Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora.
Poselski projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie rozpoznawania przez Sąd Najwyższy spraw, związanych z wyborami Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej oraz wyborami uzupełniającymi do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, zarządzonymi w 2025 r.
Poselski projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy warunków prowadzenia działalności gospodarczej.
Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o drogach publicznych.
Poselski projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o finansowym wsparciu tworzenia lokali socjalnych, mieszkań chronionych, noclegowni i domów dla bezdomnych, ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego oraz niektórych innych ustaw.
Przedstawiony przez Prezydium Sejmu wniosek w sprawie zmian w składach osobowych komisji sejmowych.
Przedstawiony przez Prezydium Sejmu wniosek w sprawie zmian w składach osobowych komisji sejmowych.
Przedstawiony przez Prezydium Sejmu wniosek w sprawie zmian w składach osobowych komisji sejmowych.
Przedstawiony przez Prezydium Sejmu wniosek w sprawie zmian w składzie osobowym Komisji Śledczej do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości czynności operacyjno rozpoznawczych podejmowanych m.in. z wykorzystaniem oprogramowania Pegasus przez członków Rady Ministrów, służby specjalne, Policję, organy kontroli skarbowej oraz celno skarbowej, organy powołane do ścigania przestępstw i prokuraturę w okresie od dnia 16 listopada 2015 r. do dnia 20 listopada 2023 r.
Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o samorządzie gminnym oraz ustawy o funduszu sołeckim.
W 2005 został absolwentem prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 2009 ukończył aplikację adwokacką. W 2010 podjął praktykę w zawodzie adwokata – początkowo w ramach własnej kancelarii, następnie w spółce partnerskiej. Zaangażował się w działalność polityczną w strukturach Polski 2050 Szymona Hołowni. W wyborach parlamentarnych w 2023 był liderem listy koalicji Trzecia Droga w okręgu chrzanowskim. Uzyskał mandat posła X kadencji, zdobywając 19 630 głosów (5,38% oddanych głosów w okręgu). W styczniu 2024 powołany na wiceprzewodniczącego sejmowej komisji śledczej ds. wykorzystania oprogramowania Pegasus, a w czerwcu tego samego roku został przewodniczącym Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka. 11 września 2024 objął funkcję przewodniczącego klubu parlament…
39
5
0
Brak członkostwa w komisjach
Poseł wygłosił przemówienie na temat projektu ustawy zmieniającej Kodeks postępowania karnego w zakresie tymczasowego aresztowania. Przedstawił argumenty za wprowadzeniem zmian, podkreślając potrzebę ograniczenia automatyzmu w stosowaniu aresztu i wzmocnienia kontroli sądowej. Zaznaczył, że projekt został opracowany w oparciu o konsultacje i ma na celu humanitaryzację stosowania tymczasowego aresztowania.
Problem tymczasowego aresztowania jest problemem systemowym i to tak naprawdę wiemy. (Poseł rozpoczyna wypowiedź od mocnego stwierdzenia, podkreślając wagę problemu)
Ten projekt, który zrodził się także z mojej praktyki, to jest ten projekt, to jest to dziecko, dla którego przyszedłem do Sejmu, dla którego chcę moją wiedzę praktyczną przykuwać w tę wiedzę, którą później będziemy mogli stosować w salach sądowych. (Poseł ujawnia osobiste zaangażowanie w projekt, nadając mu emocjonalny wydźwięk)
Sąd mówi: ma pan godzinę, a ja muszę przejrzeć 300 tomów. (Poseł przytacza przykład z własnej praktyki, ilustrujący problemy z dostępem do akt)
Poseł wygłosił oświadczenie dotyczące projektu ustawy o zmianie Kodeksu postępowania karnego, podkreślając jego szerokie konsultacje społeczne i potrzebę doprecyzowania przepisów dotyczących tymczasowego aresztowania, aby zapewnić stosowanie go jako ostateczności. Zwrócił uwagę na konieczność digitalizacji akt, by usprawnić pracę prokuratury.
Ten projekt został bardzo szeroko skonsultowany przez obywateli. To był pierwszy projekt, który podlegał konsultacjom społecznym on-line i został on skonsultowany przez prawie 400 osób. (Poseł podkreśla zakres konsultacji społecznych)
Nie możemy zasłaniać się zabieraniem obywatelowi wolności. (Mocne zakończenie wypowiedzi, apelujące do sumienia)
Poseł wygłosił krytyczną opinię na temat postawy opozycji odnośnie projektu ustawy o wyborach prezydenckich, porównując ich do 'trzech małpek'. Zarzucił im brak chęci do konstruktywnej dyskusji i skupienie się na odrzucaniu kolejnych artykułów projektu, zamiast wzięcia odpowiedzialności za ważną kwestię wyboru głowy państwa. Podkreślił, że projekt jest zgodny z konstytucją, wskazując na artykuł 129, który mówi o roli Sądu Najwyższego w stwierdzaniu ważności wyborów.
Wy jesteście jak te trzy małpki - nic nie słyszę, nic nie widzę, nic dobrego nie powiem.
My słyszymy, że kwestionowana jest przez część obywateli izba, która ma stwierdzać ważność wyborów głowy państwa, prezydenta, zwierzchnika Sił Zbrojnych.
Przeczytajcie poprawkę, nie bądźcie głusi i weźcie za to odpowiedzialność na swoje barki.
Poseł przedstawił projekt ustawy dostosowującej polskie prawo do wymogów Prokuratury Europejskiej, podkreślając jej znaczenie w walce z przestępczością finansową i wzmocnieniu pozycji Polski w UE. Nowe przepisy umożliwią pełne uczestnictwo polskich prokuratorów w śledztwach prowadzonych przez Prokuraturę Europejską. Poseł zaapelował o przyjęcie ustawy.
Jest to krok milowy dla polskiego systemu prawnego, który otwiera tak naprawdę nowy rozdział skutecznej ochrony interesów finansowych całej Unii Europejskiej, w której przecież jest i Polska, panie pośle. (Otwarcie wypowiedzi, podkreślenie wagi projektu dla Polski i UE)
Wysoka Izbo, przystąpienie Polski do Prokuratury Europejskiej to nie tylko formalność. To sygnał, że nasz kraj aktywnie wspiera działania zmierzające do ograniczenia nadużyć finansowych na terenie całej Unii Europejskiej. (Podkreślenie znaczenia przystąpienia Polski do Prokuratury Europejskiej)
I panie pośle, przykład Węgier to bardzo zły przykład. (Krytyka przykładu Węgier w kontekście współpracy z Prokuraturą Europejską)
Poseł skrytykował Izbę Kontroli Nadzwyczajnej SN za podważany status i zagrożenie dla procesu wyborczego, argumentując, że nie powinna ona orzekać o ważności wyborów prezydenckich. Zaproponował projekt ustawy mający na celu odsunięcie tej izby od spraw wyborczych i zaapelował o współpracę w komisji sejmowej.
I teraz moje pytanie Czy nie powinna się nam wszystkim zapalić czerwona lampka? Czy weryfikację prawidłowości wyborów na najważniejszy urząd w państwie, na urząd prezydenta, możemy oddać izbie, której status jest podważany nie tylko przez sądy polskie, ale także przez sądy międzynarodowe?
Ja wiem, że waszym celem jest budowanie chaosu, że waszym celem jest robienie jak największego bałaganu dla swojego partykularnego interesu... (Głos z sali To wy bałagan robicie.) ...co niestety zobaczyliśmy przy sprawie... Po co wam była ta izba i po co ten bałagan tworzycie?
A kto się z tego będzie cieszył, jak będzie tak wglądała destabilizacja naszego kraju? Władimir Władimirowicz Putin. Putin będzie się cieszył z tego, jemu to będzie na rękę - destabilizacja naszego kraju.
Zastanówcie się, czy wy jesteście w stanie wziąć za to odpowiedzialność. My nie i dlatego właśnie złożyliśmy projekt tej ustawy.