Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa.
Poselski projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia nadużywania tymczasowego aresztowania oraz ochrony praw osób tymczasowo aresztowanych.
Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od spadków i darowizn oraz niektórych innych ustaw.
Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa.
Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług.
Poselski projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia nadużywania tymczasowego aresztowania oraz ochrony praw osób tymczasowo aresztowanych.
Przedstawiony przez Prezydium Sejmu wniosek w sprawie zmian w składach osobowych komisji sejmowych.
Przedstawiony przez Prezydium Sejmu wniosek w sprawie zmian w składach osobowych komisji sejmowych.
Przedstawiony przez Prezydium Sejmu wniosek w sprawie wyboru sekretarzy Sejmu.
Ukończył studia inżynierskie na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie na kierunku geodezja i kartografia (2015). Zajął się prowadzeniem własnej działalności gospodarczej. Został także ratownikiem wodnym. Dołączył do partii KORWiN (przemianowanej w 2022 na Nową Nadzieję). W wyborach parlamentarnych w 2019 bez powodzenia ubiegał się o mandat poselski z listy Konfederacji Wolność i Niepodległość w okręgu nowosądeckim. Startował z 9. miejsca na liście, zdobywając 2778 głosów (2. wynik wśród kandydatów jego ugrupowania w okręgu). W wyborach w 2023 został liderem listy Konfederacji w tym samym okręgu. Uzyskał mandat posła X kadencji, otrzymując 19 374 głosy (4,53% wszystkich oddanych głosów w okręgu). W 2024 bezskutecznie ubiegał się o urząd prezydenta Nowego Sącza. W tym samym roku startował równ…
27
5
0
Brak członkostwa w komisjach
Poseł skrytykował projekt ustawy o zmianie Kodeksu karnego, zwracając uwagę na kontrowersyjny zapis dotyczący znieważenia ze względu na tożsamość płciową i jego interpretację w oparciu o Konwencję Stambulską. Zilustrował problem przykładem mężczyzny identyfikującego się jako kobieta, wchodzącego do damskiej szatni, i zapytał o ewentualną odpowiedzialność karną personelu.
Na basenie do szatni damskiej wchodzi nagi mężczyzna, co widać gołym okiem. Personel wyprasza delikwenta, jednak ten protestuje, podając, że według jego identyfikacji płciowej on jest kobietą. (Opis hipotetycznej sytuacji, która ma zilustrować problem interpretacji pojęcia płci)
Czy w myśl art. 257 projektowanej ustawy personel będzie mógł być pociągnięty do odpowiedzialności karnej za znieważenie na tle płciowym, za co będzie grozić kara do 2 lat pozbawienia wolności? (Retoryczne pytanie posła dotyczące konsekwencji prawnych omawianej ustawy)
Poseł Konfederacji pochwalił rząd za obietnicę zwolnienia z podatku dochodowego do 60 tys. zł, krytykując jednocześnie inne wydatki budżetowe i brak realizacji tej obietnicy. Zadeklarował pomoc w dotrzymaniu słowa poprzez złożenie odpowiedniego projektu ustawy.
Naprawdę bardzo się cieszę, że państwo również, tak jak my, dostrzegacie to, że nie godzi się pobierać podatku od ludzi, którzy zarabiają najmniej, ponieważ wielu ludzi naprawdę ledwo wiąże koniec z końcem.
Oni ze zdumieniem przyglądają się temu, że od nich pobiera się ten podatek, a z drugiej strony temu, na jakie głupoty budżet państwa wydaje te pieniądze: program integracji Romów, 0,5 mld na centra integracji cudzoziemców, powołujemy jakieś ministerstwo równości, a na koniec wisienka na torcie: 60 tys. zł z ministerstwa kultury na musical o aborcji, który będzie pisał Jaś Kapela. (Wesołość na sali)
Naprawdę głęboko wierzę, że przecież premier Donald Tusk czy ministrowie, którzy to reklamowali, i przede wszystkim państwo nie oszukaliście chyba przecież swoich wyborców (Dzwonek), nie chcąc tego wprowadzać, tylko pewnie wynika to z tego, że macie państwo dużo obowiązków, więc my jako Konfederacja, chcąc wam pomóc, składamy dzisiaj ten projekt i liczymy na to, że państwo dotrzymacie słowa, nikogo nie oszukacie, i wprowadzimy wspólnymi siłami kwotę wolną od podatku.
Poseł dopytywał Ministra o tzw. turystykę zasiłkową wśród obywateli Ukrainy, powołując się na wypowiedzi prezydenta Przemyśla i byłego burmistrza Ustrzyk Dolnych z 2022 r. Zauważył, że ZUS cofnął prawo do pobierania zasiłków 80 tys. Ukraińców w 2022 r. i dopytywał o dane z 2023 i 2024 r. Poseł pytał również o skuteczność mechanizmu wymiany informacji między Strażą Graniczną a ZUS-em, wprowadzonego w 2023 r. i ulepszonego w 2024 r., mającego zapobiegać pobieraniu zasiłków przez osoby nieprzebywające w Polsce.
Otóż w 2022 r. prezydent Przemyśla pan Wojciech Bakun, a także burmistrz Ustrzyk Dolnych pan Bartosz Romowicz, który obecnie jest posłem Polski 2050, wspominali o tym, że mamy do czynienia z turystyką zasiłkową.
Jesienią 2022 r. ZUS cofnął prawo do pobierania tych zasiłków dla 80 tys. Ukraińców.
To jest 1/5 tych wszystkich wniosków.
Poseł skrytykował projekt ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia, argumentując, że urzędy pracy są przestarzałe i że proponowane wyspecjalizowane punkty wspierania cudzoziemców są zbędne. Zasugerował, że lepszym rozwiązaniem byłoby stworzenie platformy internetowej z informacjami dla cudzoziemców poszukujących pracy w Polsce, co byłoby tańsze i bardziej efektywne.
Ludzie do urzędów pracy chodzą tylko po to, żeby albo się zapisać do zasiłku, albo mieć ubezpieczenie zdrowotne.
Czy dla obywateli Ukrainy, dajmy na to, którzy będą chcieli przyjechać tutaj i zasięgnąć języka, jakie są uwarunkowania prawne co do tego, żeby się tutaj zatrudnić legalnie, nie lepiej będzie uruchomić jedną platformę internetową i na niej zamieścić najczęściej zadawane pytania i kompleksowo im to opisać, zamiast powoływać kolejne komórki w urzędach pracy, zatrudniać do tego kolejnych pracowników, wydając kolejne pieniądze z kieszeni podatników?
Ci uchodźcy czy imigranci, którzy przyjadą, i tak będą szukać pracy w Internecie, zamiast plątać się po urzędach pracy.
Poseł zakwestionował skuteczność sankcji na Rosję, wskazując na ich omijanie i negatywny wpływ na polską gospodarkę, pytając o szacunki strat dla Polski.
Sankcje działają w dwie strony, czyli to dwie strony nałożonych sankcji na tym tracą. (Poseł Ryszard Wilk zwraca uwagę na negatywne konsekwencje sankcji dla obu stron konfliktu).
Przykładem niech będzie choćby wprowadzone ostatnio, 20 grudnia, embargo na rosyjskie LPG, co widać po cenach, które teraz płacą nasi kierowcy. (Poseł Ryszard Wilk podaje konkretny przykład negatywnego wpływu sankcji na polskich kierowców).
Ale czy są jakiekolwiek szacunki, ile na tej ustawie straci polska gospodarka, ile polskie firmy na tej ustawie stracą? (Poseł Ryszard Wilk pyta o szacunki strat polskiej gospodarki w wyniku wprowadzenia ustawy).