, z wyjątkiem jednej siły politycznej.
Z dużą przykrością przyglądam się tym wyrazom entuzjazmu, okrzykom radości, kiedy jedna strona sali politycznej dołoży liderowi drugiej strony sali politycznej i odwrotnie. (Poseł wyraża niezadowolenie z politycznych przepychanek podczas omawiania ważnej kwestii prezydencji w UE)
Wydaje mi się, proszę państwa, nie tylko mi się wydaje, jestem pewien, że w tych kwestiach powinniśmy raczej szukać kompromisu i budować porozumienie, tak aby Polska mogła budować swoją narrację przez te pół roku i podejmować te kwestie i te wątki, które są niezwykle ważne z punktu widzenia budowania spójności wewnątrz Unii Europejskiej. (Poseł apeluje o współpracę i kompromis w kwestiach europejskich)
Jeżeli chodzi o tę drobną satysfakcję i ten styl retoryki, który zaproponowała pani poseł, to chcę powiedzieć, pani poseł, że liderzy państw członkowskich Unii Europejskiej co do osoby Donalda Tuska byli zgodni wszyscy jednomyślnie poparli go jako szefa Rady Europejskiej. (Poseł odnosi się do wcześniejszej wypowiedzi i podkreśla poparcie dla Donalda Tuska na arenie europejskiej)
Poseł wygłosił krótkie wystąpienie, w którym skierował dwa pytania do posła sprawozdawcy, Ryszarda Petru, dotyczące projektu ustawy o zmianie warunków prowadzenia działalności gospodarczej. Pierwsze pytanie dotyczyło oceny skutków regulacji dla budżetu państwa i rozwoju polskich firm. Drugie dotyczyło koordynacji prac nad projektem z innymi propozycjami deregulacyjnymi, zwłaszcza tymi przedstawionymi przez ministra rozwoju i technologii. Poseł zakończył życzeniami powodzenia dla polskich przedsiębiorców i posła sprawozdawcy.
Jakie będą skutki dla budżetu państwa?
Z drugiej strony warto się pokusić o zestawienie, które pokaże, w jaki sposób one wpłyną na rozwój polskich podmiotów gospodarczych.
Poseł wygłosił krytyczną wypowiedź wobec projektu ustawy o cenach energii, zarzucając Prawu i Sprawiedliwości zaniedbania w tym obszarze przez ostatnie 8 lat rządów. Wskazał m.in. na spadek nakładów na modernizację systemów OSD, bagatelizowanie energii wiatrowej i prosumentów jako przyczyny obecnych wysokich cen energii.
Co robiliście państwo przez ostatnie 8 lat?
Po 8 latach wstydzilibyście się państwo przedkładać taki projekt.