Kandydat na członka Trybunału Stanu - Pani Kamila Ferenc.
Kandydat na stanowisko Rzecznika Praw Dziecka - Pani Monika Horna-Cieślak.
Kandydat na członka Państwowej Komisji do spraw przeciwdziałania wykorzystaniu seksualnemu małoletnich poniżej lat 15 - Pani Karolina Maria Bućko.
Poselski wniosek w sprawie wyboru pana Donalda Franciszka Tuska na Prezesa Rady Ministrów.
Kandydat na stanowisko Wicemarszałka Sejmu RP - poseł Włodzimierz Czarzasty.
W 1996 ukończył studia w Szkole Głównej Handlowej (finanse i bankowość), a w 1997 na Uniwersytecie Warszawskim (prawo). Od czerwca do sierpnia 1996 był stypendystą naukowym w Wiedniu w Wirtschaftsuniversität Wien. Odbył aplikację w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie, uzyskując uprawnienia radcy prawnego. W 2023 został wpisany na listę adwokatów (jako adwokat niewykonujący zawodu). W latach 1997–1999 był przewodniczącym Parlamentu Studentów Rzeczypospolitej Polskiej, wchodził w skład Prezydium Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego. Był członkiem komisji ds. kredytów i pożyczek studenckich przy MEN. W 1998 startował bez powodzenia w wyborach samorządowych w Warszawie z listy Unii Wolności. Od 1995 do 1997 zajmował stanowisko pełnomocnika rektora SGH, był w tym okresie asystentem stażys…
37
5
0
Brak członkostwa w komisjach
Poseł wygłosił oświadczenie popierające plan reformy sądownictwa ministra Adama Bodnara, który obejmuje m.in. zwiększenie liczby asystentów sędziów, certyfikację biegłych i przyspieszenie spraw frankowych. Szczegółowo omówił też plan reewaluacji neosędziów.
Minister Adam Bodnar przedstawił kompleksowy plan reformy sądownictwa składający się z dziesięciu filarów mających na celu usprawnienie funkcjonowania sądów oraz przywrócenie zaufania obywateli do wymiaru sprawiedliwości. (Poseł rozpoczyna od przedstawienia głównego tematu oświadczenia - planu ministra Bodnara)
Poseł wygłosił oświadczenie dotyczące priorytetów polskiej prezydencji w Radzie UE. Wymienił wsparcie dla Ukrainy, politykę wobec Rosji i Białorusi oraz wzmacnianie bezpieczeństwa UE jako główne cele. Zaapelował o ponadpartyjne wsparcie dla działań prezydencji.
Polska, przygotowując się do prezydencji w Radzie Unii Europejskiej w pierwszej połowie 2025 r., stoi przed wyjątkowym zadaniem. (Wprowadzenie do tematu i podkreślenie wagi prezydencji)
Aktywne działania na rzecz wsparcia Ukrainy, zarówno politycznego, jak i gospodarczego, są naszym moralnym obowiązkiem i strategiczną koniecznością. (Mocne stwierdzenie o potrzebie wsparcia Ukrainy)
Polska prezydencja to nie tylko ogromne wyzwanie, ale także szansa na umocnienie pozycji naszego kraju w Europie i na świecie. (Podkreślenie znaczenia prezydencji dla Polski)
Poseł odczytał oświadczenie w sprawie spotkania wielkiej piątki w Berlinie, podkreślając jedność europejskich partnerów we wspieraniu Ukrainy politycznie, gospodarczo i militarnie. Potwierdzono poparcie dla integracji Ukrainy z UE i NATO, zobowiązano się do zwiększenia pomocy oraz podkreślono wagę odbudowy Ukrainy po wojnie.
Bezpieczeństwo Ukrainy jest bezpieczeństwem Europy. (Podkreślenie wagi solidarności z Ukrainą)
Naszym wspólnym obowiązkiem jest nie tylko wsparcie Ukrainy w jej walce, ale także budowanie silnej i zjednoczonej architektury bezpieczeństwa opartej na zasadach prawa międzynarodowego. (Apel o zjednoczenie i budowę silnego systemu bezpieczeństwa)
Poseł wyraził aprobatę dla programu polskiej prezydencji w Radzie UE, podkreślając jego kompleksowość i ambicje Polski. Zaznaczył priorytety takie jak bezpieczeństwo, wsparcie Ukrainy, transformacja energetyczna i spójność społeczna. Poseł wyraził przekonanie, że realizacja programu wzmocni Polskę i UE.
Jest to dla nas niezwykle ważny czas, by pokazać, że Polska potrafi nie tylko skutecznie przewodzić unijnym projektom, ale również wyznaczać nowe standardy współpracy i jedności w obliczu wspólnych wyzwań. (Odniesienie do znaczenia polskiej prezydencji w UE)
Wspólnota Europejska opiera się na poszanowaniu demokracji, wolności i równości, a promowanie tych zasad przez Polskę w trakcie prezydencji ma szczególne znaczenie w obliczu współczesnych wyzwań geopolitycznych i społecznych. (Podkreślenie wartości UE i roli Polski w ich promowaniu)
Polska jako państwo członkowskie musi być liderem w budowie nowoczesnej i zrównoważonej gospodarki, czego wyrazem są przedstawione inicjatywy. (Odniesienie do roli Polski w transformacji energetycznej)
Polska prezydencja jest dla nas wielką szansą na pokazanie, że potrafimy skutecznie przewodzić pracom unijnym, budować jedność i solidarnie odpowiadać na wspólne wyzwania. (Podsumowanie znaczenia prezydencji dla Polski i UE)
Poseł skrytykował decyzję Węgier o przyznaniu azylu politycznego Marcinowi Romanowskiemu, podkreślając, że podważa to współpracę w UE i zasady praworządności. Poseł zasugerował możliwość skierowania sprawy do Trybunału Sprawiedliwości UE, jeśli dialog nie przyniesie rezultatów. Podkreślił, że walka z korupcją jest obowiązkiem każdego państwa demokratycznego.
Postępowanie prowadzone przez polski wymiar sprawiedliwości w tej sprawie, podobnie jak w każdej innej, opiera się na zasadach obiektywizmu oraz niezależności i wyklucza motywacje polityczne. (Poseł podkreśla niezależność polskiego wymiaru sprawiedliwości)
Decyzja Węgier o przyznaniu azylu politycznego osobie oskarżonej o tego rodzaju przestępstwa budzi poważne zastrzeżenia i podważa podstawowe zasady współpracy państw członkowskich Unii Europejskiej. (Poseł krytykuje decyzję Węgier)
Jeśli jednak dialog nie przyniesie rezultatów, to Polska ma prawo rozważyć skierowanie sprawy do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej na podstawie art. 259 Traktatu o funkcjonowaniu UE, aby chronić zasadę praworządności. (Poseł sugeruje możliwość skierowania sprawy do TSUE)