Kandydat na członka Trybunału Stanu - Pani Kamila Ferenc.
Kandydat na stanowisko Rzecznika Praw Dziecka - Pani Monika Horna-Cieślak.
Kandydat na członka Państwowej Komisji do spraw przeciwdziałania wykorzystaniu seksualnemu małoletnich poniżej lat 15 - Pani Karolina Maria Bućko.
Poselski wniosek w sprawie wyboru pana Donalda Franciszka Tuska na Prezesa Rady Ministrów.
Kandydat na stanowisko Wicemarszałka Sejmu RP - poseł Włodzimierz Czarzasty.
Przedstawiony przez Prezydium Sejmu wniosek w sprawie wyboru sekretarzy Sejmu.
Przedstawiony przez Prezydium Sejmu wniosek w sprawie zmian w składach osobowych komisji sejmowych.
Przedstawiony przez Prezydium Sejmu wniosek w sprawie zmian w składach osobowych komisji sejmowych.
Córka Tadeusza i Wandy. Z wykształcenia i zawodu pielęgniarka. W 1986 ukończyła liceum medyczne, a w 2003 uzyskała magisterium z socjologii na Uniwersytecie Warszawskim. Przez ponad 35 lat zawodowo związana ze służbą zdrowia, zatrudniona m.in. w szpitalu dziecięcym. Dołączyła także do Ogólnopolskiego Związku Zawodowy Pielęgniarek i Położnych. Została członkinią zarządu lewicowego Stowarzyszenia Spójnik. Współautorka książki Polka. Stan na 2022. W 2015 zaangażowała się w działalność polityczną w ramach Partii Razem. Zasiadła w radzie krajowej tego ugrupowania (przemianowanego na Lewicę Razem). W wyborach samorządowych w 2018 bezskutecznie kandydowała na radną Warszawy z ramienia komitetu Jana Śpiewaka (otrzymała 247 głosów). W 2019 bez powodzenia ubiegała się o mandat eurodeputowanej z lis…
76
5
0
Brak członkostwa w komisjach
Posłanka poinformowała o harmonogramie posiedzeń komisji sejmowych, które odbędą się w ciągu dnia. Wśród wymienionych komisji znalazły się m.in. Komisja Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki, Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka, Komisja do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych, Komisja Finansów Publicznych, Komisja Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Komisja Obrony Narodowej, Komisja Nadzwyczajna do spraw działań przeciwpowodziowych i usuwania skutków powodzi z roku 2024, Komisja Łączności z Polakami za Granicą, Komisja do Spraw Unii Europejskiej, Komisja Kultury i Środków Przekazu, Komisja Infrastruktury, Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Komisja Ustawodawcza, Komisja Edukacji i Nauki, Komisja Mniejszości Narodowych i Etnicznych, Komisja Zdrowia, Komisja Polityki Społecznej i Rodziny, Komisja Regulaminowa, Spraw Poselskich i Immunitetowych oraz Komisja Polityki Senioralnej. Posłanka zakończyła swoje wystąpienie podziękowaniem.
Posłanka z Lewicy argumentowała za przyjęciem nowelizacji ustawy o znakach Sił Zbrojnych, podkreślając korzyści z wprowadzenia szachownicy lotniczej o niskiej widzialności, przywrócenia historycznego proporca Marynarki Wojennej oraz doprecyzowania przepisów dotyczących symboliki wojskowej. Zaznaczyła, że zmiany te są odpowiedzią na potrzeby wojska i nie generują nadmiernych kosztów. Klub Lewicy poprze nowelizację.
Wojsko Polskie, w tym Siły Powietrzne, przechodzi proces dynamicznej modernizacji.
Szachownica lotnicza w wersji o niskiej widzialności to odpowiedź na współczesne wymagania operacyjne i konieczność zwiększenia zdolności maskowania wojskowych statków powietrznych.
Przywrócenie [proporca Marynarki Wojennej], będące inicjatywą marynarzy oraz Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, to wyraz szacunku dla historii oraz dla wszystkich, którzy bronili niepodległości Polski.
Proponowana nowelizacja nie tylko porządkuje przepisy dotyczące wojskowej symboliki, ale także stanowi wyraz dbałości o pamięć historyczną oraz dostosowanie polskiej armii do współczesnych wyzwań.
Posłanka z Lewicy wyraziła brak entuzjazmu dla akcyzy na saszetki nikotynowe, ale poparła ustawę, by objąć je przepisami. Uważa, że to za mało i politycy ignorują ekspertów od uzależnień, przez co brakuje zakazów.
Mój głos za ustawą rozszerzającą katalog wyrobów akcyzowych to głos za tym, żeby nowoczesne wyroby nikotynowe nie wymykały się istniejącym przepisom. (Posłanka wyjaśnia powody poparcia ustawy, mimo braku entuzjazmu dla samego narzędzia akcyzy.)
Nie boję się głośno powiedzieć, że niestety część polityków nie słucha ekspertów społecznych, wśród których mamy także profesorów medycyny, i zamiast z całkowitym zakazem saszetek czy choćby zakazem smakowych wersji jednorazowych papierosów kończymy tylko z akcyzą. (Posłanka krytykuje brak wsłuchiwania się w głos ekspertów i wskazuje na nieskuteczność obecnych rozwiązań.)
Posłanka podziękowała pani minister za odpowiedź na pytanie dotyczące korzyści dla pracowników i pracodawców z omawianej ustawy, mimo że pytanie nie zostało formalnie zadane, ponieważ minister odpowiedziała na nie prewencyjnie w swoim wystąpieniu.
Posłanka z Lewicy zapowiedziała poparcie dla ustawy o rynku mocy, podkreślając, że to konieczność dla zapewnienia dostaw energii, ale docelowo Polska potrzebuje elektrowni jądrowej i OZE. Zaznaczyła, że rynek mocy to tylko tymczasowe rozwiązanie, a prawdziwym celem jest sprawiedliwa zielona transformacja.
Rynek mocy to cena za zaniedbania transformacyjne. (Mówiąc o przyczynach konieczności utrzymania mechanizmu rynku mocy).
To nie czas na dyskusję ˝czy˝, to nawet nie jest czas na dyskusję ˝kiedy˝, bo odpowiedź jest oczywista: tak dla atomu, i to jak najszybciej. (Podsumowując stanowisko Lewicy w sprawie energetyki jądrowej).
Jednak doraźne plastry to nie jest odpowiedzialna polityka energetyczna. (Mówiąc o tymczasowym charakterze rozwiązań takich jak rynek mocy).