Poselski projekt uchwały w 500. rocznicę Hołdu Pruskiego.
Kandydat na stanowisko sędziego Trybunału Konstytucyjnego - Pan Artur Kotowski.
Kandydat na stanowisko sędziego Trybunału Konstytucyjnego - Pan Marek Ast.
Poselski projekt uchwały w sprawie budowy Muzeum Pamięci Ofiar Rzezi Wołyńskiej oraz Centrum Prawdy i Pojednania im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Chełmie.
Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w latach 2023-2025 oraz niektórych innych ustaw.
W 1980 ukończył studia polonistyczne na Uniwersytecie Wrocławskim. Pracował w Poczcie Polskiej, gdzie zajmował się m.in. marketingiem. Był rzecznikiem prasowym okręgu dolnośląskiego tej instytucji. Był redaktorem m.in. „Nowego Świata” i „Herolda Dolnośląskiego”. Od 1980 działał w NSZZ „Solidarność”, był członkiem redakcji „Solidarności Dolnośląskiej”. W czasie stanu wojennego został na około pół roku internowany. Uczestniczył w wydawaniu podziemnej prasy, m.in. „Solidarności Dolnośląskiej” wydawanej przez Solidarność Walczącą, a także sam publikował w drugim obiegu. W 1989 działał w lokalnym Komitecie Obywatelskim. W 1990 był współzałożycielem Porozumienia Centrum. Zasiadał w zarządzie wojewódzkim i naczelnym sądzie partyjnym tego ugrupowania. W połowie lat 90. zrezygnował z aktywności po…
11
5
0
Brak członkostwa w komisjach
Poseł przedstawił stanowisko swojego klubu wobec sprawozdania Rady Języka Polskiego, chwaląc raport za profesjonalizm i obiektywizm. Podkreślił, że język władzy w czasie pandemii był spokojny i apolityczny, a metaforyka walki służyła mobilizacji społecznej. Poseł zaapelował o wzmocnienie finansowe Rady, by mogła realizować ustawowe zadania, zwracając uwagę na potrzebę przeciwdziałania wulgaryzacji języka. Zaznaczył jednak, że niepokoi go ideologizacja rady i forsowanie niektórych rozwiązań językowych, jak np. feminatywów, które jego zdaniem łamią zasady języka polskiego.
Ciekawe, czy są mężczyznolożki?
Ciekawe też, jak utworzyć feminatyw od słowa przechodzień.
Konkluzja z mojej strony jest taka, że język władzy nie był nadmiernie emocjonalny, a także nie odbiegał od tego, jak w pandemii mówili politycy w innych krajach.
Forsowane są jakieś wynalazki dotyczące płciowej neutralności czy trzeciej płci i często te nowe wynalazki, w moim przekonaniu, łamią dosyć brutalnie zasady polskiego języka, pisowni polskiej czy w ogóle fundamenty naszego języka.