Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o drogach publicznych.
Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o dniach wolnych od pracy oraz niektórych innych ustaw.
Kandydat na stanowisko Wicemarszałka Sejmu RP - poseł Włodzimierz Czarzasty.
Kandydat na członka Trybunału Stanu - Pani Kamila Ferenc.
Poselski projekt uchwały w sprawie 106. rocznicy powstania rządu Daszyńskiego.
Przedstawiony przez Prezydium Sejmu projekt uchwały w sprawie powołania i wyboru składu osobowego Komisji Nadzwyczajnej do spraw zmian w kodyfikacjach.
Przedstawiony przez Prezydium Sejmu projekt uchwały w sprawie powołania i wyboru składu osobowego Komisji Nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektów ustaw dotyczących rynku pracy oraz cudzoziemców przebywających na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Przedstawiony przez Prezydium Sejmu wniosek w sprawie zmian w składach osobowych komisji sejmowych.
Przedstawiony przez Prezydium Sejmu wniosek w sprawie zmian w składach osobowych komisji sejmowych.
Absolwentka II Liceum Ogólnokształcącego im. Generałowej Zamoyskiej i Heleny Modrzejewskiej w Poznaniu. Ukończyła filozofię na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zajęła się prowadzeniem własnej działalności gospodarczej, w tym w ramach spółek prawa handlowego. Jest aktywistką na rzecz praw kobiet, przeciwdziałania przemocy oraz równego traktowania. Współorganizatorka i koordynatorka wydarzeń związanych z Ogólnopolskim Strajkiem Kobiet, Manifą w Poznaniu oraz akcją Nazywam się miliard, jak również demonstracji antynacjonalistycznych i antyrasistowskich. Została członkinią Stowarzyszenia Kongres Kobiet, organizatorką Marszu Równości w Poznaniu oraz współpracowniczką Stowarzyszenia Grupa Stonewall. Była członkinią partii Twój Ruch. Kandydowała bez powodz…
78
5
0
Brak członkostwa w komisjach
Posłanka wygłosiła ostre przemówienie krytykujące mowę nienawiści i jej usprawiedliwianie wolnością słowa. Wyraziła poparcie dla projektu nowelizacji Kodeksu karnego, zapowiadając konsekwencje dla posłów Konfederacji.
Do państwa z prawej strony, po pierwsze: zacznijcie czytać projekty ustaw, zanim zabierzecie głos w dyskusji. (Posłanka Ueberhan rozpoczyna swoją wypowiedź od ostrego zwrócenia się do prawicy)
Mowa nienawiści to nie jest wolność słowa, mowa nienawiści to przemoc, mowa nienawiści to przestępstwo motywowane uprzedzeniami. (Posłanka definiuje mowę nienawiści i jej konsekwencje)
A panowie Berkowicz i Mentzen - będą konsekwencje. (Zapowiedź konsekwencji skierowana do konkretnych posłów, po której nastąpiły oklaski)
Posłanka wygłosiła oświadczenie dotyczące sytuacji w Gruzji po wyborach. Poinformowała o swojej obecności na wyborach jako obserwator i stwierdziła, że nie były one demokratyczne. Wyraziła poparcie dla protestujących i potępiła stosowanie przemocy.
To nie były demokratyczne wybory. (Posłanka stwierdza, że wybory w Gruzji zostały sfałszowane)
Naród gruziński został okradziony z demokracji, z wolności, z prawa do samostanowienia. (Posłanka wyraża emocjonalne wsparcie dla Gruzinów)
Posłanka przedstawiła stanowisko klubu Lewica dotyczące sprawozdania Rady Ministrów z realizacji ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 w 2023 r. Sprawozdanie zostało pozytywnie zaopiniowane przez Komisję Polityki Społecznej i Rodziny i rekomendowane do przyjęcia przez Sejm.
Posłanka wygłosiła oświadczenie dotyczące projektu ustawy o mobbingu. Podkreśliła potrzebę nowelizacji archaicznej definicji mobbingu, aby lepiej chronić pracowników i pracodawców. Zapytała panią minister o działania ministerstwa w celu zwiększenia ochrony przed mobbingiem, proponowane zmiany w przepisach i etap prac nad projektem.
Potrzebujemy jasnej, zrozumiałej definicji mobbingu, która zapewni lepiej zabezpieczone i skuteczniej egzekwowane prawa osób zatrudnionych.
Jasne, precyzyjne przepisy to też szansa na ujednolicenie niejednorodnego dziś orzecznictwa.
Posłanka przedstawiła stanowisko klubu Lewicy, popierając rządowy projekt ustawy o przystąpieniu Polski do Prokuratury Europejskiej. Podkreśliła, że to ważny krok w walce z przestępczością finansową na poziomie UE i wzmocnienie współpracy międzynarodowej.
Zgodnie z wypowiedziami europejskiej prokurator generalnej nasz kraj to jeden z najważniejszych elementów Prokuratury Europejskiej, która została już przewidziana w traktacie lizbońskim i powołana na podstawie rozporządzenia Rady 2017/1939 i która jest niezależnym organem Unii Europejskiej, zapewniającym skuteczne, zsynchronizowane i jednolite ściganie przestępstw na szkodę budżetu Unii. (O znaczeniu Polski w Prokuraturze Europejskiej i jej roli w zwalczaniu przestępstw finansowych)
Przystąpienie Polski do Prokuratury Europejskiej to ważny krok na drodze przywracania praworządności i wzmacniania demokracji oraz rozwoju europejskiej Wspólnoty, pogłębianiu europejskiej integracji w ramach Unii Europejskiej. (O znaczeniu przystąpienia Polski do Prokuratury Europejskiej dla praworządności i integracji europejskiej)