Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw.
Rządowy projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami.
Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych oraz niektórych innych ustaw.
Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o Narodowym Instytucie Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.
Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw.
Rządowy projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami.
Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o Radzie Ministrów oraz niektórych innych ustaw.
Poselski projekt uchwały w sprawie zobowiązania Rządu RP do jednostronnego wypowiedzenia Paktu Migracyjnego.
Rządowy projekt ustawy o unijnej sieci danych dotyczących poziomu zrównoważenia gospodarstw rolnych (FSDN).
Poselski wniosek w sprawie wyboru pana Donalda Franciszka Tuska na Prezesa Rady Ministrów.
Donald Franciszek Tusk (ur. 22 kwietnia 1957 w Gdańsku) – polski polityk i historyk. W latach 2007–2014 i od 2023 prezes Rady Ministrów stojący na czele swojego pierwszego, drugiego i trzeciego gabinetu. Jest osobą najdłużej sprawującą urząd premiera w III RP. Uczestnik opozycji demokratycznej w PRL. Współzałożyciel Kongresu Liberalno-Demokratycznego (1990) oraz Platformy Obywatelskiej (2001). Przewodniczący KLD (w latach 1991–1994) oraz PO (w latach 2003–2014 i od 2021), pełniący obowiązki przewodniczącego PO w 2021. W latach 2014–2019 przewodniczący Rady Europejskiej, w latach 2019–2022 przewodniczący Europejskiej Partii Ludowej. Poseł na Sejm I, IV, V, VI, VII i X kadencji (1991–1993, 2001–2014, od 2023), w latach 1997–2001 senator i wicemarszałek Senatu IV kadencji, w latach 2001–2005…
14
5
0
Brak członkostwa w komisjach
Premier Tusk bronił minister Kotuli przed wotum nieufności, krytykując wniosek jako absurdalny i atakujący kobiety. Następnie zaapelował o jedność w obliczu zagrożeń geopolitycznych, wzywając do porozumienia ponad podziałami w kwestiach bezpieczeństwa Polski i potępiając usprawiedliwianie rosyjskiej agresji.
I zawsze jak na was patrzę, to przypomina mi się jedna z książek z cyklu ˝Millennium˝ Larssona. Nie wiem, czy pamiętacie ˝Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet˝. (Premier porównuje mentalność wnioskodawców do tytułu książki Larssona)
Bo dowiedzieliśmy się od wnioskodawcy, że Fundusz Sprawiedliwości i PiS w ramach tego funduszu dobrze działali, bo nie wszystko ukradli. (Premier ironicznie cytuje argumentację wnioskodawców)
Słyszałem dzisiaj też te słowa pod moim adresem kula w łeb. Nie wiem, jak się z tym czujecie. Nie wiem, jak się czujecie z tym, że wasza posłanka publikuje zdjęcia z napisem: śmierć bandzie Tuska. Jak słyszę po odgłosach, nadal się z tym dobrze czujecie. (Premier reaguje na groźby i agresywne hasła kierowane pod jego adresem)
Wiecie, gdybym miał taki temperament, charakter i takie metody działania jak poseł Jarosław Kaczyński, to pewnie powiedziałbym z tej mównicy: wszyscy jesteście ruskimi agentami. (Premier komentuje poziom agresji w polityce)
Premier omówił sytuację międzynarodową i bezpieczeństwo Polski, podkreślając zmiany w polityce USA wobec Ukrainy i Rosji. Zaznaczył potrzebę wzmocnienia europejskiej obronności i polskiej armii, w tym rozważenie wycofania się z niektórych konwencji dotyczących broni. Premier apelował o konsensus polityczny i jedność w dążeniu do bezpieczeństwa Polski, akcentując rolę Polski jako bastionu europejskiej fortyfikacji.
Dzisiaj sytuacja Polski obiektywnie i przede wszystkim sytuacja Ukrainy jest trudniejsza niż kilka miesięcy temu i musimy sobie z tym faktem poradzić. (Premier podkreśla pogorszenie sytuacji Polski i Ukrainy)
Polska dała dowód w ostatnich latach - i to jest też ten element konsensusu, a więc także poprzednich rządów i naszych rządów - że jest zdeterminowana, jeśli chodzi o wzmacnianie swojej siły obronnej. (Premier akcentuje determinację Polski we wzmacnianiu obronności)
500 mln Europejczyków błaga 300 mln Amerykanów, żeby chronili nas przed 140 mln Rosjan, którzy od 3 lat nie są w stanie sobie poradzić z 40 mln Ukraińców. (Premier przedstawia dysproporcję sił w Europie)
Rosja będzie bezradna wobec zjednoczonej Europy, kiedy my zjednoczymy nasze wysiłki także na rzecz mądrego zbrojenia. (Premier podkreśla znaczenie zjednoczenia Europy w obliczu zagrożenia rosyjskiego)
Nie chcę, żeby Polska była już kiedykolwiek przedmurzem czegoś. Mury mają być na zewnątrz nas. My mamy być w środku, mamy być bastionem, mamy być basztą tej europejskiej fortyfikacji, którą z trudem, ale właśnie zaczęliśmy budować. (Premier wyraża wizję Polski jako silnego bastionu w Europie)