Poselski projekt uchwały w sprawie 106. rocznicy powstania rządu Daszyńskiego.
Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie zwierząt.
Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy - Kodeks karny.
Poselski projekt uchwały w sprawie uczczenia 119. rocznicy stracenia Stefana Okrzei.
Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o dniach wolnych od pracy oraz niektórych innych ustaw.
Przedstawiony przez Prezydium Sejmu wniosek w sprawie zmian w składach osobowych komisji sejmowych.
Poselski wniosek o wyrażenie wotum nieufności wobec Ministra Nauki Dariusza Wieczorka.
Przedstawiony przez Prezesa Rady Ministrów wniosek w sprawie wyboru członków Rady Ministrów.
Absolwent I Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Szczecinie. Ukończył studia na Wydziale Elektrycznym Politechniki Szczecińskiej. Podczas nauki należał do Zrzeszenia Studentów Polskich. Kształcił się podyplomowo na kierunkach organizacja i zarządzanie gospodarką turystyczną oraz prawo administracyjne i samorządowe. Pracował w różnych instytucjach turystycznych, m.in. jako dyrektor oddziału w Fundacji „Almatur” i w Centralnym Ośrodku Informacji Turystycznej, a także jako dyrektor generalny Regionalnej Agencji Promocji Turystyki. Był prezesem zarządu Energetyki Szczecińskiej, członkiem zarządu spółki akcyjnej Enea, a także dyrektorem oddziału przedsiębiorstwa ENEA Operator. Zaangażował się w działalność polityczną w ramach Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Objął funkcję prz…
8
5
0
Brak członkostwa w komisjach
Poseł z Lewicy popiera projekt ustawy o podatku akcyzowym na e-papierosy, argumentując to ochroną zdrowia młodzieży i koniecznością uporządkowania rynku. Odrzuca zarzuty opozycji o fiskalnym charakterze ustawy i krytykuje poprzedni rząd za zaniedbania finansowe i brak inwestycji w bezpieczeństwo. Podkreśla wzrost popularności e-papierosów wśród młodzieży i konieczność przeciwdziałania temu zjawisku.
Otóż absolutnie tak nie jest, to nie jest główny cel tej ustawy, bo przypomnę, że wprowadzenie tego podatku spowoduje pewnie spadek o 50% sprzedaży e-papierosów, tych saszetek i tego całego asortymentu. (Poseł tłumaczy, że głównym celem ustawy nie jest fiskalizacja)
Niestety sytuacja jest taka, że musimy po prostu dzisiaj naprawiać to, co przez 8 lat zepsuliście. (Poseł krytykuje działania poprzedniej władzy)
Totalna bzdura. (Poseł ostro reaguje na zarzuty opozycji)
Połowa młodzieży w Polsce już raz zapaliła bądź pali tego typu substancje i to jest w tym wszystkim bardzo niebezpieczne. (Poseł podkreśla skalę problemu używania e-papierosów przez młodzież)
Poseł z Lewicy poparł projekt ustawy o zmianie Ordynacji podatkowej, argumentując, że uprości ona procedury podatkowe i jest odpowiedzią na problem niewdrożonych wyroków TSUE. Zaznaczył potrzebę reformy Poczty Polskiej i konieczność wypłacania odsetek od nadpłat podatkowych. Klub Lewicy popiera procedowanie nad projektem ustawy.
To jest zmiana, która rzeczywiście Polkom i Polakom ułatwi pewne sprawy dotyczące kwestii związanych z podatkami czy kwestii oprocentowania nadpłaconych podatków.
W tym zakresie jesteśmy jednym z negatywnych liderów, tak można powiedzieć, w Unii Europejskiej, bo więcej tych wyroków nie wdrożyły tylko Węgry, więc to najlepiej pokazuje, jak do 2023 r. te kwestie były traktowane.
Przypomnę tylko, że gdybyśmy tych wyroków przestrzegali, to dzisiaj mamy kolejny wyrok i 320 mln euro do zapłacenia. To są pieniądze podatników, to są pieniądze Polek i Polaków, to jest polityczna odpowiedzialność naszych poprzedników, że do tego doszło, bo wystarczyło w obszarze dotyczącym wymiaru sprawiedliwości realizować wyroki Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej i wtedy tych kar nie płacilibyśmy.
Natomiast jeżeli chodzi o kwestie związane z nadpłatami podatkowymi i kwestie dotyczące należnych odsetek, to jest rzecz, która powinna się wydawać oczywistą oczywistością, bo jeżeli w budżecie państwa są środki, które należą się podatnikowi, jeżeli budżet państwa z tych środków korzysta przez rok, 2, 3 lata, 5 lat, jeżeli obraca tymi środkami finansowymi, to jest to tak jak w banku: trzeba za ten pieniądz, zwracając go - bo to jest pieniądz, który nie należy się budżetowi państwa, a należy się podatnikowi - zapłacić odsetki.
Poseł wygłosił krytyczną analizę projektu ustawy o zmianie ustawy o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii. Zwrócił uwagę na brak funkcjonującego rynku energii w Polsce jako przyczynę wysokich cen oraz zaniedbania w infrastrukturze energetycznej i inwestycjach w OZE. Podkreślił spadek cen energii na TGE i niezrozumienie zapisu o likwidacji rekalkulacji taryf. Zarekomendował, aby nie dyskutować nad projektem, sugerując skupienie się na reformie polskiej energetyki.
Czy projektodawcy zdają sobie sprawę z tego, jak funkcjonuje rynek energii? Podkreślam: rynek energii.
Bo prawda jest taka, że przez to, że tego rynku dzisiaj w Polsce nie mamy, to również z tego powodu mamy jedne z najwyższych cen energii w Europie.
To, o czym dzisiaj rozmawiamy, jeżeli chodzi sytuację na rynku energii elektrycznej, to jest niestety efekt tych zaniedbań, z którymi mieliśmy do czynienia w ostatnich latach.
Dyskutujmy poważnie o tym, jak zreformować polską energetykę, żeby polscy przedsiębiorcy, polscy odbiorcy rzeczywiście mieli tanią energię elektryczną.